www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjendet minielefanti i rrallë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Gjendet minielefanti i rrallë   Thu Oct 06, 2011 8:39 pm

Një ornament i harruar i një elefanti prej bronzi, i cili qëndronte në raftin e një pensionisteje për vite me radhë, u shit për 60 000 funte, pasi u zbulua se ai ishte më shumë se 500-vjeçar.

Gruaja, nga North Dorset, e cila vdiq vitin e kaluar, nuk e kishte idenë se elefanti 11,4 cm i lartë do të vlente kaq shumë.

Ajo e mbante atë bashkë me shumë ornamente të tjera të zakonshme në një raft modest dhe kur familja e saj u kërkoi personave të ankandeve të ekzaminonin përmbajtjen e pronës, ata gjetën thesarin e rrallë. Skulptura, e realizuar me derdhje bronzi, besohet se bazohet te Soliman Madhështori, një elefant i ri aziatik i dhënë Maksimilianit, arkidukës së Austrisë, si dhuratë martese.

Elefanti mori shumë famë më mes të shekullit të 16-të duke udhëtuar nga Lisbona në Vjenë, në vitin 1552, dhe u bë subjekt i shumë pikturave dhe skulpturave. Kur kaloi në Trent, Itali, u gdhend një statujë druri me përmasat reale të tij, e cila më pas u kopjua nga shumë artistë në bronz.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Gjendet minielefanti i rrallë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum