www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.



www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 250 Proverba per Dashurine

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:11 am

250 Proverba per Dashurine


250 Proverba per Dashurine

1. Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.
2. Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze
3. Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane
4. Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze
5. Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane
6. Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane
7. Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze
8. Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze
9. Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze
10. Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:12 am

11. Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane
12. Bukuria është premtim i fatit.
Stendali
13. Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi
14. Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi
15. Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri
Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki
16. Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti
17. Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte
18. Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari
19. Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri
20. Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:12 am

21. Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi
22. Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti
23. Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri
24. Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi
25. Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali
-26. Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri
27. Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane
28. Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli
29. Të bukurave çdo gjë u falet.
Boigny
30. Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:13 am

31. Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane
32. Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri
33. Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo
34. Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu
35. Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski
36. Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
37. Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe
38. Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.
S.Frashëri
39. Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa
40. -Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:13 am

41. Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa
42. Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse
43. Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka
44. Dashuria është iluzion.
Uajldi
45. Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu
46. Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku
47. Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k'ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli
48. Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni
49. Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali
50. Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:14 am

51. Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri
52. Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce
53. Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani
54. Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu
55. Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku
56. Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri
57. Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi
58. Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti
59. Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle
60. O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
Tagora
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:14 am

61. Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi
62. Derisa dashuria është e verbër, s'ka arsye për ndarje.
Z.Lençi
63. Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi
64. Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi
65. Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi
66. Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi
67. Dashuria është një lindje e re.
Gjermane
68. Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri
69. S'është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune
70. Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:16 am

71. Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
Qosja
72. Për dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri
73. S'ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte
74. Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso
75. Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari
-76. Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori
77. Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe
78. Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei
79. Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri
80. Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:17 am

81. Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra
82. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku
83. Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze
84. Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De Kosteri
85. Dashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie
86. Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti
87. Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti
88. Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli
90. Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:17 am

91. I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi
92. Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra
93. Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie
94. Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani
95. Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri
96. Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
Uajldi
97. Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi
98. Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali
99. Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora
100. Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
Ali Podrimja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:18 am

-101. Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.
Bjelinski
102. Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.
Karlo
103. Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s'mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli
104. Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.
Pajeroni
105. Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku
106. Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi
107. Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi
108. Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.
Balzaku
109. S'ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse
110. Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:18 am

111. Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori
112. Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau
113. Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni
114. Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze
115. Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze
116. Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali
117. Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte
118. Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse
119. Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri
120. Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:19 am

121. Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski
122. Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari
123. Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo
124. Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi
125. Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri
127. Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri
128. Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte
129. Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli
130. Ç'është risia? Një ëndërr. Ç'është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:19 am

131. Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti
132. Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola
133. Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi
134. Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
Pashko Vasa
135. Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma
136. Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni
137. Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni
138. Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle
139. Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi
140. Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
Konfuçi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:20 am

141. Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri
142. Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni
143. Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili
144. Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku
145. Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu
146. Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani
147. Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali
148. Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka
149. Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni
150. Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:21 am

151. Ç'është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku
152. Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni
153. Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde
154. Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou
155. Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi
156. Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi
157. Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski
158. Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski
159. Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti.
Helvecinsi
160. Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri.
Auerbahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:21 am

161. Engjejt e quajnë gëzim i qiellit, djajtë e quajnë vuajtje e skëterrës, njerëzit e quajnë dashuri.
Hajne
162. Turpi është mëkat i madh kundër dashurisë.
Fransi
163. Dashuria është epshi më pëshpëritës.
Uilsoni
164. Në luftë është si në dashuri: për të përfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli
165. Dashuria është e verbër, miqësia përpiqet të mos shohë asgjë.
Bismarku
166. Ata që vdesin duke dashuruar mbesin shehitë.
Muhameti
167. Të jesh i dashuruar në vetvete, është idilë që zgjat tërë jetën.
Uajldi
168. Dashuria është si lufta: fillon lehtë, por mbaron vështirë.
Menkeni
169. Shumë njerëz që gjatë tërë jetës kanë dashuruar mund të flasin më pak mbi dashurinë, se sa fëmija i cili e ka humbur qenin para një dite.
Uajlderi
170. Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
Shënim pompejan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:22 am

171. Dashurojmë, sepse dobësitë i kemi të njëjta
Suifti
172. Dashuria është ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dëshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarë hise.
Stendali
173. Në dashuri si dhe në luftë, e drejta gjithmonë është në anën e të fortit, andaj femra që dashurojmë gjith-monë do të ketë të drejtë.
Myse
174. Sqarimi i dashurisë është shkatërrimi i dashurisë.
S.Bernardi
175. Dashuria është si fati: nuk do që të vrapohet pas saj.
Gotje
176. Më mirë të mos kesh fare, se sa ta humbësh dashurinë.
Hebeli
177. Nuk është i dashuruar ai që nuk dashuron gjithmonë.
Euripidi
178. Kush do drurin i do edhe degët e tij.
Molieri
179. Në dashuri, edhe shumë është pak.
Bomarshe
180. Biseda më interesante e dashnorëve është kur heshtin.
Furnie
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:23 am

181. Dashuria është sëmundje e rëndë e shpirtit.
Platoni
182. Në dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnë të shtiren se janë të dashuruar, që pastaj të jenë vërtetë të dëmtuar.
Dosi
183. Të mos jesh asgjë dhe të mos duash asgjë, është njësoj.
Fojerbahu
184. Të gjithë ne jemi rezultat i dashurisë dhe i dalldisë.
Bajroni
185. Gjuha e dashurisë ështënë sy.
Fleçeri
186. Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni
187. Tragjedia e secilës dashuri është zemërgjerësia.
Momi
188. Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
Sofokliu
189. Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
Zilahi
190. S'ka dashuri zjarrin e të cilës nuk e shuan martesa.
P.Vasa

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:24 am

191. Të martohesh do të thotë t'i dyfishosh përgjegjësitë dhe të humbasësh gjysmën e të drejtave.
Shopenhaueri
192. Martesa është shkencë.
Balzaku
193. Njeriu gjithmonë ka dhe mund të bëjë punë më të rëndësishme se sa të martohet.
Niçe
194. Të ndershmit martohen shpejt, të mençurit kurrë.
Servantesi
195. Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorëzohet pse ka durim dhe në fund martohet sërish pse harron.
Salakru
196. Martesa vjen pas dashurisë, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori
197. Martesa; Kështu quaj dëshirën e dyshes që dëshirojnë të shndërrohen në një, por do të bëhen më shumë se dy.
Niçe
198. Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
Balzaku
199. Mosha ideale e mashkullit për martesë është rreth moshës nëntëdhjetë vjeçare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra
200. Martesa ka probleme të shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarë kënaqësie.
Xkonsoni


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:24 am

201. Martesa është varr i dashurisë, e gruaja kryqi mbi të.
Safiri
202. Nuk ka njeri më komik se filozofi i martuar.
Niçe
203. Martesa e lumtur edhe sot përbëhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi
204. Martesa e dështuar është kur gruaja kalon aq kohë në kuzhinë sa ç'ka kaluar para pasqyrës para fejesës.
Tuholski
205. Mosmarrëveshjet në martesë më së shpeshti fillojnë kur gruaja flet shumë, e burri dëgjon pak.
Tuvimi
206. Shumë martesa janë dënime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu
207. Bashkëshortët jetojnë më gjatë se të vetmuarit. Mirëpo, për ata kjo është dënim.
Houpi
208. Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë.
Mirabo
209. Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni
210. Ekziston vetëm një zgjidhje për martesën pa dashuri: kjo është dashuria pa martesë.
Hiçkoku

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:25 am

211. Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumë njerëz arrijnë të përgatitur.
Tomaseu
212. Sido që të jetë, martohuni. Nëse merrni grua të mirë do të jeni të lumtur, nëse merrni grua të keqe, do të bëheni filozof.
Sokrati
213. Ai që ende s'është martuar, ende s'ka bërë ndonjë ga-bim të madh.
Ginisi
214. Martesa pa fëmijë është si dita pa diell.
Latine
215. Martesa është përpjekje që t'i zgjidhim problemet së bashku, probleme që, po të ishim vetëm, kurrë nuk do t'i kishim.
Sagani
216. Nuk ka rëndësi me kë martohet njeriu, sepse është e sigurt se mëngjesin e ardhshëm do ta kuptojë që ai ka qenë dikush tjetër.
Rogjersi
217. Martesa shkon urtë e butë si vallja, plot shfaqje pleqërishte; pastaj vjen pendimi me këmbë të shtrembëra, që shkon përherë e më shpejt derisa zbret në fund të varrit.
Shekspiri
218. Martesa e bërë në sajë të kuptueshmërisë shpeshherë është më e suksesshme, se sa ajo e krijuar në sajë të dashurisë.
Bekoni
219. Martesë e mirë do të ishte ajo midis burrit të shurdhër dhe gruas së verbër.
Montenji
220. Martesa nuk është gjë tjetër veçse një krijesë e çuditshme për të nxirë jetën e njeriut.
Tolstoi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:25 am

221. Në martesën fatlume njeriu do mësuar se s'është më i lirë, por edhe nuk guxon të mësohet se është i martuar.
Laubi
222. Sidoqoftë, më mirë të jesh i martuar se i vdekur.
Molieri
223. Dashuria është tërë ajo që pas martesës mbetet pendesë.
Tueni
224. Martesa është ferr dhe parajsë.
Gjermane
226. Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
Midëltoni
227. Momenti më i bukur në dashuri, qe vërtetë na deh, është hyrja: puthja.
Zheraldi
228. Duhet ditur se puthja e parë nuk jepet me buzë por me sy.
T.Bernardi
229. Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
Linderi
230. Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
Houpi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:26 am

231. Të puthësh është si të pish ujë deti. Sa më shumë të pish aq më shumë ndien nevojë.
Firdusi
232. Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
Toskanini
233. Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
Holmsi
234. Njerëzit puthen që të mos grinden.
Sartri
235. Urrejtja dëmton shëndetin.
Dekarti
236. Mendojmë se jemi të pastër, ngase urrejmë atë që nuk e dëshirojmë.
Jursenari
237. Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi
238. Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
Konfuçi
239. Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali
240. Njerëzit gjithmonë urrejnë më së shumti atë që më së tepërmi e lakmojnë.
Menkeni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   Thu Nov 26, 2009 8:27 am

241. Ashpërsia lind frikën, por vrazhdësia lind urrejtjen.
Bekoni
242. Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Çapeku
243. Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
Morrisi
244. Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri
245. Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri
246. Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
Gorki
247. Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
Xhoberti
248. Asgjë nuk eshtë më e ëmbël dhe më e fortë se zemra.
Lihternbergu
249. Mendimet e mëdha vinë nga zemra.
Vovennargu
250. Arsyeja nuk më ka mësuar për asgje: gjithë ç'di më ka dhënë, më ka zbuluar zemrën.
Tolstoi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: 250 Proverba per Dashurine   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

250 Proverba per Dashurine

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum