www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Jo në kompjuter pas mësimeve, harrohet 70% e mësimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Edoni
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 9966
Data regjis. : 24/12/2009
Age : 30
Location : Ku bon knusi Vo :P

MesazhTitulli: Jo në kompjuter pas mësimeve, harrohet 70% e mësimit   Tue Dec 28, 2010 4:25 am

Psikologët deklarojnë se fëmijët që merren me kompjuter
pasi kryejnë mësimet, harrojnë rreth 70% të asaj që kanë mësuar.

Kjo e dhënë u bë e ditur në një konference për nxënësit, prindërit dhe
mësuesit e shkollave fillore rreth detyrave që u takojnë prindërve dhe nxënësve
për të qenë të suksesshëm, zhvilluar në Bursa të Turiqsë. Duke nënvizuar
rëndësinë e mësimit dhe të përsëritjes së mësimit në shtëpi, psikologët
theksojnë se përdorimi i pakontrolluar i celularit, i televizorit dhe i
kompjuterit nga fëmija ndikon negativisht në përqendrim dhe në të mësuar.
Duke theksuar se përveç nxënësve përgjegjësia më e madhe u takon prindërve,
psikologët thonë se “gjatë kohës që shohim televizor para syve kalojnë 25 figura
në sekondë. Ndërsa brenda një ore të kaluar para televizorit kalojnë 90 mijë
figura. Si rezultat i kësaj shohim një deformim të syrit dhe trurit. Leximi i të
paktën tre librave në javë dhe 144 librave në vit do të forcojë përqendrimin e
nxënësit dhe do të përmirësohet në gjykim, njohuri dhe në komentimin e një
çështjeje.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Jo në kompjuter pas mësimeve, harrohet 70% e mësimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum