www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Veç 26 deputetë shqiptarë i kanë ruajtur ulëset në Kuvend

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Veç 26 deputetë shqiptarë i kanë ruajtur ulëset në Kuvend    Sat Jan 29, 2011 10:30 pmPrishtinë, 29 janar – Deputetë të rinj do ta dominojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës. Kjo për arsye se vetëm 26 deputetë shqiptarë kanë mundur të ruajnë ulëset nga mandati i shkuar. Të tjerët, që janë 69, në fund të mandatit të legjislaturës së tretë nuk kanë qenë pjesë e Kuvendit, shkruan e përditshmja Koha Ditore në numrin e sotëm.
Bazuar në lista jozyrtare të KQZ-së, në të cilat pasqyrohet numri i votave që ka marrë secili prej kandidatëve për deputet në zgjedhjet e 12 dhjetorit, përfshirë edhe votat e marra gjatë rivotimit, pesë subjektet politike shqiptare do të zënë në Kuvend 95 ulëse, kurse 25 të tjera subjektet e komuniteteve pakicë.
Nëse votat me kusht nuk kanë ndërruar përqindjen preliminare që ka dhënë KQZ-ja sa i takon rezultatit të zgjedhjeve të 12 dhjetorit, atëherë në legjislaturën e katërt PDK-ja do të ketë 35 deputetë, LDK-ja 26, lëvizja “Vetëvendosje” 14, AAK-ja 12 dhe AKR-ja 8.
Ndarja e tillë është bërë nga rezultati preliminar i përqindjes së votave që kanë marrë subjektet politike. Pas rivotimit, rezultatet preliminare tregojnë se PDK-ja ka 32,4 për qind të votave, LDK-ja 24,67 për qind, lëvizja “Vetëvendosje” 12,55 për qind, AAK-ja 11,09 për qind dhe AKR-ja 7,22 për qind.
Nga subjektet e partive të komuniteteve pakicë, më së shumti ulëse në Kuvend do të zërë SLS-ja. Gjithsej do të ketë 9 deputetë, prej tyre 7 nga kuota e vendeve të rezervuara. Pastaj, JSL-ja 4 ulëse, vetëm 1 prej tyre nga votat, KDTP-ja 3 ulëse, po kështu vetëm 1 nga kuota për komunitetet pakicë, dhe koalicioni VAKAT 2 ulëse, 1 prej tyre nëpërmjet të njëjës kuotë. Subjekte të tjera të pakicave që do të përfitojnë vetëm nga ulëset e garantuara janë: PDAK-ja 2 sosh, kurse nga një ulëse do të kenë NDS-ja, IRDK-ja, GIG-u, BSDAK-ja dhe PREBK-ja.
Gazeta nuk ka mundur të sigurojë emrat e kandidatëve për deputetë të partive nga komunitetet që kanë marrë vota për të qenë pjesë e legjislaturës së ardhshme. Ndërkaq të pesë partive shqiptare po.
Krahasuar me mandatin e kaluar, PDK-ja do të ketë një deputet më shumë. Në përbërjen e re do të jenë vetëm 11 deputetë që ishin pjesë e Kuvendit deri në shpërndarjen e mandatit të legjislaturës së tretë. Më shumë për emrat e deputetëve të vjetër e të rinj që do të zënë ulëset në përbërjen e ardhshme të parlamentit lexoni në numrin e sotëm të gazetës.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Veç 26 deputetë shqiptarë i kanë ruajtur ulëset në Kuvend

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum