www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet “nervi i dashurisë”

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lambiano
Anëtar/e me përvoj
Anëtar/e me përvoj
avatar

Numri i postimeve : 362
Data regjis. : 08/12/2011
Location : Earth

MesazhTitulli: Zbulohet “nervi i dashurisë”    Mon Dec 19, 2011 12:25 am

Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar nervin e ri “të dashurisë”, i cili është i lidhur me ndjenjat romantike të njeriut dhe me shqetësimet

Përcaktimi i definicionit të dashurisë është preokupim kryesor i shumë artistëve e shkencëtarëve. Ajo që s’u ka shkuar për dore shumë poetëve ndoshta do t’u ketë sukses hulumtuesve suedezë e kanadezë.

Hulumtuesit shkencorë nga Suedia dhe nga Kanadaja e kanë testuar teorinë e tyre në një femër e cila i kishte humbur të gjithë receptorët për prekje në trupin e saj. Ata patën sukses t’i stimulojnë nervat e saja CT dhe të përcjellin reagimet e trurit të saj. I kanë stimuluar nervat që gjendet në supe dhe në pjesët e poshtme të duarve. Ajo kishte ndjerë marramendje të lehtë, por edhe kënaqësi.

Kur ia kanë stimuluar shuplakat, për të cilat është karakteristike mungesa e fijeve CT, ajo nuk ishte në gjendje të ndjejë asgjë. Skaneri tregonte se gjatë testit paraprak se janë ngacmuar mu ato pjesë të trurit të cilat kanë për obligim emocionet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se fijet CT ndryshojnë shumë prej receptorëve të tjerë për prekje, për shkak se më parë reagojnë ndaj prekjeve të buta se sa në shtypje të fortë dhe në vibracione. Rezultatet e hulumtimeve janë botuar në revistën Nature Neuroscience.

~lambiano~
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Fidani-Lip
dreqi-ME-PATIKA
dreqi-ME-PATIKA
avatar

Numri i postimeve : 4271
Data regjis. : 04/12/2009
Age : 33
Location : ne toke

MesazhTitulli: Re: Zbulohet “nervi i dashurisë”    Fri Jan 13, 2012 1:40 am

Hajde rren hajde spo rren ti lambi po qeta paskan rrejte leje bre se pallavra jan kto kjo pi bjen si me than dikush i musha nja 5 kilogram ajr me nje kese edhe i gjujta perpjet

_________________________________________________________________________


Mos lejo qe gjerat e vogla te prishin nje miqesi te madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 32
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

MesazhTitulli: Re: Zbulohet “nervi i dashurisë”    Mon Jan 16, 2012 5:51 am

nashtaaa ekam zbullu nime more.......kshire kto kan dal me media...hahahahhaha

_________________________________________________________________________


Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë...por mënyra e udhëtimit ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Fidani-Lip
dreqi-ME-PATIKA
dreqi-ME-PATIKA
avatar

Numri i postimeve : 4271
Data regjis. : 04/12/2009
Age : 33
Location : ne toke

MesazhTitulli: Re: Zbulohet “nervi i dashurisë”    Sun Jan 22, 2012 12:44 am

Oj Brunet po kta kan dal ne media per shum e shum sene po kerkah sjan ka dalk ne medai edhe ai shqipetari qe e pat ndreq aeroplanin po hala spo mun me fluturu hala traktor i ka met qy hahahaa , a beson babadimen ti a haha:D:d

_________________________________________________________________________


Mos lejo qe gjerat e vogla te prishin nje miqesi te madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 32
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

MesazhTitulli: Re: Zbulohet “nervi i dashurisë”    Mon Feb 06, 2012 6:43 pm

nashta ne 2040 i lfluturon atij sdihet more hahaha.....jo nuk besoj se sme ka Pru dhurat sivjet hiq hahahhaa

_________________________________________________________________________


Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë...por mënyra e udhëtimit ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet “nervi i dashurisë”    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Zbulohet “nervi i dashurisë”

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum