www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kinezja qe jeton ne 2 m katrore

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Kinezja qe jeton ne 2 m katrore   Sun May 01, 2011 8:16 am

Disa banesa janë ekstremisht të vogla sa që nuk e meritojnë as të quhen banesa dhe kjo dëshmon edhe një histori për shtëpinë më të vogël që vjen nga Kina. Inxhinieri i dalë në pension Huang Risin nga Pekini, në moshën e tij 78-vjeçare është kujtuar si të sigurojë pension të madh. Ai në shtëpinë e tij ka rregulluar tetë vende për banim, duke e lëshuar me qira secilin nga 25 euro në muaj.Ndonëse Risin pohon se qëllim i tij kryesor nuk është fitimi, por të ndihmojë të rinjtë që nuk kanë mundësi të sigurojnë banesa me qira të shtrenjta, sipërfaqja që ai e lëshon me qira është shumë e pazakontë, kurse cilësia e jetesës në të me shumë pikëpyetje.“Dhomëzat” që ai i ka rregulluar për t`i lëshuar me qira janë më të vogla se dy metra katrorë. Në secilën nga to, ka vend vetëm për një dyshek fjetjeje.Pasi nuk mundi t`i lëshonte me qira, pensionisti kinez vendosi t`i ofrojë pa pagesë dhe vetëm pas këtij testi arriti të sigurojë qiraxhiun e parë. 25-vjeçarja Zhang Qi, tashmë ka pesë vjet që jeton aty, e njekohësisht punon për një agjenci të shpalljeve, ku fiton rreth 380 euro në muaj. Ajo ka banesën e saj, por atë e ka lëshuar me qira për të siguruar të ardhura më të larta mujore, kurse vetë ka dalë të jetojë në “banesën” prej 2 metrave katrorë. Me gjithë kushtet tejet të pavolitshme, ajo ka vendosur të qëndrojë në këta dy metra, të paktën një vit e ndoshta edhe më shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kinezja qe jeton ne 2 m katrore

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum