www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Faith e do një grua për presidente të Kosovës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Faith e do një grua për presidente të Kosovës    Sun Jan 16, 2011 12:09 amNë një dokument që ka parë Klan Kosova, Edita Tahiri vlerësohet si propozim serioz për presidente. E katër propozimet tjera për president, në dokumentin në fjalë janë Sabri Hamiti nga LDK-ja, Blerim Shala nga AAK-ja, Behgjet Pacolli nga AKR-ja, dhe Veton Surroi si përfaqësues i shoqërisë civile.

“Nuk ka ndonjë emër konkret për këtë propozim, por thotë se ajo duhet të ketë ekspertizë, vlera dhe besimin e duhur nacional. Arsyetimi që jep ai është interesant – gruaja kryetare duhet për shkak të perceptimeve dhe reputacionit ndërkombëtar të Kosovës. E duket sikur Pieter Feith ka nuhatur diçka. Ideja që një grua të jetë presidente e Kosovës është opsion që po shqyrtohet seriozisht në bisedat mes vendorëve dhe ndërkombëtarëve”, njoftoi Klan Kosova në edicionin e lajmeve.

“Bile, ka edhe emër. Është Edita Tahiri që përmendet si një alternative në mesin e 4 emrave tjerë të burrave për postin e të parit të shtetit, në kombinime të ndryshme qeveritare”.

Në një dokument që ka parë Klan Kosova, ajo vlerësohet si propozim serioz për shkak se i takon klasës së vjetër politike, është një ish-kolege e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova dhe është kandidati femër më i mirë për t’u konsideruar për postin në fjalë. Pengesë për të është fakti që vjen nga PDK-ja, ndonëse ajo vetë është kryetare e ADK-së, një partie të vogël që bëri koalicion me Hashim Thaçin, më parë.

“Hamiti do të bëhej president në rast se ka një koalicion të madh qeverisës PDK-LDK, gjë që është vështirë e besueshme se do të ndodhë. Në këtë opsion, ai nuk do të kishte telashe të fitonte votat e duhura. Blerim Shala mund të bëhet kryetar në rast se AAK-ja, bashkë me Listën Ibrahim Rugova do të bëhet partneri kryesor i PDK-së në koalicionin qeverisës, por edhe në variantin tjetër kur atyre u bashkohet AKR-ja. Atij, në një rast të tillë, do t’i duhej të linte AAK-në, për shkak të kushtëzimit kushtetues, ndërsa që kjo besohet se do ta dobësonte edhe më aleancën, e cila aktualisht nuk e ka as presidentin”.

“Behgjet Pacolli është alternativë për president në rast se PDK-ja arrin të bëjë qeverinë vetëm me koalicionin e tij për Kosovën e Re dhe pakicat. Biznesi i tij, i shpërndarë me të madhe nëpër vendet e ish-bashkimit sovjetik, mund të paraqesë një problem në këtë rast. Por kjo është vetëm në nivel spekulimesh, pasi që thuhet se ai ka nënshtetësi zvicerane ndërsa që shpjegohet se edhe shumë firma tjera evropianë bëjnë biznes në këtë anë të botës”.

“Kandidati i fundit që përmendet si alternativë e përshtatshme është Veton Surroi. Te ky emër janë dy telashe që lindin: ai vjen nga jashtë politika ndërsa që besohet se do ta ketë vështirë të sigurojë votat e nevojshme për president. Bile edhe në raundin e tretë, kur duhen vetëm 61 deputetë...”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: Faith e do një grua për presidente të Kosovës    Wed Jan 19, 2011 5:45 am

qy ky deshka grua per kryetare,obobo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Faith e do një grua për presidente të Kosovës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum