www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Edoni
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
Edoni

Numri i postimeve : 9966
Data regjis. : 24/12/2009
Age : 36
Location : Ku bon knusi Vo :P

Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve Empty
MesazhTitulli: Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve   Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve EmptyTue Dec 28, 2010 4:49 am

Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve


Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve Ftohja-300x200Ndryshimet e papritura të motit janë gjithnjë e më të shpeshta në hapësirën tonë, dhe më së shpeshti janë të përcjella me raportimet e ndihmës së shpejtë të cilët thonë se për shkak të ndryshimeve të temperaturave në ajër ka pasur shumë intervenime tek të sëmurit e zemrës, personat me psikikën labile janë më të prekur se kurrë, ndërsa astmatikët kanë më së shumti mundime…
Shkenca ka treguar se as personat e shëndoshë fizik e psikik nuk janë imun në ndryshimet që ndodhin në atmosferë. Kokëdhembja, pagjumësia, mundimet, ndjenja e lodhjes janë problemet më të shpeshta që paraqiten me rastin e ndryshimit të kohës.
Varësisht nga ndikimi i motit, ekzistojnë 13 grupe të të sëmurëve të cilët janë të ndjeshëm në ndryshimet e këtilla, në mesin e të cilëve reumatikët, astmatikët, të sëmurit e zemrës (angina pektoris, personat me shtypjen e lart të gjakut), ata që kanë probleme me zorrën dymbëdhjetëgishtore dhe lukthin, pacientët që kanë mundime psikike, para së gjithash, psikozën.
Sipas fjalëve të ekspertëve, astmatiku e ndjen dhe reagon në periudhë prej tri deri 48 orë para ndryshimeve të temperaturës dhe ashtu është mirë që ata të dinë bioprognozën, në bazë të këshillave themelore që i jep mjeku në mënyrë që sa më të padhimbshme t’a kalojë këtë periudhë. Këshillat për këto janë kryesisht që të rrinë në shtëpi, të mos shkojnë në udhëtime, të mos merren me punë të rënda fizike dhe psikike, si dhe të merren barnat e udhëzuara.
Personat që kanë probleme psikike mundet që ato ditë të marrin barna për qetësim. Nëse duhet që t’i shmangni ndonjë këshille të mjekut, atëherë ju mund të shkoni në punë, por të përdorni mjet të shpejt që të arrini sa më parë atje, gjithsesi hani shujtë të lehtë dhe merreni një shishe me ujë.
Ushqimi është shumë i rëndësishëm gjatë këtyre ‘ditëve të vështira’, ndërsa mjekët këshillojnë që të rritet sasia e pemëve dhe perimeve, si dhe pijet. Shmangni alkoolin dhe pijet me shumë sheqer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Ndryshimet e klimës, si të shmangim rrezikun e sëmundjeve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Ndryshimet e klimës, si të shmangim sëmundjet
» Ndryshimet e temperaturave, si te mos bini pre e virozave te stines
» Pagjumesia, si ta shmangim
» Si te shmangim shtrengimet ne muskuj
» Gji-dhënia ul rrezikun nga diabeti
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi :: Këshilla.-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum