www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kastriot Tusha dhe Shkëlzen Jetishi, koncert në Gjakovë!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Florenc
Anëtar
Anëtar
avatar

Numri i postimeve : 163
Data regjis. : 13/11/2011
Location : salonika

MesazhTitulli: Kastriot Tusha dhe Shkëlzen Jetishi, koncert në Gjakovë!   Sun Nov 20, 2011 9:14 am

Njëri është artist i madh nga Shqipëria, ndërsa tjetri është ikonë e muzikës gjakovare. Kastriot Tusha dhe Shkëlzen Jetishi janë bërë bashkë për të tretin vit me radhë në mënyrë sofrës së bukur të artdashësve gjakovarë t’i dhurojnë ariet e vjetra, të pazëvendësuara, me motive nga Shqipëria e Mesme. Derisa para tri vitesh, koncerti i parë i kësaj duoje iu kushtua këngëve të artistit të madh Isuf Myzyrit, viti i kaluar kishte në retrospektivë këngët e Qamilit të vogël, këtë vit, Tusha dhe Jetishi bashkë me dy të ftuarat në koncertin solistik, Irma Zyberi dhe Nezafete Shala, do të sjellin për publikun këngët e bukura e të vjetra nga artisti Mustafa Budini.

“Do të jenë disa prej këngëve të tij që i dinë të gjithë. “Kënga e dallëndyshes”,”Kënga e kumrisë”,”Mori vjollca që qelë në saksi” dhe disa tjera do ti sjellim për publikun gjakovar” tregon Tusha, plot entuziazëm për shkak te kthimit për performimin e radhës në Gjakovë. Sipas tij, qyteti i Gjakovës e meriton një eveniment të tillë “Gjakova është një qytet me një traditë dhe qytetërim të lashtë, dhe që e pret mirë muzikën.

Gjakovarët dhe Gjakova e meritojnë këtë lloj muzike” shton Tusha. Për Mustafa Budinën, si zgjedhje e tyre për këtë koncert solistik, Kastriot Tusha thotë se këngët e tij janë në çdo sofër shqiptare, në jug e veri, dhe ai është ende i këndueshëm nga nostalgjikët e asaj kohe. Për koncertin e sivjetmë, të tretin me radhë, Tusha thotë se e veçantë është vetë harmonizimi midis zërit të tij dhe atij të Xenit.

“Tanimë jemi bërë miq të vjetër, Xeni është një shok i mirë, dhe ka vlera sepse ende vazhdon ta ndjekë traditën e një brezi të artë. Ai e sjell këngën gjakovare por edhe këngën shqipe në përgjithësi me një vlerë shumë të madhe” shton Tusha,i cili qëndroi pak në Prishtinë para së të nisej për Gjakovë. Koncerti i dyshes Tusha Jetishi do të mbahet nesër (e premte) në Qendrën e Kulturës në Gjakovë, me fillim nga ora 20:00.[/quote]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kastriot Tusha dhe Shkëlzen Jetishi, koncert në Gjakovë!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kinemaja dhe Televizioni-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum