Data regjis. : 12/11/2009
Age : 34
Location : Tek Parajsa Pa Drita

Topçinjtë në vend të dytë  Empty
MesazhTitulli: Topçinjtë në vend të dytë    Topçinjtë në vend të dytë  EmptySun Jan 23, 2011 8:04 am

Arsenali ka shënuar fitore bindëse prej 3-0 kundër Wigan Athletic për t’u pozicionuar i dyti në tabelën e Ligës Premier me dy pikë më pak se lideri Manchester United.

Këtë fitore Arsenalit ia solli sulmuesi holandez Robin Van Persie, i cili realizoi tri herë (22’, 58’ dhe 85’).

Van Persie kaloi vendasit në epërsi në minutën e 22-të pas një asistimi të Alex Song, dhe me epërsi minimale përfundoi gjysma e parë e sfidës së zhvilluar në Emirates.

Holandezi shënoi sërish në pjesën e dytë (58’) pas një pasimi të shkëlqyer të Cesc Fabregas. Epërsia e Arsenalit do të kishte qenë më e lartë, sikur njeriu i ndeshjes të shënonte nga penaltia në minutën e 71-të, mirëpo goditjen e tij e ndali portieri Ali Al Habsi.

Megjithatë, sulmuesi i Arsenalit e përmirësoi gabimin e tij pesë minuta pa përfunduar koha e rregullt e takimit kur e kompletoi het-trikun.

Kjo fitore e ngre Arsenalin në pozitën e dytë në tabelë, me dy pikë më pak se Manchester United që prin, dhe një pikë më shumë se Manchester City që pozicionohet i treti.