www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Anekdota dhe Mesele të Pleqve .

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Blina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 683
Data regjis. : 26/11/2010
Location : Happy .

MesazhTitulli: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Fri Jan 28, 2011 11:03 pm

First topic message reminder :

Në të kaluarën, në munges të institucioneve arsimore ,krijues të ndryshëm lanë shumë krijime që të përcillen në tel qiftelie apo në gojëdhëna të quajtura Mesele.
Brez pas brezi janë treguar histori të ndryshme të cilat kanë treguar trimërine,urtësinë,menqurinë e popullit shqiptar ndër shekuj. Sot kur jemi shumë me shumë te avancuar, kur shkruajm Gjuhen tonë të bukur dhe të dlirë ne brezi i ri kemi për detyrë që t`i kujtojmë e t`i përsërisim ndonjëher këto gojëdhëna me qëllim të vetëdijësimit të gjeneratave pasardhëse dhe rikujtimit të krijuesve të gojëdhënave të ndryshme ,të cilat na mesojnë shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:21 pm

Kush Asht Ma Trim ?
E veti ni djale i ri ni plak e po i thot:
-O baba Osë!
-O Hoja!
-A m'tutesh?
-Boll valla.
-A e di qi t'vras?
-E di.
-A ma trim je ti a une?
-Jo ma trim jam une se ti.
-Qysh ti ma trim edhe po m'tutesh!
-Jam ma trim qi t'i duroi fjalet ty e nuk t'bie pishtole me t'i qite trute n'toke se,
kur po t'vras ty, un po fikna e kur po fikna, edhe po koritna.
At'here as trimnija s'me duhet gje. Per ate po te duroj.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:22 pm

Paj tybe se vrava...!
Shkon njani me nxerr gjakun, kur hin n'oborr të hasmit po e sheh per dritare se ish kan ty hanger bukë. Ky vendosi me prit deri sa te han bukë. Kur hanger hasmi bukë pa i la durt, ra në shtrat e u shtre. Kur e pau ky se as durt nuk i lau mas buke tha: paj tybe se vrava, se ky qe bjen në shtrat pa i la durt e paska vra Zoti për së gjalli e nuk kam unë çka me vra unë.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:24 pm

Me bani nji herë të huejin
Njani i katunit Tërpezë, sa herë shkojke te nipat e vet, robt e shpisë nuk u ngushtofshin për ta. Nuk i qitshin me hangër mirë e i thojshinË
- Dja asht i joni.
Daja na disa herë duroi ashtu, e dikur u merzit e po i thotë baqicësË
- Daja i joni, daja i joni! Po bamni, bre ni her t’huejin!

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:24 pm

Po shkoj në Shkup
Ni gjakovar i kishte hypë kalit e shkojke n’Shkup. Tuj kalu nëpër Kishnarekë, e kish pas vetë njani:
- Ku po shkonë Gjakovë?
- Po shkoj n’Shkup me marr vesh se çka ka t’re në Gjakovë?

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:25 pm

Me ndjekë punën cikërr m’cikërr
E kishin pas martue ni her ni mashkull shpija e vet. Dhandrri jetën e kish pas çue gjithmonë çoban me gja. Ja kishin marr ni nuse shumë të mirë. At natë, kur hini dhanërr n’gjerdek, p’e vet guren:
- Allahile çfarë fisi je, fisnike?
Gruaja nuk i dike fiset, po i erdhi keq mos mi thanë diçka, e i tha:
- Jam shaljane.
Edhe ky ish kanë i fisit shalë. Tha:
- Jo vallahi, fisnike, mos shih kusur se une dola e po shkoj te burrat se tek jemi t’ni fisi e m’kanë thanë qi s’ban.
Gruaja e pa qi po don me dalë përnime prej dere e i vike inati e marre qi s’e kalojke dhanrri natën e parë në gjerdek. Po i thotë:
- Hajde allahile, dishu e bina se, bash me ndjek punen cikërr m’cikërr, nanat na dalin ndrikëll.
Edhe e nali.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:25 pm

A ti i ke ba njëqind voe
Shkoi reja e madhe nadje n’odë ku ishte plaku, vjehrri i sajë dhe tha:
- A mun u çove babë?
- Po, bre bi, po e kam b ani voe*.
U hap fjala e voes, goj’ m’gojë, e tuj shtu hallku voet, mrrijtën voet teri n’nandhjet e nanë. I shkoi fjala mretit. Çoi e thirri mreti plakun edhe e veti:
- A ti i ki ba niqin voe a ?
- Po, sikur ti qi ja shtove at njanën edhe e bane niqin.
*) këtu bëhet fjalë për ta sprovuar renë, a e mbanë fjalën qe ja ka thënë plaku apo jo. Në këtë rast reja nuk e ka mbajtë fjalën e plakut dhe kjo fjalë ka shkuar deri të mbreti!

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:25 pm

Fjala e thanun në kambë e mund kundërshtarin
Pat shkue njani tu ni mik n’Vukovc e dikur, tu ba muhabet, p’e dvetë të zotin e shpisë:
- A muhet njeri n’kamë a ungjë ?
- Ungjë ja kthei i zoti i shpisë.
- Jo, po n’kamë, - i foli mysafiri.
- Pse ?
- Se n’kamë ta lenë fjalën e shkon, e deri sa te vjen n’men ty se shka ka dashtë me t’thanë, ai kalon e zine n’mujsh me zanë. Metesh i mujtun.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:26 pm

Birinxhi për të mirë a për të keq
Shkon ni katunar myshteri n’dugaj t’ni gjakovci. Gjakovci e veti e tha:
- Qysh po e çon ore vlla ?
- Birinxhi, Gjakovë.
- More vlla, janë dy birinxhi, po ti dami. Birinxhi për t’mirë a birinxhi për t’keq.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:26 pm

Sa lloj meshkujsh hynë ndër burra ?
Ishin kan tubue do burra n’ni odë e po bajn llaf. Po vet njani:
- Sa duer gjin hien nër burra ?
Asnjani s’diti me ja qillue. Dikur foli ni plak:
- Tri duer gjin hien nër burra: ni dorë janë ata qi i kanë met t’lene, qi janë t’meçëm; ni tjetër dorë janë ata qi nien e i majnë men fjalët, qi blejn men; edhe ni dorë janë budallët qi s’flasin hiç.
- Qysh me hi budalla me gjin t’meçëm me nejë ? – e pveten.
- Se budalla nuk flet, e ata burra qi janë aty s’mujnë me ditë a dinë a s’dinë se, ai me folë, e përzen veten.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:33 pm

Plaku dhe pleqeria.

E pyeten nje plak: Sa her vdes njeriu.

-Njeriu vdes 3 here.Heren e pare kur femite dhe gruaja ja marin zotshpillekun,hern e dyte kur ja mbyllin me cels te gjitha e nuk ka me prit mysafirin kur i vijne ne konak, dhe heren e tret kur nuk e ndron as shpia e as komshia.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:33 pm

Dert mbi dert
Gjithmonë a thanë fjala “dert” ose “m’ka rrokë dert i madh” ose “filani ka dert”. Ni here ne ni nej t’burrave e kishin pas vetë Adem Bajraktarin:
- Shka asht “dert” e shka asht “dert mbi dert” ?
Plaku e kish pas lanë kshtu:
- Dertet e njerit janë shum farësh, po e kam fjalën tu belaja. Me tu thye puna me ni ma t’largët e me ra n’bela, ksaj i thonë dert e duhet me ja gjetë deren e mu marue. Po me ra n’bela me tanin, kësaj i thonë dert mbi dert se, edhe mu ba marim shihet ditë për ditë e rrnesa nuk shkon mirë, se nuk harrohet kurr belaja e dikurshme, e ka tutë t’madhe qe apet përtrihet.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:33 pm

Po i tutna qati qi ska folë hala
N’ditë t’mretit njani e kish pas ba ni faj t’madh. U mlodhen njerëzit e hyqymetit me ja da denimin. Njani thojke:
- Ti ki ba faj t’madhe duhet me ta nxjerrë ni sy. Tjetri tha me ja shkurtu njanin krah. Tjetri thojke me ja pre ni vesh. Njani nuk bajke za hiq e veç u kujtoje. Dikur e veten fajtorin:
- Kujna po i tutesh ma fort. a këti qi po thotë me ta nxirrë ni sy, a këti qe po don me ta shkurt uni krah, a kti qe po don me ta pre njanin vesh?
- Valla – tha fajtori – për kta po di çka dojnë me m’ba , po ma shumë po i tutna qati qe s’ka folë hala se s’po e di çfarë denimi po don me m’dhanë.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:34 pm

S’po më vjen në shtek
Ni herë njani shkoj te miku i vet me nejtë. Dikur duel n’oborr se pat pak punë.
Gjaja n’oborr t’lshueme. Ni buell kish pasë zakon me vra. Musafiri s’e kish pasë ditë. N’ata, kur e pa bualli, iu lke mrapa. Musafiri filloj me nga rreth kullës. Ni mashkull i shpisë e pa pej përzorës e ngajti me ja çelë derën. Masi ja qeli derën e kullës, i tha me za t’naltë:
- O hin more se derën e ki çelë !
- O s’po m’vjen n’shtek, more ! – ja kthej mysafiri.
S’e me ba me nalë vrapin me hi n’derë , kisha frigë se p’e përlanë bualli.
Edhe i ra kullës rreth e rrotull disa here , deri sa dulen robt e shpisë edhe e lidhen buallin.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:34 pm

Jo “që tu më vra”, por “qesh tu të vra”
N’at kohë Adem Ilazi n’mal komit i fortë, n’ditë të Azem Bjetës. Qerkini, njeri fukarë, po kqyrë me shkue n’katun t’vet tuj ikë prej bugarve. E kish ni pushkë t’gatë me veti, pushkë t’bugarit. Ademi vet i gjashti n’mal, po u thotë shokve t’vet :
Hajde t’ja marrim pushkën Qerkinit. Ademi e ngjofke Qerkinin. I lshoi za:
Nal ! e ja kthyen pushkët.
Qerkini u afrue e ja kthej pushkën drejt e Ademit. Kur e pa Ademi Qerkinin ngat qi ja kish drejtue pushkën n’gjoks e ja kish afrue, e pa zorin e po i thot:
- Heu, Qerkin a ti kanke a? Për pak gja kesh tuj t’vra.
- S’e dij, besa, i tha Qerkini – ti ke tuj m’vra mue, a unë ty – edhe s’u ngatrruen.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:35 pm

A ja patë qysh i kish sytë e prishun
N’kohë t’bugarit a kanë zi e madhe. Bugarët hishin nepër shpija dhe merrshin bukën n’qerep, n’maxhe e ku mujshi. Kishin pas shkue edhe n’shpi t’Sherif Sahitit n’Nekofc edhe ja kishin pas marrë bukën disa herë.
Dit pej ditësh, vëllau i vogël i Sherifit u tha grave:
- Gatuni qit bukë se s’kanë me hangër bugarët. N’ardhshin me ma marrë kam m’i mytë. – Edhe e bani sakicën gati e e la mas dere:
Buka, para se mu pjek n’çerep, dy bugar hinë mrena. Bash qaj vllau i vogël shkoi, e muer bukën n’çerep e jau shtini n’çantë me duer t’veta.
Bugarët u kthyen me dalë. Kta dy vllaznit i thanë ma t’voglit:
- Kqyre, na muerën edhe kit bukë !
Ky u tha:
- Shuej, mos bani za ! A ja patë qysh i kishin pasë sytë e prishun !

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:35 pm

Mubrrësi edhe e Ama
- A, mori nanë, - i tha njani s’amës, - po trimi qi jam !
- Po t’kallxojnë luftat qi i ki ba, more bir !
- A, mori nanë, - tha – shumë jam mentar !
- Po t’kallxojnë pleqnitë qi i ki da, lum lokja.
- A, mori nanë, - tha – jam shumë puntuer !
- Po t’kallxon puna qi i ki ba, pasha lokën.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:35 pm

Mos e lasht Zoti pa t'vra
Ish kanë n’vakt t’mretit Zekë Sallahi i Llaushës edhe kish pa rreh njerz edhe kish pas myt besa njerz. Ni i katunas i thot:
- Zekë, bre !
- Hoja !
- A ke rrehë ?
- Po valla.
- Po a ke vra ?
- Po valla.
- Po a munet kush me t’rrehë ty ?
- Jo.
- A munet kush me t’vra ty ?
- Jo valla.
- A i tutesh kuj ?
- Kërkuj s’i tutna hiç.
- Po Zoti, bre Zekë, a munet me t’vra ?
- Zoti munet me m’vra.
- Hej, Zekë, mos e lashtë pa t’vra.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:35 pm

Mos bani za, se na banë ma zi !
Tre burra i nxan nata n’ ni katun. Afrohen te ni shpi dhe lypin konak. I zoti i shpisë i pret mirë e ju qet darkë. Rrinë sa rrinë binë me fjetë. I zoti i shpisë natje heret i thotë djalit t’vet:
-Çou bre bir e dheze zjemin se qetash çohen musafit e dojnë me hangër pak kafjall !
Djali nuk lunë hiq. Musafirt vetëm ngojshin. Kur baba i tha për të tretën herë:
-Ço bre bir e dheze zjemin ! Djali u çu e muer ni kofe me ujë e ja kthei oxhakut edhe qata prush qe ke u shkim krejt. Baba atëherë i tha:
-Hej Zoti të rritë e u baftë ni katun pej teje !
Pasi qe shkoi djali, baba u çu e dhezi zjemin. U çunë musafirtë, pasi hangrën kafjall i thanë t’zotit shpisëË
-Qysh e urove aq fortë djalin qe nuk e dhezi zjemin ?
- I zoti i shpisë:
-Ju bafshit hajr qe jeni ardhë e ju past ba mirë kaftjalli, se djali jem ka ditë edhe ma zi, me na hypë tanve hu e me na i thy britë. Për qata e urova.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:37 pm

Haxhi Zeka dhe Rexhë Hyseni
N’kohën e turkut, Pasha ish vendosë në Prizren. Thërret qatipin e vet dhe e qon te Haxhi Zeka, me ba me dije Haxhi Zekën që ushtria turke mu vendosë në Pejë. Haxhi Zeka thërret Rexhë Hysenin e Shushicës mu marr vesh çka me ba. Rexhë Hyseni ashtu i veshun me hërrkë e tesha të zhgunta ish ungjë në një vend në odën e Haxhi Zekës. Haxhi Zeka në një formë për ti rezistua qatipit, mendonte e nuk fliste. Gjatë pushimit të Haxhi Zekës, qatipi pyet Rexhë Hysenin:
-Po ti zhgunë kush je ?
Rexhë Hyseni i përgjigjet:
-Unë jam një katunar i ni katuni qe i thonë Shushicë.
Qatipi kishte ndegju për emnin e ti e po i thotë:
-Ju atje kur ju sëmuhen thmija qysh i shnoshni ?
-Kur na sëmuhen thmija i çojmë te hoxha mi shkru hajmeli, mos i baftë punë të hogja e çojmë te prifti, mos i baftë punë prifti e çojmë te popi. Po edhe ky mos i baft punë Zoti e ka falë e Zoti ja merr shpirtin kur don Ai.
-Qatipi, jo, jo thmijen duhet me qu te doktorri.

-Rexha, na nuk kemi doktorr edhe me pasë doktorr thmija jonë nuk dijnë çka janë ilaqet e nuk dijnë mi përdorë !
-Qatipi, jo unë të mësoj qysh me shti thmijen me pi ilaçin. Nëse thmija nuk dijnë edhe nuk donë me pi ilaçin, duhet me nxanë me zor e me ja mshelë hunen me gishta, thmija nuk ka qare pa marrë frymë e qel gojën, Atëher ja qet ilaçin në gojë.
Kur Rexhë Hyseni e muar vesh se dojnë me shti Haxhi Zekën me nënshkrua marrëveshjen me zor, Rgjë Hyseni i thotë qatipit:
-Zotni thmija jonë nuk i marrin ilaqet me zor, merr pistolen e ja rrasë në gropë të fytit e i thotë:
-Ktheu anej ka je ardhë, se besën e Zotit po ta jepi pa të vra se la.
Atëher qatipi shkon në Prizren pa nënshkrua kurrëfar marrëveshje me Haxhi Zekën për ti sjellë ushtrinë turke në Pejë. (Anton Çeta në “Jetën e Re të viteve të gjashtëdhjeta)

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:37 pm

E pastë në qafë kajtja e vet
Ish kanë ni çikë. E japin e shkon te burri. Mas pak ditë ik çika pej ati burri e shkonë e merr ni tjetër burrë. Mas disa dite e len edhe këtë burrë e merr të tretin burrë. Pej te tretit iku e u kthye te burri i parë. Çohet burri i tretë ni ditë, e pret dhe e vret. Kur duel islihati mi pajtue gjaqet, Rexhë Hyseni i Uçës (Shushicës), kët e preu gjysë gjaku.
Mas pesë vjete duel Haxhi Zeka me islihat me i pajtue tjerat gjaqe. Nëna e kësajë gruaje u ankue te Haxhi Zeka:
- Qysh u ba, t’gjitha gjaqet iu paguen t’plota e gjaku i çikës s’eme met gjysë gjaku ?
Haxhi Zeka tha:
- T’pastë n’qafë islihati i parë.
Rexhë Hyseni ish kanë edhe ai n’kët islihatin e dytë. Çohet e thot:
- E pastë n’qafë kajtja e vet se çdo njeri qi e fshin kajtja përpara edhe e tepro, ai e hup vleftën.
Me pas kanë ajo e nerës s’i kish nrrue tre burra e me u kthye prap te i pari. Për qata i ka hup vlefta e ja ka pre gjysmë gjaku.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:38 pm

Atë vit me ka pjellë mushka...
Në Has të Gjakovës flitet se Rexhë Hyseni qenka i mençur. Bëhen tre shokë e shkojnë me provu a është e vërtetë apo jo. Po sa mbrrijnë te kulla e Rexhë Hysenit, thërrasin:
-O Rexhë Hyseni a don mysafir !
-Rexha: mirë se u ka pru Zoti.
Pas darke bisedën e fillojnë me këtë pyetje:
-O Rexhë a ke pas ni që para tri vjetësh na u’ka pas krym krypa ?
-Rexha, e di, at vjet me ka pjellë mushka e kanë marrë tambël mushke mi hjek krymat nga krypa e Juaj !!!
Me këtë kanë treguar se as kripa nuk krimet, por as mushka nuk pjellë.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:38 pm

Sa fytyra i ka burri
Ishin kanë tubue moti burrat në ni katun. Po i pvet ni plak*)
- Sa ftyra i ka burri ?
U munden ata burrat qi ishin tubue aty e kërkush nuk diti me ja dhanë xhevapin si duhet. Thojshin:
- Njeri ni ftyrë e ka.
- Jo, - u tha plaku – nuk ka sall ni ftyrë. Burri i ka tri ftyra: ata qi jan të nershëm qi punojnë drejt, e kanë ftyrën e bardhë; ata qi punojnë me paj e me ryshfet, e kanë ftyrën e kuqe, se n’mishliz tanë e dinë qe punon me t’padrejt dhe ati i kuqet ftyra; ata qi bajnë keq e qi vjedhin, e kanë ftyrën e zezë, se kërkush nuk i banë sajgi e nuk i don.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:38 pm


A është gabimi i parë ma i madh, a i dyti.
Çohet Halil Dervishi i Istogut e shkon te Imer Selmani i Shushicës mi ble katër lisa. Lisi kushtojke ka ni lirë katër lira. Halili lakmon e pren edhe ni lisë, bahen pesë lisa të prem. Imeri i merr katër lira. Kur shkon Halili me marrë kerrin mi bajt lisat, Halili shkon te lisat, i she qe janë pre pesë lisa. Atëher e merr sakicën e i prishë tan lisat. Kur vjen Halili e sheh çka u ba, idhnohet e ja lyp lirat. Imeri shkon te Rexhë Hyseni dhe e thrret me ja da atë pleqni. Rexha i merr katër lira dhe dy lira ja jep Halil Dervishit e dy lira Imer Selmanit. Halili i pa knaqun, shkon e thërret Haxhi Zekën. Haxhi Zeka i lypë dy lira të Imeri dhe ja kthenë Halilit. Atëher Hysen Rexha ish kan i drejt, po i serrt shumë e i shkojnë lotë për faqe. Haxhija i thotë: “çka ki Rexhë Hyseni qi po kanë ?” Rexha i thotë: “a ma i ranë ashtë faji i parë, apo i dyti!” Haxhi Zeka e vetë çysh o kanë puna? Rexha i kallxon fije për pe. Haxhi Zeka e qon rrogëtarin e vet i thotë: Shko, sa ma çpejt thirrma Halil Dervishin. Rrogtari e kthen Halilin pej rruge dhe shkojnë te Haxhi Zeka. Haxhi Zeka i thotë: “qiti katër lira n'çergë, Halili i qet lirat. Haxhija dy lira ja jep Imerit e dy lira Halilit dhe i thotë: mos e mashtro hallkun e hajt tash!” E Rexha ka thanë: “qaj qe e nisë fesatin ma i pari, ai ashtë gabimçar!”

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:39 pm

A e kam burrin e mirë ? Sa për plakë mos kini dert...!
Martohet njani në një fshat. Pas dy, tri dite gratë rrethohen rreth nuses së re dhe ja nisin me bisedu. Njana nga to i thotë nuses:
-“ E mori nuse, e lumja ti çfarë burri të mirë e ki marrë ! E lumja ti në çfarë shpije je ra ! Po e mjera ti në çfarë mëhalle je martu ! Në këtë mëhallë është ni plakë qe rrallë ndonjë herë nusja ka ndejë bashk me burr pa u nda !”
Nusja pasi që dëgjon këto fjalë thotë:
-“ A e kam burrin e mirë, shtëpinë e mirë dhe të marë, sa për plakën lemani mu se unë i ndreqi punët me ta !”
Pas pakë ditësh, plaka po vjen me vizituar nusen. Nusja e vëren plaken dhe e banë vendin gati ku duhet të ulet ajo. Vjen plaka ulet në stol, edhe nusja e ka qitë stolin tjetër përballë plakës. Plaka ulet, e nusja ulët përballë plakës. Plaka ja fillon:
-“Përhajr nuse qe je martu. Burrë të mirë ki marrë e lumja ti,. E lumja ti je qe ra në shpi të mirë e fjalë tjera një kohë të gjatë.
Nusja vetëm e shikon në sy e nuk i përgjigjet hiq. Pas asaj kohe të gjatë dhe të mundshme, plaka i thotë nusës:
-“Oj nuse qele bre at gojë se plasa !!!”
Nusja as atëherë nuk e fletë asnjë fjalë. Atëherë plakën e shtrëngon zemra, e kapë pika ne zemër e vdes.
Nusja, thërret gratë tjera dhe thotë:
-“Ejani shikoni këtë plakë dhe lajmëroni familjen e sajë se kjo diç.”

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës  i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   Thu Oct 20, 2011 6:40 pm

Hajde, Dulë he Dulec!
Dy lavërtarë livrojshin bashkë njani te tjetri. Dula ish kanë hilegji. Kur e qitke i zoti i arës ata përpara. Dula punoje mirë. Kur e qitke mrapa, Dula e like brazdën thatë. sall u grajke kijeve.
I zoti i arës tu kqyrë me bisht t’synit, p’e sheh se po punon me hile, edhe i nali kitë e po nisë me knu:
Hajde, Dulë, he Dulec,
Her i mirë e her i keq !
Dula e veti:
-Shka je ka thue ashtu për mue ?
-Paj po t’shoh qi kur po t’qes përpara, mirë e kur po t’la mas, po punon keq e po ma le brazdën thatë.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Anekdota dhe Mesele të Pleqve .   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Anekdota dhe Mesele të Pleqve .

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Ndryshe-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum