www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Serbët e Kosovës duan të jenë pjesëmarrës në bisedime

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 29
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Serbët e Kosovës duan të jenë pjesëmarrës në bisedime    Tue Dec 28, 2010 4:03 am

Përfaqësuesit e serbëve pjesëmarrës në institucionet e Kosovës duan të përfshihen në bisedimet Prishtinë-Beograd. Këtë hap ata e konsiderojnë pjesë të përgjegjësisë që ata kanë në Kosovë.

Ministri serb për Punë dhe Mirëqenie Sociale në largim, Nenad Rashic thotë se përfaqësuesit e serbëve të Kosovës duhet të marrin pjesë në bisedimet Prishtinë-Beograd, edhe pse ai është i vetëdijshëm që këtë nuk mund ta imponojë.

“Meqenëse negociatat teknike Kosovë-Serbi do të nisin rishtazi, unë jam i mendimit se secili prej nesh duhet të marrë një përgjegjësi dhe bazuar në këtë përgjegjësi ne mund të marrin pjesë në to, natyrisht nëse jemi të ftuar”, ka thënë Rashic për Deutche Welle.

Ai kujton bisedimet e mëhershme Kosovë-Serbi, ku përfaqësuesit e serbëve të Kosovës nuk kanë qenë shumë të informuar se çfarë po ndodh në këto bisedime. Ai ka shpresë se fillimi i bisedimeve Kosovë-Serbi do të shkojë në rrugën e duhur dhe që do të sjellë përfundimisht pajtimin ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve.

Ndërkohë, zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës në largim Hajredin Kuçi, këmbëngul se përfaqësuesit e serbëve të Kosovës do ta kenë rolin e tyre ne bisedat Kosovë-Serbi, madje ata do të jenë edhe pjesë e delegacionit.

“Ata do ta luajnë rolin e tyre sipas temave që do të diskutohen dhe në këtë drejtim do të jenë pjesë e barabartë e delegacionit të Kosovës. Nuk do të jenë në kuptimin e përqindjes si komunitete por në kuptimin e temave që do të diskutohen. Si shembull, nëse bisedohet për kthimin aty do të jetë ministri i Kthimit, apo personat përgjegjës”, ka thënë Kuçi.

Mirëpo, fillimi i bisedimeve Kosovë-Serbi mund të shtyhet edhe për një kohë deri në konsolidimin e institucioneve të reja të Kosovës, thonë analistët e pavarur. Në këtë linjë një ndër faktorët tjerë që mund të zgjas fillimin e bisedimeve është edhe raporti i fundit i hetuesit të Këshillit të Evropës, Dick Marty dhe poashtu zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Serbi, të cilat pritet të mbahen nga fundi i vitit të ardhshëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Serbët e Kosovës duan të jenë pjesëmarrës në bisedime

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum