www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hakerët të frymëzuar nga shakaja e 1 prillit, zhvilluan softuer real

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Edoni
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 9966
Data regjis. : 24/12/2009
Age : 30
Location : Ku bon knusi Vo :P

MesazhTitulli: Hakerët të frymëzuar nga shakaja e 1 prillit, zhvilluan softuer real   Wed Apr 06, 2011 5:32 am


Google bëri shaka më 1 prill për Gmail se si mund të përdorej vetëm me lëvizje, në vend të tastierit dhe miut. Ideja për një përdorim të till të shërbimit “Gmail” me të vërtet ishte qesharake, por jo edhe e pamundur. Të inspiruar nga shakaja e Google, disa hulumtues nga Instituti Teknologjik pran Univerzitetit të Kalifornisë Jugore, vendosën që këtë shaka të shëndrojnë në një softuer real.

Duke përdorur Microsoft Kinect për vëzhgim të lëvizjeve, së bashku me Articulated Skeleton Toolkit(FAAST), hulumtuesit sakt kishin krijuar Software Library Optimizing Obligatory Waving(SLOOW), që me saktësi kishin shënuar lëvizjet qesharake të Google dhe i kishin bërë ato sakt të kryejn komandat për përdorim të Gmail.

“Kjo ide është e pakuptimtë, por softueri pas saj është i vërtetë”, thonë hulumtuesit, të cilët janë po personat e njëjtë që përdornin FAAST dhe Kinect për të luajtur lojën World of Warcraft me lëvizje.

Ja video nga hulumtuesit e Univerzitetit të Kalifornisë Jugore, kurse më poshtë është dhe shakaja origjinale e Gmail për 1 prill.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Hakerët të frymëzuar nga shakaja e 1 prillit, zhvilluan softuer real

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum