www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa poezi nga une

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Disa poezi nga une   Wed Nov 04, 2009 5:55 am

First topic message reminder :

A mendon per mua ???


A mendon per mua
sikur une per ty
malli qe kam ne zemer
me shihet ne syy


Qdohere veq per ty
kjo zemer mendoi
por bashkimin tone
zoti nuk e lejoi


ne keto qaste pikllimi
ende mendoj per ty
mendoj per nje bashkim
dhe per nje dashuri


mendoj me shpirt
mendoj me gjith zemer
per mua je ti nje dhe
e vetmja femer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com

AutoriMesazh
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 09, 2009 12:12 pm

Zemra.


1,2,3 Nisja Zemer Kce 4,5,6 Mu Ki Mem Dasht 7,8,9 Gjithmon Me Mu Ki Me Kon 10,11,12 a e Din Qka Leje Ma Mir Kejt.


02. Qa tu mshilen syt,per mu po ëndrron // Mos u kap per ****** se Jetën Ta Shkatrron


03. Boj Qka Du Di Qka Boj Kur Du Vij e Kur Du Shkoj Kon Du Vet Ne Rrs e Qoj Pa Prit Pa Kujtu e Rahatoj


04. Kush Ma Ka Inati N’rrot Sames Se Sen S’jeni Ka M’boni Veq Veten Pe Shkatrroni


05. Syri Im Po Loton,Zashto Ti Mene Nuk Po M’don,Mollimte Kthehu Perseri,Se Ne Mozhe Un Pa Ty


06. Qishtu Me Qet Stil Kerkujt Spo Ja Rrasi Pe Shoh Qe Kejt Qikat Jom Ka i Plasi.


07. Jeto Jeto Dashurin Hulumto Mos Ja Rras Kerkujna Bonja Rrafsh Gjithkujna


08. Tash Ti Fol Pa Nal Veq Dije Qe Jeten Ty Ta Pata Fal.


09. Mendo e Kujto Fol e Mos Gabo Fjalen e Fundit Me Thuaj Se Me Do


10. A e Din Pse T’thom Shpesh ” PO ” Se Rrafshi Qishtu e Ka .. Tqoj Mpuqa Knej Anej Anash Me Tjer Boj Sefa ..


11. Tash Kom Ndryshu Kom Me Bo Qa Du Kerkon Per Sen Skom Me Ngu Qysh Kom Qef Kom Me JETU


12. O Ty Me Krejt Ta Qet Bre Edhe Me Hyqmet Veq Me Mu Edhe Me Zot Nuk Ta Qet


13. Nese Me Ke Tradhtu Ndaju Me Mu Po Nese Ki Fjal Me Thuj Te Du…


14. Si Xheloze Ti M’shikon Qka Boj Un Ti M’kopjon Por Kot e Ki Se Ai Mu M’DONNN…


15. Me Ni Sen Du Me Nderhy Se Gjithmon Um Ka Pengu,Haver Jeto Jeten Tande Ski Nevoj Me u Marr Me Mu


16. E Mir e Keqe Qajo Qe Jom Po Per Kerkon So Ka M’interereson.


17.-ska hichh :@

18. Ma Von Te Rina Ki Mu Kthy e At’her Luj K*** Une Me Ty.


19. Dujem Qishtu Qysh Jom Bash Qitu Ku Jom.


20. E Tash Tung Te Gjithve Se e Di Qe Jeni Knaq Pa Mas Se Jena Lodh Shum e Duhet Gjum Me Ja Rras.


22. Jo Jo Nuk Tdu Ncuk .. Smke Hy nZemer O Trullan Zemra Sem Liget Kur Mprek Me Pamuk ..


23. Tlutna Lem T’Qet .. Nuk Du Mem Hy n’Zemer Du Me Jetu Vet Qit Jet ..


24. Pse Pom Thu T’duuu Kur Ti Sme Don Mu .. Po Don Mem Tradhtu .. Po Qka Me Bo Qe Sje Tu Mujt Me Mu Me Lu …


25. 1 Je Per Mu Gjithmo Je Kon Ki Me Kon Si Qitash Si Ma Von.


26. Mos Kalo Me 100 Mos Kalo Me 10 Po Kalo Me Nje Qe Esht i Vertet !


27. Hena Eshte Padronja e Nates Pa Te Nata Do T’ishte Hic Dielli Eshte i Zoti i Qielli Pa T’gjithcka Do Te Ishte e Vdekur Ti Je Ti Dhe Je Jeta Ime!

28. Kur Jam Me

Ty Eshte Njesoj Sikur Te Perjetoj Nje Enderr Te Bukur Por Ne Kete Enderr Eshte Edhe Frika Frika Se mos Do Te Zgjohem Shpejt Dhe Gjithcka Do Te Mbaroj


29. Meno Beso N`vetveten,Mos Filozofo Po Kallxo Veq T`verteten.


30. Harroje e Analizoje Veten,Zbuloje e Msoje Kush e Thot Renen e Kush Ta Thot T`verteten.


31. Me Mu Zor Eshte Mu Munu Mu Kuptu Jo Qe Un Jom e Zorshem Po Qashtu Qysh Thu Ti Un S`du.


32. Di Mu Kon e Mir Di Mu Kon e Keqe Jom Melaqe Po Bohna Edhe Dreqe.


33. Noshta T’bjen N’men Lyp Me Flejt N’krah Tem Ma Sill e Ma Bon T’du Qashtu Qysh Un Ty Dikur Jom Munu Po Tash Ka Perfundu.


34. Pa Dyshim Jom N’fitim N’Ven N’Aren N’2luftim Po Ma Mir Spo Gutna Hiq Sje Sen Ma Shum Se BITCH.


35. Dikush Po Thot Qe Um Ka Pas Frajer Po Um Doket i Kom Met Pik Ne Zemer.


36. S’ka Jo S’ka Nashta S’ka Sdi Mos Meno 2 Her Po Hajde Se Ma T’mir Ski.


37. Dikur Senet Jon Kon T’njejta Po Tash Kan Ndryshu Svlen Ma Ti Per Mu Kshtu Qe N’rrote Sames Munesh Me Shku.


38. Prej Merzije Te Thirri Bitch Skom Qka Te Boj Se Po Me Kall Se Je Goxha Cop Femer Ksaj i Thojn Kqyr Me Sy e Plas Me Zemer…


39. Ti Je Nr.1 e Ska Tjeter Le Qe Te Du Ktu Po Edhe Ne Boten Tjeter


40. Shum Zorr Po Ma Let Pa Ty Po M’jetohet Tash Jom Vet Po Qysh Thom Un Bohet.


41. Kom Me Lujt Lojen Tonde Qashtu Qysh Ti Don Se e Di Qe N’fund Fiton Qaj Qe Duron.


42. Nashta Pot T’dokna Nifar Aroganti Po Gjeth Kom Qef Me Kesh i Mramti.


43. Zot Ti Rujum Prej Mikut Se Un Vet Runa Prej Armikut.


44. Tu Ka Rrit Menja Tu Ka Bo Mal Po Dije Qe Sje Kurgjo Ma Shum Se Zdral.


45. Jo Qe M’ke Rrzu Po Thjesht Weq Kom Lu Ski Qka Menon e Di Qe M’don.


46. A Je Qu N’kam T’majt a Je Qu Pesh Per Veti e Ki Mu Ski Qa Ma Tesh.


47. Un Edhe Me Ec Jom E Para E Ti Edhe Me Nga Sun Um Del Perpara.


48. N’zemer T’kom Pas Kurr Sta Kom Rras Loqk Tash e Tutje Zemren Kom Me Ta Plas.


49. T’pres Deri Me T’parin Ndaq Edhe Ma Shum Veq Dije Qe i Vetmi Qe Ka Me T’pas Jom Un.


50. Loqk T’du Edhe Gjith Ko Met Dasht Venin Ton Te Une Kerkush Smunet Me Nxan.


51. Me Tradhtu Tradhton Bash Aj Qe Te Don Bash Aj Qe Nuk Ta Merr Menja Ty Te Kundershton.


52. Sot Silles Pshtillesh Puna Vjen Veq Me INTERES Un Qitu Po Rri Po Veq ..? 1 Njeri Tmir Pe Pres..!


53. Sot Sillesh Pshtillesh Vjen Per Interes Un Qitu Po Rri Po Ves…? Ni Njeri T’mir Po e Pres.


54. Kesh e Vogel e u Rita…Shum Me Djem u Halita…S’thom T’du As Ste Du…Nrrot Somes Munesh Me Shku.


55. Po Menon Qe Kom Romanc Jo Loqk Na Kem Pos Distanc.


56. E Di Qe Ki Dasht Zemren Me Ma Thy Po At Knaqesi Ste Ke Pa Me Sy.


57. Ndodhi Qka Ndodhi Un Njo Pe Llovi Se Di Qka Po Ndodh Me Mu Aj Zemren Tem e Ka Fitu.


58. Nese Menon Se Un T’du Ty Gabon Shum Se Un e Du Jeten Tem Uweee Po Jeta Jem Koke Ti.


59. Ndrrimi i Jetes Shpesh o Pshtim Prej Seneve Ma T’kqija Si Per Gjin T’ftoft Qe S’din Qa Osht Dashnia.


60. Per Qata Qe Um Dojn e Dashni Me Shesin Neser Me Dek Masneser Me Keshin.


61. Qa Ish Kon Fore Ni Fore Me Kan Fore Per Fore Ni Fore.


62. Kur Po T’flas Me Fjalt T’buta Mos Meno Qe Po Tu Tutna.


63. T’ngoj T’respektoj As 1 Sen Sta Ndaloj Veq 1her Veten e Qetesoj Per Qef T’karit N’p*** T’nanes Tqoj.


64. Kurgjo Sish Me Pas Fam e Me Pas Emer Kryesorja Ish De Desht Njerin Me Zemer…


65. Kur Jeta Te Deshpron Kur Fati Shpinen Ta Kthen Kur Zemra Te Behet Monoton Mos Harro Se Egziston Dikush Qe Te Don.


66. (L) Per Mu Bon Qa Te Duash , As Qe Muj Me Te Nal , Por Veq Kur Te Gabojsh Mos Um Thuj Me Te FAL .


67. Mos Mendo Qe Me Lendon Ani Qka Edhe Pse Ti Shkon Mos Mendo Se Me Mundon Se Jeta Edhe Pa Ty Vazhdon:p.


68. Nese Nuk T’pelqej As Ski Nevoj Me Më Ngu Se Kurgjo Kerkujt Nuk Kom Qef Mi Inponu.


69. Jetoje Jeten Sa Ski Kriz Se Veq Jeta Sosht Repriz .


70. Shkurt e Shqip Te Du..! Po Spo Muj Me Te Kallxu…Qata Qe e Kom N’zemer Spo Di Qysh Me Ta Spjegu.


71. Boll Je Munu Me M’plas Kishe S’po Ma Rras…Por Dije Qit T’keqen Qe e Ki Perbuz Kurr Mo S’ki Me Pas .


72. Ki Mem Urdhnu Met Dashuru,Amo Ki Me Pa Qe S’kom Me Tu Afru .


73. Mos Mu Bo Kishe Qa Po Di Se Sen Sje Ka Qet Ndrit Mu Sen Po Ti Per Mu Je Kon Jeta Kon Ti i Vetmi Mashkull Nbot Qateher Mas Teje Kisha Bertit.


74. Nashta Per Ty Sjom Kon Jem.


75. Ki Mem Dasht Qysh T’kom Dasht Un Ty Ki Mem Lut Qysh T’kom Lut Un Ty Po Ateher Do Te Jet Shum Von Per Ty.


76. Krejt i Kom Bo Per Ty e Ti Je Qu e Um Ke Rrejt Ne Sy Tash Ket Loj e Kom Msu Veq Munesh Mem Harru.


77. Ndëgjoni Radio Gurana në www.ylliehana.tk aty eshtt dj kslkuqja

78. Mu Kon Njeri i Beses Osht Shum Shtir Hawer Me Maj Shoqnin En Krah Mos Me Lon Me Ra En Lloq.


79. Nese Don Me Lujt Dije Kjo Nuk Esht Loj Po Nese Mendon Qe Esht Loj Para Se Me Ja Nis Ti Un Veq Fitoj.


80. E Kom Nje Deshir Oh Sa e Thjesht .Me Ti Puth Buzet Tjeter Skisha Desht.


81. Nese Nuk Ta Nin Per Tjeter Kon .Dije Qit Sen Qe ****** Shum T’don.


82. Un Kom Me Wazhdu Derisa Ti Um Pranon Shprehu Lirisht Zemer Thujum ******Loqk T’kom.


83. Nese Per Mua Menjda Ste Hiqet Nese Per Mua Zemra Zllak Te Digjet At’her Eja Edhe Me Thuaj ****** Wetem Ti Egziston Per Mua.


84. Per ty jetoj . Per ty edhe wdes . Per ty lopen me gjith wiq e shes.


85. Jom fjal e dhene Besa , amaneti . Jom pa zemren time se tek ti me mbeti.


86. Noshta Per Ty Sjom Kon Sen… Po Ti Per Mu Je Kon Jeta Jem.


87. Bo Qa Bon Wetes Keq Mos i Bon Qe Sbeson Hajde Kqyrum Un Qysh Jom.


88. Fjalt Qi Mi Ke Thon Kan Met Kushtu Me Jet… N’ket Bot Ki Mem Lyp Kurr Mo Ski Mem Gjett.


89. Tasht Sa Dush Koken Tunde Se Betejen Ti e Humbe.


90. Se Nuk Ish Qaq Let Kur Dikujt Jeten Ja Kushton Qaj Dikushi Ta Kthen Shpinen Se Dashnija Si Mjafton..


91. Fol Me Veteveten Harroje Jeten Se Ne Ket Bot Se Gjon Te Verteten.


92. N’Qdo Aspekt Ma i Miri Jom Kta Ta Garanton Fakti Qe Ti M’don …


93. Kur t’thom un shujj ti as 1 fjal mos e thujj se une edhe pse Tdu muj shum shpejt met harru.


94. Mos Um Shaj n’MSN Se Fytyren Ta Maj N’men Mos Mu Afro 1 Meter Se Banderit i Shtohet 1 Leter..


95. Veve Um Shtin N’tripa T’nostarxhis Kujtime T’rinis Ditet e Para Te Dashurise.


96. Qka Un Thom Ti e Menon e Mas Do Kohe e Kupton … Vlerat e Mija Sun i Vlerson Fjalt e Mia Gjakun Ntru Sti Perqon..


97. Shum Po Munohesh Po N’fakt Veq Je Ka Mashtrohesh.


98. Kujt Ti Them Zemer Qatah Qe Se Du Jo Bre Se Veq 1 Osht Per Mu.


99. Shum Pom Xhelozon Ti Qysh Dush Menon Aj Mu Osht Kam M’DON.


100. Rum Zot Prej T’mive Se Prej T’hujve Runa Vet Prej Qatynev Qe Ta Ngulin Bash Ka Ti Se Pret.


101. Edhe Nese Para Meje Bjen N’dy Guj Un T’boj Te Lumtur Po Me T’dasht Nuk Muj…


102. Po Zemer Ski Nevoj Hiq Mu Merzit Ka Me Ardh Koha Kur Ni Fjal Temen Ki Me Prit.


103. Po Mwjen Keq Qi Nuk Tdu Po Kurr Ti Per Mu Ski Egzistu Kshtu Qe Nrrs Munesh Me Shku.


104. Un T’kurtalisi Jeten Ta Bitisi Gjaku i Nxet Kur M’vlon Kur T’vraj Si Bi Pishmon Jom Nipi i Babgjyshit Qi e Ka Vra Ni Bataljon.


105. I Pervlum N’zemer Kjo Dor Veq Po Shkrun Fjalt e Mija As Topi Si Lun.


106 NuK JaM Ku Me DiT QfaR NjErI Qe Me ThOjN QfaR MaNgUpI Po Ni SeN e KaM Te SiGurT KejT FaMiLjeN Ta ZhDuKi.


107. Ta Besoj 1 Sen Qe Shum Osht Ka Te Dhem Spo Munesh Mu Pajtu Me Faktin Qe Mo Sje Ne Zemren Tem.


108. Kur Deshiron Diqka Gjen Menyren Kur Nuk Deshiron Gjen Arsyen.


109. Krejt Qa Po Du Krejt Qa Po Thom Po Du Me Pa Qa Ti Per Mu Bon Qa Boj Un Per Ty Sun e Pershkruj e Ti Per Mu Se Pin As 1 Got Uj.


110. Munohesh Kujtimin Me Rujt Munohesh Mos Me Wujt Po Mem Hek Pi Zemres Kurr Ski Me Mujt.


111. Kojshikja Jem Ka Po Sillet Po Ma Bon Narkoman e Djali i Wet Ka Tsillet Bonbona Han.


112. Jom Djal Pa Defekt Me 1 Projekt Indirekt Ta Marr Zemren Me Respekt.


113. Pritsha Ti Mu Nal… Pritsha Ti Me Dal… Prit Tash Un Me Te Fal.


114. Pse Zemer Po Lodhesh Pse Veten Pe Munon Kur Pe She Qe Hiq So Ka Te Shkon.


115. N’zemer Kom Haver Qe Me To Gjith Boj Sherr T’miren e T’keqen e Ndajm Perher.


116. Le Te Ndodh Qfar Te Ndodh Un Jom Me Ty Gjith Bota Je Per Mu Jemi Wetem Ne Te Dy.


117. E Di Qi Ulesh , Kur Pshurresh , E Shet Trimnin Weq Qashtu Ngulesh.


118. Un Tdu Edhe T’kuptoj Po Mem Bo Nervoz Kerkon Se Lejoj.


119. Jom Ka Prowoj Me Nejt Rahat Mos Mu Nguc Me Kerkon Po Nafaka Jem Hiq Nuk Po Ma Don.


120. Te Nderova Dhe Te Respektova Vetem Pse Ishe e Ndershme,, Se Dita Se Do Te Mbetesh Shoqe e Botes Se Rrejshme.


121. Te Deshta Pa Asnje Kufi,,, Jo Pse e Kishe Ate Bukuri,, Por Pse Kishe Shpirt e Zemer,, Sikur Ti Nuk Pash Une Femer,.


122. Ste Harrova Une Akoma Edhe Pse Kurr Nuk Do Te Harroj e Di Se Nje Dite Edhe Une Do Te Vdes Por Deri Ne Vdekje Te Rrespektoj..


123. Nuk e Di Tash Se Ku Gjendesh,, Shoqja Ime e Perjetshme ,, Ne Zemren Time Do Te Mbetesh e Paharruar Dhe e Pavdekshme.


124. Ti Je 1 Tatu Qe e Kom Bo Eeh Jom Penduu Ti Je Nje e Kalume Qe Per Mu Tasht Je Harruu.


125. Munohesh Mem Shkatru Jeten Ferr Don Me Ma Bo Amo Si Un ***** Nana S’qet Mo.


126. Te Deshiroj Shum Fat.Jet Te Lumtur e Te Gjat.Kurr Mos u Kthefsh Qafen e Thefsh Ket Deshir e Kam Per Ty…Ti e Din Kush Je .


127. Te Deshta Shum Po Ma Nuk Te Dua Qajo Ma e Keqja Qe Ti Po Me Don Mua.


128. Ma Mire Ishte Jeta Sikur T`mos Ishte Vdekja.Ma e Mire Ishte Dashnia Sikur T`Mos Ish Tradhtia.


129. Me Mesove Si Te Dua.Me Mesove Si Te Dashuroj.Por Kurr Nuk Me Mesove Se Kur Te Humb Si Te Te Harroj


130. Te Dy Do Te Shkojm Ne Ferr Ti Se e Vrave Nje Zemer Te Pafaj Dhe Un Pse Dashurova Vrasesin e Saj.


131. Ende Respekt Per Ata Qe Ver8 Um Respektojn.Ende Dhun e Egersi Per Ata Qe e Teprojn.


132. Ku *** Ken Ma Heret Kta Kullera Mafiasha e Dillera Qe Deri Dje Ken Fmi Tash u Bonen Hitlera .


133. Ti Munohesh Mem Pengu,Ska Dert Lejohet Me Endrru.


134. Kurr S’tkom Dasht Kurr Sta Kom Rras Me Ty Kom Pshtjell Weq Njonin Me 1 Wen Me Plas.


135. Spo Di Qa Me Bo Kur Pe Shoh Qe S’shkon Mo Jom Hi Si Me 1 Tunell Ku o Weq Terr Sdi Qysh Met Thon Po o Sikur Jeta N’ferr.


136. Shum Kan Qef Mem Puth Shum Kan Qef Mem Dasht Shum Kan Qef Me Kalu Me Mu Po Un Weq Njo e Duu.


137. Me Dor Ne Zemer Jom Ka Thom Se Me Ka Marr Malli Per Dikon


138. Kur Je Me Mu Ti Krejt i Bon Nal Zemer Se Kshtu Nuk Shkon…


139. Gjaku Jem i Flliqt Tash Pot Kallxon Ruju Shoq Prej Saj Se Te Helmon


140. Boll Po Munohen Do Zemren Me Ma Plas . Po Apet Se Apet Ajo e Jema Ka Mu Kon (L) .


141. Ata Qe Nuk M’njohin Menojn Qe Po Luj Loja Se Din Qe Kur e Boj 1 Sen Jom I Gatshem Per Pasoja


141. Gabimi i Par Falet , I Dyti Qortohet , I Treti En P*** Te Nones Qohet


142. N’jet Krejt Si Ti i Kom Provu Kom Gabu Po Kurr Ma Nuk Muna Me Pshtu…


143. Von T’ka Ra N’men…Von e Ki Kuptu…Tash Qe Ti Pom Don Mu Un Jom Tu T’harru


144. Vet Dashte Tash Jeto Me Denim…Rinen e Vjeter Munesh Me Majt Kujtim..!


145. Boll i Meqem Po Don Me Dal Prej Inatit Po Don Mu Kall…


146. Nuk Po Thom Qe Krejt i Kom Po Per Ty Krejt i Boj Nese M’tradhton Ta Fali Po Kurr Nuk Ta Harroj…


147. Sum Kerset Mo Per Jeten Tone Krejt Qka Ndodhi Vetit Ja Bone


148. Pom Dhimesh Met Lon e Po Ta Boj Rrafsh Se Prej Zemres Tem Moti T’kom Qit Jasht


149. Ruju Haver Ruju Te Kom Thon 1her Ik,Ik Se Ti Q* Ropt Krejt Vet,e Se Shti Kerkon N’rrezik


150. Tulifar Veni Tu Hi u Rrita Belagjike Prishtinalike e N’gjak e Rrast Problematike…


151. Sdi a e Ke Wrejt Qe Qdo Kufi e Ke Kalu Po un Wet Pasna Faj Qe Kaq Shum T’pasna Duru


152. Ksi Si Un Ska Shum Kerkun Nese Ka Dikun e Kom Qit N’kit Bot Un


153. Me Krejt Dot Lufoj.Luft Me Krejt Do Te Shpall Se Me Don Dhe Te Du Askush Smundet Me Na Nda


154. Sjom Sikur Ato Qe Vetem Endrrojn Qe Kan Frik Nga Hija e Vet Eh Se Din Qfar Dojn


155. Ki Menu Qi T’kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru


156. Munohna Nuk Gzohna…Po Zorr e Kom Pa Ty… Krejt Llom Po Bona Kur Spo Te Sho Me Sy


157. Po Du Sonte Met Gjet…Po Du Sonte Met Pa…Harro Qka Te Thash Po Te Pres Ku Te Lash…


158. Spo Nalna Po Flas…Pot Pengoj Plas


159. Kur T’thom Shuj Ti As 1 Fjal Mos e Thuj Se Une Edhe Pse T’du Muj Shum Shpejt Met Harru


160. Te Duket Esht e Leht Vetmia Herdokudo Do Te Bin N’men Fjalit e Mija


161. Folum Qka Dush Se Mu Sum Prek Se Te Une Emocionet Moti Kan Vdek..


162. Skom Lind Per Me Vujt Jom Msu Me Lujt Kush Osht Viktim Duhet Me u Rujt


163. T’hi N’zemer Boj Qka Du Dal Kur Du Edhe Ta Boj Fuck You


164. Jasht Jom Femer Mbrenda Jom Dreq Mos Me Prek Me Dor Se Djegesh Let


165. Un Jom Qajo e Qimja e Nanes Qe e Luj Horen N’maje T’gjilpanes i Grahi Kerit N’gishta T’kames Per Inati T’njanit


166. Mos Mendo Me Mu Me Lujt Se e Bon Veten Me Vujt


167. Osht Fakt Qe Kom Ndryshu Po Rrethanat Um Kan Detyru


168. Jom Msu Me T`pas Ngat Qdo Dit e Qdo Nat,Po Kom Qef Me Flejt Me Nejt Me Ty Shum Gjat


169. Besoj Ngoj Shoqet Se Ma Mir e Ki,Un T`kallxoj Se Veq 1 Her N`zemer Ki Me Hi


170. Shum Mir Po M`kujtohesh e Di Sa e Mir Me Dasht Ti Bohesh,S’kom Qef Me Ta Bo Llokum T`du Shum Se e Di Qe Tranohesh


171. Kryesorja Qka Kom Dasht Mu ka realizu e Tash Munesh Veq Mem Harru


172. S`kish Met Sen N`ty Mu Ki Dok Si Vorr Ja Je Kon Edhe Ma Heret e Un Jom Kon Qorr


173. Krejt i Blen Me Pare Po Dashnin Sun e Blen Pa Marr Parasysh a T’vyn Hajde Te Un e Gjen


174. Po i Shoh Njerzt Qe Shpinen Ma Paskan Kthy … I Shoh Njerzt Per Rreth Me Plot Inat N’Sy


175. Syn Mos u Mundo Mu Callaku Qe Mem Shti Me Xhelozu..Se Shyqyr Zotit Moshen e Kam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:46 am

Me fal qe te deshta e kete ti se meritove
Me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
dhe ateher e merr denimin qe e meriton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:47 am

TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:47 am

Sa rreze dielli te bukura kishte sot
E brisht ishte fytra e saj pa lot
Mu desh ta ftoja per kafe
U desht te degjoja shume histori
Ne kte bote per ne nuk paska dhembshuri
Dashje pa dashje u derdhen edhe lot
Jeta qenka shume naive
A thua te kete shpresa pozitive

Vertet me pyeti per jeten
Duke e ditur si e kishte te veten
E embel si gjithmon pran meje ecte
Kembkryq mbi stolat e parkut u ulem
Ja nisem se foluri per ore te tera
E nuk e ndjem si iku ora
Papritur u ndjem pakez ftohte
Rastesisht desh i prekem buzet por lulja u tha
U desht te kuptoja qe hallin tim ka
Rreshqiti nje pike loti qe flokun ma lagu
Se a`do te qaja per te, me pyeti papritmas?
E merzitur iku pa mare pergjigjen e cila ishte:

^Sdo te derdh lot per dike qe nga hapsirat e universit do
me veshtroj si nji engjell dhe kte poezi gjithmon do lexoj^
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:48 am

Pse

Valle se ke degjuar zerin tim
Valle e ke shteruar dashurin
Pse humbe mes gjetheve te dashurise
Duke e ditur qe po afron dita e lumturise

Pse humbi kjo dashuri
Pse mu kthyhe ne vetmi
Ndoshta une u gabova
Ndoshta pa dashur te dashurova

Pse kjo sjellje ndaj meje
Pse ? me vjen çudi
Kurre prane meje ishe ti
Sdo te doja driten e syve te mi
Veç te me falje pak dashuri

Nje nate ne enderr pash
Sikur me sms te thash

“ Atje larte mbi qiellin blu
Po kerkoj dy syt e tu
Jashte bie shi me rebesh
Ehhh pse kjo largesi mes nesh”

Do doja ty te shikoja
Zerin tend te degjoja
Buzen tende ta kafshoja
Zemren tende Bebo ta dashuroja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:48 am

Malli

Malli per ty me ka marre
Nga large tingujt e kembanes degjoj
Mallin dua ta shuaj
Ne atdhe te shkoj

Malli per nenë e per baba
Malli per moter e vella
Malli per te dashuren voter
Malli per te bukuren sofer

Eh ta dini sa mall kam
Po te ishte etje do thante nje oqean
Eh ta dini sa me mungon
Po sikur te isha zog qe fluturon

Malli per Shqiperine
Ku kam kaluar femirine
Malli per ty i dashur atdhe
Do te vi une s`shpejti atje.

Jam ne dhe te huaj
Dhe mall per ty kam e shkruaj
Nje ze me bertit me coj nga gjumi
Hej vella ......mallit i erdhi fundi

Do te shkoj te takoj njerzit e mi
Atje ku kam flamurin kuq e zi
Atje ku te gjithe therasin Shqiperi
Aty ku malli im shuhesh ti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:48 am

Dua.....


Dua te largohem nga kjo amulli
Ku shpresa shpirtit je vetem ti
Dua te godas shpirtin e lige
Qe nga fillimi ne mbarim
Dua te largohem drej fatit tim
Ne qytetin e heshtur te ngrej nje shtepi
Me veten time te gjej prehje dhe kenaqesi.

Sa do te doja ty nje here te vetme te shikoja
Me syt e shkruar qe me fale ti, te veshtroja
Pse o zot nuk me fal vetem nje mundesi
Dot imazhin e saj nuk ma kthen dot ti?
Dua vetem nje dite ty ledhatoj
Dua per ty vetem nje kenge te kendoj
Nga gjumi i perhershem te çoj.

Pse ne endrra ti mua gjithmon me zhgenjen
Valle prehjen tek mua ajo e gjen
E di se nga larg me veshtron
Do te doja ti beja nje portret
Me vete ta mbaja perjet
E sa shume gjera une dua
Ti vetem dhimbje me fale mua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:49 am

Ty o Shoku im.

Po mare guximin tju tregoj
Nje poezi te vogel qe do tju lendoj
Te mitur ishim akoma te paditur
Me shpresen e vetme te uritur
Per nje gjendje me te mire
Large atdheut per te emigruar
Pake me bukur jeten per ta jetuar

I vogel ishte ti o shoku im
Kur more guximin te shkoje ne emigrim
Me syt e vegjel te shndritshem,
Dori ti per nje jete tjeter u largove
E ku ta dije ti se ku do te perfundoje

Po ju flas per shokun tim
Qe u rritem sebashku me mundim
Fati i zi ty te mori
Ne fund te detit te çoi
Atje qe shkruar fati jot
Dhe familjen e shoqerin ta mbushje me lot

Me vjen te qaj me ngasherim
Per ty o i dashuri shoku im
Qe dot nuk te erdha ne varrim
Dhe une si ty emigrova
Nje jete tjeter fillova
Larg familjes larg shoqerise
Po jo si ty qe ju trete pabesise

Motovedeta italiane ju mori jeten
Ate qe e kishit me te shtrenjten
Ahhh ky lajm i zi na hidheroi
Po shpresa…Dori do te jetoi
Se ti do te kishe shpetuar
E jo trupin ta kishin sakatuar…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:49 am

Jeta

Sa e pavleshme eshte jeta
Dot mbeshtetje nuk gjeta
Flas per jeten time
Qe u rrita me mallengjime
O zot sa larg doja te shkoja
Deboren e bardhe te shikoja
Drejt vijave pa kufi
Aty ku shpirti im do prehej ne liri
Si foshnja me veshtrime
Si e dashura me ledhatime
Kur netve te shkreta
Me te bashkebisedoja

Kjo pra eshte jeta ime
Me nji dashuri
Qe nuk pati larmi
Me lulet e pranveres
Fytyra te reja veshtroja
Rrahje zemre tronditese
Ne dallget e deti valzojne
Me shpresen e vetme
Bregut tjeter te detit ti tregojne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:53 am

Dashuria

Po shkruaj per te emblem dashuri
Aty ku shume njerez kan gjetur liri
Me zemren e fort si guri
Po shkruaj vargje pa kufi
Per ty e bukura dashuri

A ke veshtruar buzeqeshjen e nje femre
Qe pa dashur te vihet re ...ty ta dhuron
A e ke ndjekur shikimin tinxar te nje mashkulli
Qe i pamposhtur me shoket e tij po bisedon
Eshte aty midis jush engjelli i dashurise po ju ndihmon
Me shkronjat DASHURI tingellon
E bukur eshte ajo kur dy njerez i bashkon

Dashuria e lashte sa vete jetesa
Eshte e bukur e cmuar pa kthesa
Ndjehesh i lumtur kur dashuron
Dhe vetveten se kupton
Nje ndjenje e cuditshme
Brenda zemres reagon

Si filiz e vogel lind dashuria
Prej saj shtohet harmonia
Komplet trupin ta elektrizon
Me thoni pra njerez ?
A eshte bukur kur dashuron.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:54 am

Mendoj

Mendoj per ty fantazoj
Dot se harroj
Diten kur te pash per here te pare
E bukur e sinqert pa mashtrime
Pran meje ecje ti dashuria ime

Mendoj sa shpejt u shua gjithcka
Per ty mendova se dashuria fund nuk ka
Po ja qe u gabova pa dashur
Zemren time trishtova

Mendoj se ska me rendesi
E kote e kote eshte tani
Gjithcka nisi si nje loje
Dhe shume shpejt perfundoj

Mendoj per castet e bukura
Kur ti ne krahet e mi fluturoje
Hidherimin ma largoje
Me fjale me puthje plot gezim
Mbushej Shpirti im

Mendoj per ty cdo nate
Cdo here qe shtrihem ne krevat
Mendja me ri tek ti
Dhe me veten flas si femi

Mendoj pa fund per ty
Mendoj se cdo gje ngeli aty
Aty ku nje puthje u tha
Aty ku nje vese shiu ra

Dashuria kaq e ka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:54 am

MendojMendoj per ty fantazoj
Dot se harroj
Diten kur te pash per here te pare
E bukur e sinqert pa mashtrime
Pran meje ecje ti dashuria ime


Mendoj sa shpejt u shua gjithcka
Per ty mendova se dashuria fund nuk ka
Po ja qe u gabova pa dashur
Zemren time trishtova


Mendoj se ska me rendesi
E kote e kote eshte tani
Gjithcka nisi si nje loje
Dhe shume shpejt perfundoj


Mendoj per castet e bukura
Kur ti ne krahet e mi fluturoje
Hidherimin ma largoje
Me fjale me puthje plot gezim
Mbushej Shpirti im


Mendoj per ty cdo nate
Cdo here qe shtrihem ne krevat
Mendja me ri tek ti
Dhe me veten flas si femi


Mendoj pa fund per ty
Mendoj se cdo gje ngeli aty
Aty ku nje puthje u tha
Aty ku nje vese shiu raDashuria kaq e ka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:54 am

Aksidenti
Koke ulur ecja ate dite cdo cast mendoja se dicka do te ndodhte.Po nuk ishte kshu ishte flladi i eres qe me ledhatonte butesisht ftyren time te njome qe sapo kishte filluar te mbushej me qime nga ato qe me vone duhet te kujdesesh me nje madheshti te nje burri.
Si gjithnje ecja rruges per ne shkolle ashtu ashtu hop hop si nje femi i gezuar nga mosha e adoleshences qe cdo filiz i vogel luleje te duket sikur ben pjese ne boten tende plot kuptim.Por jo nuk ishte ktu komplet kuptimi i ktij tregimi te shkurter e dija se dicka e hidhur do te me ndodhte ne oret e von ate nates se erret si nje mankth i madh e ndjeja brenda vetes se ajo dite do te ishte shume e gjat e gjat aq sa do te me dukej e pafund.
Mbarova ato pak ore mesimi qe dikush ne moshen time i kalon neper kafenet e ish “Parkut Rinia” te tanishem dhe u nisa per ne shpi.Aty nga mbasditja e ndjeja se po mblidhej gjithcka reth qiellit dhe papritur do te godiste si nje rrufe mi koken time.Mbasi bera gjerat e perditshme te mbasdites ato ato capkenlleqet qe ben cdo adoleshent ne moshen 16 vjecare te pish cigare ne nje cep te rruges me shoqerine gjith ankth most e shef vllai i madh apo dikush nga familja dhe u ktheva ne shtepi.Ishte muzg nata sapo kishte rrene dhe isha strukur ne dhomen time dhe isha zhytur ne mesime gjoja por se kisha mendjen aty dhe po pikturoja, pikturoja thash jo ajo nuk qe nje pikture ishte nje kafke nga ato te tmerrshmet qe si duket ishte qepur ate dite dhe nuk po me lente te merrja fryme .Bebas trokiti dera e ndjeva se do te perballesha me nje njeri te kobshem por jo nuk ishte trokitje nga ato te perditshmet qe e ledhatojn apo e gezojn komplet familjen sepse tashme u plotesua.Deren e hapi tezja dhe pse vrapova si i cmendur se mendova se ishte vllai qe kishte shkuar ushtar ne ate kohe.Njeriu qe qendronte perpara portes stoic dhe i vrenjtur ishte shoku i babit Nesti duke pershperitur i tha tezes te vishej sepse gjyshi ishte rende me shendet dhe ndodhetj ne Spitalin Ushtarak por une nuk e besova e shikova ne sy dhe kuptova qe dicka nuk shkonte.Ishte ai mankthi i dites qe i kishte ardhur koha per tu plotesuar mbas 5 minutash qe u larguan me makine me dukej se nuk me nxente me vend shtepia.Binte nje shi i lehte rruges kur dola vrapova aq shume sa nuk e kuptova qe isha lagur per te halla qe ashtu si ne jetonte diku afer ne Ali Dem. I ngrysur sic isha i thash halles se me duhej bicikleta qe e kisha lene atje per arsye se ajo kishte shtepi private e ne pallat.E mora bicikleten te ciles i kishin rrene gomat dhe fluturova per ne spital ushtarak.Aty perpara me doli xhaxhai i cili me shtrengoj fort e pash qe ne sy kishte lot.Por prape nuk po kuptoja asgje kishte aq shume njerez te njofur sa u hutova per nje cast.Papritur pash tezen qe qante dhe me tha Babi ka bere aksident dhe eshte shume rende.Ashtu sic isha me lote ne sy ju luta aq shume zotit qe mos te me lente jetim per te dyten here dhe ai deshiren ma plotesoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:58 am

Lamtumirë...!

Sot i lënduar prej gojve të liga…
që fjalët i bëjnë helm dhe plumba, sa herë flasin...
gjakpiresve që shpirtin e kanë si shtrigat
dhe në pritë qëndrojnë që njeriun ta vrasin...!

Sot, i lënduar prej nxënësve të djallit
që servilizmave u ushqyen në gjirizat e asaj...
dhe kurseve të errta veset ua mësojë...
që si bisha të sulën kundër të lirës, Fjalë !

Po shkojë në udhen time o mike të mira,
o miq të dashur sqendroj dot me kendej !

Të rrijë me ju e madhe ishte dëshira,
por në mesin tuaj paska ca Çakenjë...

Çakenjë që çirren si qenë të zgjebosur,
gjoksrrahjesh fudulle, inatit shtazarak !
Ata që pa turp me sharje e shpifje u sulën...
atyre qe fjalën dhe mendimin e kane të artë!

Po shkojë siç erdha, në heshtje pa fjalë !

Ju mirë mbetëshi o të mire, gezime paçi në jetë !
Unë erdha, por më falni se mbase gabim...
pasi nga strofa ua nxorra të tërbuarit...Çakejtë...!

Më falni mua, nëse lehjet e tyre ju trëmbin gjatë
Netve të vona, udhëve mërgimtare…
Ndjesë unë ju kërkoj, por ky është fati im…
Që gjithmonë arratisur të shkoj larg zuzarve…!

Më fal, o gjyshi im, o shëmbull trimërie…
Që gjakun ti ja fale lirise së atdheut !
Më fal ti mua sot pse hyra në një „valle“
Ku një gojë e ligë zemrën sec ma theu…!

Më vrau me ca fjalë, si armiqt e eger…
Që gjithmonë na shanë me racë e fis e farë
Oh` gjysh i shtrenjtë, nuk ish jo grek i vjetër
Por është kokë e këmbë, nga raca shqiptarë !

Më falë o fisi im, o mike, o shokë të mirë
Të gjithve falje unë sot ju, ju kërkoj !
Pse fati më takojë më një gojë të ligë…
Dhe mikun që ju njihni ai ashpër e lëndojë!Po kthehem në gjirin tuaj o miqtë e mij të mirë,

tek ju o mike të bukura, sërish të ju këndoj...

si "Qielli" i mbushur më këngë e melodi

gjithë zerin tim dhe shpirtin sërish po ua dhuroj!Lamtumirë ju motra e vllezër shqipëtarë
Që kohën e kaloni në internet…
Uroj që askush të mos ju vrasë me fjalë

Me fjalët helëm që vjedh njeriu gojë keq !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:58 am

Per disa…

Të vegjel ne shpirt paskeni mbetur
te erret ne llogjike e ne mendime,
ju binjake te te njejtes semundje
qe peshtymen tuaj e merrni me lepirje !

Vite mbi supe plot keni mbushur
arrifshi dhe shume te tjera...
por mjerisht qe larg po u ndihet
e gojes e qelbur, era...!

Ju që merrni neper goje te tjeret...
ju si zedhënës të së ligës...
s`paskeni pune të tjera
në pragun kur koha u fiket...!

S`latë njeri pa sharje e pa fjale...
me shpifje e fyerje pa fund...
i lumi katundi i juaj qe shpetoje
kur ju, iu arratiset si llum...!

Urrejteje paskeni deri dhe per veten...
per fisin e juaj "gjelosh"...
"Dashuri" paskeni, gjer ne perdhunime
se ajo fjalë aq shume ju josh...!

Mbase ne jete keni provuar...
dhunisht te shijoni si lugate...
sa here qe jetes keni deshtuar
dhe ne dashuri kurre nuk rate...!

Ju prodhues te sharjes...
fallsifikator dhe shpifes te krahasimit...
nuk i shpetoni dot ironise se fatit
qe ju, ju hodhi ne krahet e deshtimit !

Deshtake ne çdo gjurme e fjale...
neper kohen qe dhunuat atehere
servilizmash tuaj te babezitur...
qe ju sillte te uritur dere me dere...!

Mjaft me, me kalbesirat qe hidhni
tutje tej udhve te kohes nder ne...
ju qe ne çdo fjale vajtoni sikur vuajtet dikur,
ju që e urreni hapur dhe kohen e Re...!

Mjaft më me ju qe na mbaheni "dikushi"
dhe çdo gje perpiqeni ta ironizoni...!
ju që në çdo fjale perseritni vetveten...
e për persekucione fallso vajtoni !

Ju vajtimtare qe shekullit silleni si zgjebarak
servile sistemesh, deshtake në qytetet e juaja,
deshtake në fshatrat e origjinës...
deshtake në miqesi, me gratë të deshtuar !

Kundërmon Erë qarku ku ju nuk meritoni te jeni
fjalet e juaja askujt nuk i interesojne!
As djalli vetë nuk ka deshirë të ju degjojë
ju që fjalë e ultë ju mban ere në gojë...?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 3:58 am

Bashke me ju...

Dhe une si ju zotit i lutem...
shpirtin artistit gjithmone te ja mbroje,
frymezimin e bukur, te emblen muzen...
nga zemerliqte gjithnje ta shpetoje...!

Shpirtin e bukur o zot shpetoje
si dhe fjalen e embel te njeriut te mire
nga gojet helmuese gjithmone largoje,
dhe ngreje atje lart, ne me te ndritshmin yll !

O zot, ti mbroje njeriun delikat...
buzeqeshjen e embel, jo, kurr mos e ngrije !

Si zemra e vashes qe dashuri fale...

mbeshtille me arome trendafilash te ri !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 4:01 am

KUR PARA TEJE TRUPI IM

Kur para teje trupi im gatitet per ne qivur
Ti mos pandehesh se ky shpirt te bote e kalbur mbetet
Mos qa kur te me shohesh vdekur, dhe mos thirr “sa keq“
Sa keq kur ne enderr te harreses, kurban i territ mbetesh
Qivurin tim kur ta shikosh mos thuaj “ah me iku“
Midis vetmise se pashoqe ky shpirti im do mbetet
Kur ne varreza te me çosh ,percillmë por jo larg
Parajsa nis qe nga rrepira te fund i varrit mbetur
Mbarimin pe ti, po tani ringjalljen do shikosh
Dhe perendimi –diell e hene –si rob me turp do zihet
Atje ku anija te fanitet,shih ngjitjen perpjete
Ky shpirt qe iku ,rob i varrit-ne prehje do te mbetet
Ne pus nje kove po ta hedhesh, a smbushet gjer ne gryke?
Kur derdhi lot ne pus Jusufi, i shejteruar mbeti
Ti mbylle gojen pra ketu, ta celesh atje lart
Dhe klithma jote himn triumfi, e vrullshme do te mbetet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 4:01 am

BARAZ JANE

Te drejten kur them, po edhe kur mashtroj –baraz jane
Arabi i bardhe dhe arabi i zi –baraz jane

Me ndodh te jem diell,i shpirtit simurg
Unaze magjike e mbretit sulejmanit –baraz jane

Stuhi dhe hi, dhe uje edhe zjarr
Fisnik jam tani,i poshter me pas-baraz jane

Me turq me taxhike –i dua te gjithe
Largpames tani, i verber pastaj-baraz jane

Jam dite edhe jave jam vit, ramazan e bajram
Pishtar jam i ndezur prej atit te madh –baraz jane

Dhe ngjyren e nderroj, roberuar deshirash
I bie ne cast nje dajre te re-baraz jane

Ndrit hena ne qiell, kam prane daulle, bajrak
Sarajit mbreteror i ngjan cadra ime –baraz jane

Perija te kembet me rri dhe njerez te fisme
Ne pluhur kendojne, hedhin valle –baraz jane

Kerkoj perendine dhe thelbin e sendeve ndjej
Dhe ditet dhe netet qe fali Ai –baraz jane

Keshtu po flas une ,keshtu dhe i ndrituri shams
Mbuluar prej reve tani, i purpurt si flake pastaj –baraz jane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 4:01 am

VARGJE KATERSHE DASHURIE

Nje kenge asaj i ngrita, po fort mu zemerua
Qe brenda vargut jeta ju shterua
“si te kendoj per ty?” ajo mu pergjegj
“ta mbyllesh bukurine ne varg nuk dua !”

ti mos pandeh se nuk brengosem me per ty
se hidherim nuk ndjej kur nuk te shoh ne sy
nga vere e dashurise sate kaq shume kam pire
sa dehur jam perjete me dashuri

kush ka nje zemer e vogel qofte fare
larg teje nuk rri dot pa dashuri
po rrathe kacurrelash kur te çplekse
ne paste mend ,humbet dhe mend e tij

me e kendshme dashuria kur sjell mundim
nuk dashuron ai qe vuajtje s’afron
ti burre do te jesh po hodhe ne harrim
gjithshka,dhe dashurise jeten ja kushton

ajo si rubin –cdo gje ne te ndricon
shkelqime botesh qe si njoh –sjellin gezim
kureshtja t’ja di emrin s’me mundon
per bukurine e saj kam adhurim

te prita shume q’ahere kur u ndame
kujtova –do pendohesh,s’te mbaj meri
mezi durova ditet qe s’u pame
te vish se s’mundem me ,s’bej dot pa ty

i mencur qofsh ,harro dhe dashuro
si pluhur udhe behu,ne qiell ne banofsh
me pleq ,te rinj ,te liq,te mire,ti veten barazo
edhe gur shahu beju,mbretereshe a mbret qofsh

kur dashuria nis ,na sjell kenaqesi
gezime pa kufi na shtje ne gji
te mema dashuri u mbrujta une
ne shekuj paste drite e miresi

kjo njohja ime me nje tjeter ish nje rast
jo,zemren tjeter kujt s’ja kam dhuruar
prej qiesh dielli kur largohet ,pushon nje cast
ne vend te tij perpara meje qiririn ka afruar

ende s’ta nxorra malle ,shoqe e dashur
do deshiroja prape uen embelsi
edhe nje fije bar mbi varr,i rritur
besnikeri do ruaj per ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Wed Dec 30, 2009 4:02 am

Dëshira
Dashnori din vetëm për përulje ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Në mbrëmje përvidhet në oborin tënd ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Tretet të puth çdo kaçurelë të flokut tënd, mos u kërcno ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Me zjarrin e dashurisë ndaj teje ai digjet të thej grilat e shpirtit të vet
Ngase zgjidhje tjetër nuk ka.

Dashuria pyeti të dashurin, “Mos vallë e do vetën më shumë ngaqë më do mua?”
I dashuruari u përgjigj: “Unë kam vdekur në veten time tani jetoj për ty
Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishëm vetëm për ty
I pata harruar dituritë e mia por duke të njohur, u bëra dijetar
E kam humbur gjithë forcën time ndërsa tani, jam nga fuqia yte.
E dua veten, ah sa të dua, sa të dua, veten e dua.

Jam dashuria yte, rri në vështrimin tim, se do të hap portën e shkëlqimit
Eja pusho me mua le të bëhemi fqinj, si yjet.
Ti je fshehur aq gjatë duke u endur pafundësisht në detin e dashurisë sime
Megjithatë, ti gjithmonë ke qenë i lidhur për mua
I fshehur, zbuluar në të dukshmen dhe të padukshmen

Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas një pellgu të vogël
Jam Oqeani dhe shqetësimi i trazuar i tij
Eja zhytu me mua, braktise këtë botë të erësirës
Qëndro me mua se do të hap portën e dashurisë

Të dëshiron më shumë se haja e pija
Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tënde,
Mund ta ndjej praninë tënde në zemrën time ndonëse ti i takon të gjitha botërave
Do të pres me ëndje të heshtur vetëm për një gjest, një shkëndijë prej teje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Mon Jan 18, 2010 2:23 am

A edin se sa të du
një roman ta kisha shkru
në biblotek ta kisha qu
kurrë të marësh me lexu
e kupton se sa të du
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Mon Jan 18, 2010 2:23 am

J-u më pyetni Kënd e dua
U-h sa lehte pyetje për mua
V-etëm shkronjat e para lexoni
E-me një herë do ta kuptoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Mon Jan 18, 2010 2:24 am

Mos rri shum në mendime
se ta kum fal ty jetën time
Të kum than mos qaj me lotë
se ty të dua ma shum se krejt në botë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Mon Jan 18, 2010 2:24 am

Kurrë malli të kishe mar
dhe un mos jam me ty
mbylli sytë dhe thirr
se un do të vij aty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   Mon Jan 18, 2010 2:24 am

Në mesin e natës
në terrin e zi
une rri i zgjuar
dhe mendoj për ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa poezi nga une   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Disa poezi nga une

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 8 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum