www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Beogradit i ngutet të bisedojë me Prishtinën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Beogradit i ngutet të bisedojë me Prishtinën    Wed Jan 12, 2011 6:08 am


Beograd, 11 janar – Bisedimet Beograd-Prishtinë presin të formohet qeveria e Kosovës, kurse raporti i Dick Martyt nuk ka ndikim të drejtpërdrejtë për fillimin e tyre, i ka thënë Oliver Ivanoviq agjencisë B92.
Sekretari i Shtetit në Ministrinë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, gjatë një interviste në emisionin “Kazhiprst” (Gishti tregues) të B92 ka thënë se Beogradit nuk i konvenon shtyrja e bisedimeve.
Ivanoviq ka pohuar se raporti, të cilin do t’ia prezantojë Asamblesë së Këshillit të Evropës, më 25-26 janar, Dick Marty e Jean Charles Gardetto, “krijojnë një klimë tjetër politike në Kosovë”. Ai ka shtuar se pas publikimit të këtyre raporteve, misioneve ndërkombëtare në Kosovë janë bërë më të ndërgjegjshme se “është evidencuar problemi”.
“Shumëkush në misione ndërkombëtare mendonin se do të kalojë mandati i tyre dhe se nuk do të jenë të detyruar të kapin me dorë pataten e nxehtë, meqë nuk kanë hapur temën siç është krimi i motivuar etnikisht dhe tregtia me organe”, është shprehur sekretari i Shtetit në Ministrinë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq.
Komuniteti serb në Kosovë një situatë të tillë po e përjeton me shumë shqetësim, ka shtuar ai.
“Serbët në Kosovë gjithë këtë po e përjetojnë me shumë shqetësim, sepse zgjon pak shpresa ua rikujton vitit 1999. objektivisht këtë e konsiderojmë çështje shqiptare, meqë ua kanë toleruar të gjitha”, thotë Ivanoviq.
I pyetur nëse Serbisë i konvenon shtyrja e bisedimeve, Ivanoviq thotë se ka shumë çështje të pazgjidhura, prandaj serbëve nuk u përgjigjet zgjidhja.
“Ne disa nga çështjet kemi provuar t’i zgjidhim duke shfrytëzuar Bashkimin Evropian dhe ndërmjetësit e tjerë ndërkombëtarë, por kjo nuk na ka shkuar përdore”, është shprehur Ivanoviq, dhe ka shtuar se bisedimet po presin formimin e qeverisë së Kosovës.
Ai ka theksuar se platforma për bisedime është e përkufizuar me kushtetutë, rezolutat parlamentare dhe programin e qeverisë së Serbisë dhe ajo do të jetë publike në momentin kur qeveria e Serbisë ta miratojë.
“Ajo nuk është formuluar, shtypur, e publikuar në sajt, meqë këto çështje nuk bëhen kështu...Disa gjëra nuk bëhen publike, meqë kjo do të thoshte se edhe pala tjetër do të marrë çfarë do të kërkojmë, e ne në ndërkohë nuk e dimë se cila është platforma e tyre” (e ka fjalën për shqiptarët e Kosovës v.j.), ka thënë sekretari i Shtetit.
Ivanoviq ka thënë se temë e parë e bisedimeve me siguri do të jetë problemi i të zhdukurve.
Sipas fjalëve të tij, qëllimi afatgjatë i bisedimeve me shqiptarët është të pacifikimi i territorit dhe popullsisë, perspektiva ekonomike dhe krijimi i institucioneve demokratike

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Beogradit i ngutet të bisedojë me Prishtinën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum