www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qeni që për 3 vjet i mësoi 1022 fjalë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Qeni që për 3 vjet i mësoi 1022 fjalë    Fri Dec 31, 2010 12:03 am

Qeni Chaser kupton mbi 1 mijë fjalë, të cilat i ka mësuar gjatë tre vjetëve, shkruan “Daily Mail”.
Profesoresha Allison Reid dhe psikologu John Pilley, që është pronar i qenit, kanë punuar intensivisht gjatë tre vjetëve me Chaser (6), për të vërtetuar sa fjalë mund të mbajë mend. Menduan emrat e 1 022 lojërave, topave dhe lodrave dhe zbuluan të dhëna befasuese. Chaser i mbajti mend të gjitha. Madje mësoi t’i klasifikojë gjësendet sipas funksionit dhe formës, që fëmijët e mësojnë kur kanë rreth 3 vjet.
Ata përzgjodhën rastësisht grupin prej 20 lodrave, të cilat Chaser duhej t’i njihte përmes emrit. “Zgjidhi” me sukses 838 teste gjatë tre vjetëve. Çdo herë arriti të njohë të paktën 18 nga 20 gjësende. Gjithashtu, mësoi të ekzekutojë urdhrat si shtyrja e lodrave apo sjelljen e tyre me dhëmbë.
Ekspertët thonë se pronarët e qenve nuk flasin kotë, pasi besohet se qentë i kuptojnë._________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Qeni që për 3 vjet i mësoi 1022 fjalë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum