www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:13 pmAta Sy
Dje e humbur, e zhytur ne kerkim
sot ndihem me e lumtur, plot me frymezim
po kur nata bie, un prap kerkoj
ate ze te embel, qe zemren t'ma sheroj...
-
po kur fati ste njeh, jo nuk te troket ne der
keshtu e ka kjo jet, pak te jep e pak te merr
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy qe dhe naten un mund ti dalloj...
-
koha ben punen e saj, i ben njerzit me te fort
dhe un dua qe mendjen ta ndaj
te trokas ne tjeter port
po kur nata bije, un prap kerkoj
ate arom te embel, qe nga shtrati te me zgjoj...
-
me sdua te pres, si nje skllave ne liri
dua ti jap vetes shpres, ta kapercej ket histori
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy plot me drit, qe dhe naten s`perendojn..
-
ata sy
jane ne cdo vend
ne cdo hap, ne cdo hapsir
dhe ne cdo kend...
ata sy
qe i kan dhen
dites djell dhe nates hen.
po ket nat, bije shi
bije lot, bije pendim mbi syt e mi...
ata sy
qe te kan dhen
dashuri te pathen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:14 pm

Përsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesën tande e ndjejn..??
Të lutem mendo pak në mua..
Dhe ne zemrën tënde ruaj një vend për mua !!

Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:15 pmNe enderr si nje mankth me vjen. Qan, qesh dhe
luan me mua… Iken vjen pa me then asnje fjale. Tashme ke ikur… Por
kur do te vish perseri? Ndoshta neser…? Po nuk erdhe neser…?
Ndoshta pasneser… Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy…
Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar
dhimbjen si kujtim… Edhe pse se doja duhet ta pranoja. Tashme vetem
per dicka te falenderoj… Se ti me mesove cishte dashuria.
Faleminderit per gjithcka, qofte dhimbje lot nete pa gjum gezime
dashuri… Nese svjen ne kete bote… Nje cope parajse do ta ruaj per ty
une
tani nuk e di se cpo ndodh pa ty qe nga dita e ndarjes sone lotet kane
zene vend ne syte e mi. nuk mundem ti ndal dot edhe pse e di shuem mire
qe jane te pa merituar. me kujtohen shume gjera njehohesisht… shume
momente qe nuk mund ti harroj shume caste qe me bejne te vuaj. mendova
se ndarja do me bente te te harroja por nuk po ndodh aspak keshtu.
perkundrazi! ajo po me ben te te dua me shume po me shton me shume ate
mall te zjarrte qe kisha kohe qe e ndjeja. e di mire qe po mundohesh te
ndertosh nje jete te re atje… larg nga te gjithe nga gjithcka dhe nga
une.. te uroj me gjithe forcen e shpirtit te jesh i lumtur… ndoshta
kete fat te ka rezervuar jeta! por kur ti te jetosh ate jete te re kur
te kesh prane dike tjeter ktheje edhe njehere koken nga e shkuara… me
co njeher neper mend sepse kujtimi im nuk eshte vrases per ty… ajo do
te jete thjesht nje aventure e bukur e moshes! mos u mendo se sime bere
te vuaj aq shume as mos u pendo! rri i qete sepse une te dua me gjithe
shpirt e te kam falur gjithcka… vetem mendo se dikur kam qene e
shkuara jote se zemren time ta fala krejtesisht ty! do te ndihesha me
mire nese ti nje dite do te ndjeje pak nostalgji per ndjenjen tone
qofte edhe per nje cast te vetem. Vetem mendo se diku larg hapesires qe
na ndan eshte nje shpirt qe vuan per ty qe do te te prese perjetesisht!
eh! malli me ka mbytur… ne cdo cast me del fytyra jote. me kumbojne
ne vesh fjalet dhe premtimet e tua! ne cdo enderr me shfaqesh duke
buzeqeshur sapo zgjohem kuptoj se ishte thjesht enderr e bukur dhe me
pas trishtohem… qaj mbytem me lot se me duket sikur keshtu do te
kthej serisht por ky eshte vetem nje pretekst per te jetuar ne
genjeshtra per tu shmangur realitetit te hidhur qe po me shkaterron pak
nga pak. tani jemi vertdet larg dhe une prane kam vetem kujtimet e cdo
dite qe kemi kaluar bashke… prane kam vetem mallin qe me djek e
pervelon ashtu si llava e nje vullkani qe shkaterron cdo gje qe ka
perpara. ashtu dhe malli qe kam per ty nuk po me le te jetoj jeten time
me ben te hedh poshte cdo mundesi per te qene e lumtur… ndoshta
heren tjeter qe do te shihemi do te kesh ne krah dike tjeter dhe nga
une ndoshta sdo ti kthesh syte as
per te me pershendetur. ndoshta
do te kesh harruar se dikur kam ekzistuar ne jeten tende dhe kjo do te
jete tronditja qe do te me shkaktoje me shume dhimbje… e megjithate
une do te jem serisht ajo qe do te shoh nga larg lumturine tende por
kurre nuk do te behem nje i trete ne lidhjen tuaj sepse ti ndoshta do
te ndjesh per ate pasion te mallshem qe me bere ta jetoj vetem ti…
une nuk dua te vuash e te ndjesh te njejten dhimbje te cilen dikur ma
bere ta jetoja… une do te kenaqem vetem me lumturine tende sepse
keshtu te pakten do te jem me e qete. duhet te mesohem me humbjen
tende, me idene se nuk do te jesh kurre i imi, por nuk mundem te te
mos mendoj qofte edhe per nje cast te vetem, sepse ti je kudo… ne cdo
lot trishtimi je ti, ne cdo cast dhimbje je ti… je kudo , ne cdo
pjese te qenjes sime, por teper larg dhe e pa arritshme… je thesari
me i cmuar qe nuk munda ta kem kurre, mbreteresha e mbreterise DASHURIA
ne te cilen nuk mund te jem as sherbetor… tani LAMTUMIRE pergjithmone
dashuria ime e pa arritshme! “Lamtumire” dashuria ime e pamundur…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:16 pm

Dite vjeshte

Nje rruge e shkrete….
shume gjethe te vyshkura shtruar
si nje qilim vjeshtor plot trishtim
nje ere e thate me perplaset fytyres
shume ftohtesi me sjell
Ne kete dite Tetori dicka ndodhi…
Se ndjej egersine e natyres pasi..
skutat e shpirtit tim jane ndezur
si vullkane te shumte, ku llava
si nje lum i marre merr cdo ndjenje
qe del perpara. Eeshte egersia, krenariae thyer
humbja dhe se fudni dashuria e lenduar. Pse duhet te
ndodhte, Pse?
Eshte pyetja qe me persekuton
qe nga momenti qe morra ate telefonate
e cila shkundi pemen e dahsurise sime te paster,
ku cdo frute ra pa jete ne tokene copetuar
nga korrupsioni imoral.
Ai ze me kumbon akoma, me ndjek me sy hapur, ne
enderr, kudo.
Ai njeriu qe i dhurova zemren time shpirtin tim,
kohen time, me theu ne bese. Mbylli me force librin
e dashurise sone pa pyetur, pa pandehur dhe gervishi
cdo kapitull te saj. Pse, pse , pse me kumbon si nje refren i forte Rocku qe kalon cdo limit me nje shpejtesi sketerre.
Dritherimat e trupit akoma i ndjej, qenien time
te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh,
kur ai lajmeroi ne telefon, “I’m pissed at you!! Dont talk to him anymore!!!. Ishte sikur melodia e jetes sime u shkeput dhe cdo tingull ndaloi, qetesia therese nxiste me shume rrahjet e zemres qe po dilte nga kraharori si nje kal i terbuar, deshte lirine, hapesiren per te jetuar por ishte vone. Cdo gje u erresua, degjova zerin tim qe morri komande dhe mesazhin qe perpunoi, “Ypu deal with him as for me i am done with him long time ago!” Dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem. Spyeta kush ishte, perse ma bente mua kete gjest por ishte nje femer e irrituar , e ere ne moshe, ndoshta adoleshente qe deshte te pronezonte dike qe une ejetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate.
Euforia u shnderruar ne dhimbje, lot pa fund qe merrnin me rrjedhen etyre gishterinjt e mi te ftohte nga era e cmendur kembet me conin ne drejtim te paditur, e rrisnin ritmin e tyre si ne nje gare ku trofeu do te ishte shkaterrimi.
Por une eksiha marr goditjen tashmeajo cngelej ishte perfundimi im. Sdija cte beja, imazhet e momenteve te kaluara bashke me shkonin si nje film pa muzike, pa ndjenje, lotet u zevendesuan nga nje ngurtesim, perqendrimi ne nje vend te caktuar dhe e vecuar nga cdo gje e gjalle rreth meje. Mneodja se telefoni do binte, do degjoja zerin e tij por intuita me kishte genjyer kesaj here, prisja buze krevatit si nje femij qe pret gjoksin e nenes te ushqehet por asgje…….. qetesia varr me tmerronte, me ritkhente ngjarjen e asaj dite. Mendja me punonte si nje formular shkencor duke kerkuar pergjigje, Pse ma beri keshtu? Cte kisha bere valle? Pyetje te pafundme qe me fusnin ne nje vorbull te pafund konfuzioni,une isha vetem, e dermuar, e lenduar por mbi te gjitha e thyer ne krenari. Mu thye ajo gje qe askush sarrinte ta prekte, ma burgosi, gozhdoi si nje krisht, e vari e dogji si nje Zhan Dark.

E doja? Jo, nese e doja sdo ta lija te lire. E adhuroja? Jo te gjithe qenien e tij mbase natyren e qeshur. Kisha nevoje per te? Po, ai erdhi atehere kur une dnjeja boshllek, desha nje fare ngrohtesie. Por cte jete valle qe me lidh me kete qenie kaq mizore, Ah po, raporti qe ndertuam qeshjet , lotet.
Serish jam vetem, e plagosur, carmatosur nga cdo imunitet social, shpirteror , shendetsor. me neveritet fjala “buke”, me neveritet akti “te qesh”, e urrej te ndjerit “gjume”, kam dal nga cdo faze njerezoredhe kam krijuar nje “guacke mbrojtese” qe eshte larg njerezve, jetes, eshte brenda dhe vetem brenda dhimbjes sime.
Kane kaluar 4 dite, zeri i tij akoma ska trokitur ne veshet e mi, tani cdo shprese po tretet, ai sdo marr kushedi nga eshte duke ecur, qeshur, folur, me ke? Ajo qe vret me shume eshte serish. Pse ma shperbleu keshtu, pse theu ate gje te shtrenjte te jetes sime. I dhurova shume kehsilla, ngrohtesi, vend ku te qante hallet dhe vjen nje dite si per ironi te fatit e ben zemren gure, me hedh tutje si nje leter pa vlere. Me kujtohet nata e fundit me te, thote te dua te dua pa rreshtur duke kafshuar puthjen time ne marrezine e pijes dhe e besoj me shume se cdo here tjeter por ploti i kesaj historie mbyllet, sperfundon si nje film Holliwoodian, happily ever after, por nje telefonate e shnderron nje lidhje kaq te bukur me shpejtesine e drites ne nje te shkuar. Ajo e shkuar akoma me ndjek pas si nje fantazme qe sgjen qetesi, duke me torturar ne lengimin tim dhe smund ta ngushelloj, nje perqafim ti afroj , se ajo jam une.
Jtea vazhdon dhe oret kalojne, dhe e di se rete do shkojne nje dite dhe dielli do ndricoj serish, por tek tuk ndonje pike shiu ne ajer do lag faqen time e do me sjell dhimbjen e nje dite vjeshte. Diten kur mu thye krenaria e bashke me te besimi tek njeriu….

Te duash eshte te vuash, por ska gje me te bukur sesa vuajtja per dashurine e paster e te sinqerte…….


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:17 pm

Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:17 pm

Lamtumirë Dashuria ime…

Ne enderr si nje mankth me vjen. Qan, qesh dhe
luan me mua… Iken vjen pa me then asnje fjale. Tashme ke ikur… Por
kur do te vish perseri? Ndoshta neser…? Po nuk erdhe neser…?
Ndoshta pasneser… Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy…
Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar
dhimbjen si kujtim… Edhe pse se doja duhet ta pranoja. Tashme vetem
per dicka te falenderoj… Se ti me mesove cishte dashuria.
Faleminderit per gjithcka, qofte dhimbje lot nete pa gjum gezime
dashuri… Nese svjen ne kete bote… Nje cope parajse do ta ruaj per ty
une
tani nuk e di se cpo ndodh pa ty qe nga dita e ndarjes sone lotet kane
zene vend ne syte e mi. nuk mundem ti ndal dot edhe pse e di shuem mire
qe jane te pa merituar. me kujtohen shume gjera njehohesisht… shume
momente qe nuk mund ti harroj shume caste qe me bejne te vuaj. mendova
se ndarja do me bente te te harroja por nuk po ndodh aspak keshtu.
perkundrazi! ajo po me ben te te dua me shume po me shton me shume ate
mall te zjarrte qe kisha kohe qe e ndjeja. e di mire qe po mundohesh te
ndertosh nje jete te re atje… larg nga te gjithe nga gjithcka dhe nga
une.. te uroj me gjithe forcen e shpirtit te jesh i lumtur… ndoshta
kete fat te ka rezervuar jeta! por kur ti te jetosh ate jete te re kur
te kesh prane dike tjeter ktheje edhe njehere koken nga e shkuara… me
co njeher neper mend sepse kujtimi im nuk eshte vrases per ty… ajo do
te jete thjesht nje aventure e bukur e moshes! mos u mendo se sime bere
te vuaj aq shume as mos u pendo! rri i qete sepse une te dua me gjithe
shpirt e te kam falur gjithcka… vetem mendo se dikur kam qene e
shkuara jote se zemren time ta fala krejtesisht ty! do te ndihesha me
mire nese ti nje dite do te ndjeje pak nostalgji per ndjenjen tone
qofte edhe per nje cast te vetem. Vetem mendo se diku larg hapesires qe
na ndan eshte nje shpirt qe vuan per ty qe do te te prese perjetesisht!
eh! malli me ka mbytur… ne cdo cast me del fytyra jote. me kumbojne
ne vesh fjalet dhe premtimet e tua! ne cdo enderr me shfaqesh duke
buzeqeshur sapo zgjohem kuptoj se ishte thjesht enderr e bukur dhe me
pas trishtohem… qaj mbytem me lot se me duket sikur keshtu do te
kthej serisht por ky eshte vetem nje pretekst per te jetuar ne
genjeshtra per tu shmangur realitetit te hidhur qe po me shkaterron pak
nga pak. tani jemi vertdet larg dhe une prane kam vetem kujtimet e cdo
dite qe kemi kaluar bashke… prane kam vetem mallin qe me djek e
pervelon ashtu si llava e nje vullkani qe shkaterron cdo gje qe ka
perpara. ashtu dhe malli qe kam per ty nuk po me le te jetoj jeten time
me ben te hedh poshte cdo mundesi per te qene e lumtur… ndoshta
heren tjeter qe do te shihemi do te kesh ne krah dike tjeter dhe nga
une ndoshta sdo ti kthesh syte as
per te me pershendetur. ndoshta
do te kesh harruar se dikur kam ekzistuar ne jeten tende dhe kjo do te
jete tronditja qe do te me shkaktoje me shume dhimbje… e megjithate
une do te jem serisht ajo qe do te shoh nga larg lumturine tende por
kurre nuk do te behem nje i trete ne lidhjen tuaj sepse ti ndoshta do
te ndjesh per ate pasion te mallshem qe me bere ta jetoj vetem ti…
une nuk dua te vuash e te ndjesh te njejten dhimbje te cilen dikur ma
bere ta jetoja… une do te kenaqem vetem me lumturine tende sepse
keshtu te pakten do te jem me e qete. duhet te mesohem me humbjen
tende, me idene se nuk do te jesh kurre i imi, por nuk mundem te te
mos mendoj qofte edhe per nje cast te vetem, sepse ti je kudo… ne cdo
lot trishtimi je ti, ne cdo cast dhimbje je ti… je kudo , ne cdo
pjese te qenjes sime, por teper larg dhe e pa arritshme… je thesari
me i cmuar qe nuk munda ta kem kurre, mbreteresha e mbreterise DASHURIA
ne te cilen nuk mund te jem as sherbetor… tani LAMTUMIRE pergjithmone
dashuria ime e pa arritshme! “Lamtumire” dashuria ime e pamundur…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:19 pm

Zemer, edhe pse po te shkruaj tani, diten e kam nisur me ty. E ku ka gje me te bukur
se sa diten ta nisesh duke "vrapuar" ngazellyeshem drejt njeriut qe edhe pse eshte larg
e ndjen aq afer, sikurse te ndjej une ty?

Ne gjithcka qe te them ka vetem perjetim, emocion, ndjenja te bukura dhe nje lloj adhurimi
krejt te vecante dhe thuajse magjepses per ty, qe nuk lidhen aspak me ndonje qellim apo
synim qe ka te beje thjesht me nje kenaqesi te castit apo dicka e tille. Ne kete kuptim ti duhet
te ndjehesh i priviligjuar, se po te ishte keshtu, pra thjesht per te arritur dicka, une nuk do te "lodhesha" aq shume, sepse sot gjeja me e lehte qe mund te arrihet per nje femer eshte te
beje per vete nje mashkull...

Por me ty eshte nje gje qe i kapercen shume kufijte e dickaje te zakonshme. Te ndjej dhe
kjo me ben qe te te deshiroj, te te deshiroj sepse te ndjej. Ne kete menyre te perjetoj aq
magjishem, sa edhe endra qe me vjen jo thjesht naten, por edhe ne perfytyrimin tim koshient
eshte aq reale, sikurse je ti dhe une, dhe bashke me to adhurimi dhe ndjenja ime per ty.
Une nuk kerkoj qe ti te besh ndonje gje qe nuk lidhet me ndjesite dhe perjetimin tend, as
edhe te nxitohesh per te mos me lejuar mua te krijoj iluzione. Une nuk kam si te kem iluzione, perderisa kam perjetime qe jane aq te mrekullueshme. Te kem ty prane, ne forma dhe menyra
qe percaktohen nga vete fuqia e raportit tone, nga menyra se si te dy i perjetojme gjerat, nuk
eshte iluzion, por dicka qe rrjedh ne menyre logjike nga ajo qe ndjej dhe qe gjallon brenda meje
ne lidhje me ty...

Te kam shpirt, ndaj e dua pranine tende. Mund te ndjehesh me i lumturuar, madje edhe me
i kenaqur edhe seksualisht qofte edhe duke perkedhelur duart, fytyren apo floket e nje femre
kur e ndjen,sesa duke patur gjithe trupin e saj kur nuk e ndjen. Kuptohet, kenaqesite e mia ne
lidhje me ty bejne pjese ne rastin e pare...Pra, te ndjej. Madje shume!

Ti thuajse gjithnje me ke kerkuar qe te te them dicka, dicka qe te mund te te qetesoje...Nuk di
cfare te them. Jo, jo, di dicka te bukur qe mund ta them. Di se te ndjej deri ne skajet me te
largeta te qenies sime....

Te puth!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:19 pm

Vetëm ty të dua,me dashuri dhe sinqeritet sonte do të
shkruaj këtë letër për ty,ty që zemrën ma
rëmbeve,ty që ma ndryshove jetën time,ty që të
dua dhe do të duapër tër jetën.
Ndoshta me
këto fjalë nuk dot mjafton që të tregoj se të
dua,edhe psepër ty po vuajaq shum, sa që edhe letra
është duke ikur nga lotët e mi,dhe shpresoj që
një dit të vish dhe tmi fshish ti kta lot që rjedhin
vetëm e vetëm për ty.Edhe sa duhet të pres që
ti tma falësh dashurin tënde,pa të cilën nuk mund
të jetoj, edhe sa duhet të pres që ti tmë thuash
të dua,jeta është e vështir,por edhe e bukur,por
sikur të jesh ti pran meje,ajo do të ishte si njëpallat
dashurie,në të cilin dot jetonim vetëm ne të dy,si
dy lule të posaqelura,si dy zogj duke fluturuar,si dy dashnor
t'vërtet,un jetoj vetëm për ty,dhe nuk dua që
t'shoh me tjetrin.
Zemër vetëm ty të dua, po ti a më don.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:20 pm

Shpirt dje me rreke,
e zemren pezull perseri ne duar po ma mban...
Mi the fjalet aq ashper sa drodhen trupin fort ... e buza do te puthi e syte ti ngul ashtu mbi syte e tu.....
a do ta kuptosh te shkreten jete e ndoshta ta kuptosh veten aty brenda se si jemi gatuar ne rreshtat e egersires,
ne rreshtat e nje dashurie.............
ne rreshtat e asaj dashurie te cmendur ..
te lenduar ne cerrjet e gjembave te nje trendafili....
do ta kuptosh se rruga ime eshte e gjate te takohet perseri me tenden??
............do ta kuptosh se eshte e gjate e plot lendim...................
.....kuptoje vetem nje here se dhe frike kur te kem do ti shtrengoj buzet fort e syte do ti mbyll ashtu ne erresire....
do mendoj per te kaluaren me ty te embel............
do mendoj se sa shume te dua .... sa shume te dua ne kete bote......
do mendoj se dhe pak do jem me tyyyyyyyyyyyy
do mendoj se sa te bukura jane gjerat kur jam prane teje...........
do mendoj se sa shume kam qare per ty
do mendoj se gjithcka e ka nje te keqe e nje e keqe e ka nje te mire..............
do mendoj se sa e bukur eshte jeta.. kur ne te ben pjese ti.............


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:20 pm

me vret largesia jote.... tregoj gjendjen time
shpirterore....jo per fajin tend,per faj te dashurise.Nuk ndjej me
ekzistencen time ne kete bote sepse nuk je prane meje....Je shume
larg,saqe zemra po vuan shume mungesen tende,dhe therret emrin tend ne
cdo moment .Ne ke cast qe po te shkruaj po dridhem,po nxjerr lote nga
trishtimi i mungeses tende.....Nje trishtim i mallkuar qe me ndjek ne
cdo moment..Kudo qe shkoj kam imazhin tend me vete,sepse mendja te ka
pikturuar ty.Sa me mungon....Sa po vuaj nga largesia jote.Te lutem
rikthehu,mos me le ne vetmi,mos e ler zemren time te cmendet.Me ka
marre malli per ty ....te ndjej fryemarrjen tende,dhe te shikoj perseri
syt e tu... te kuptosh dhimbjen time dhe vuajtjen nga ikja jote.... Cdo
nat shikoj yjet dhe yllin me te shndrishem kam vene emrin tend dhe aty
brenda yllit kam ruajtur kujtimet qe kam per ty....Cdo nate sa here te
shikoj ate yll te bukur do me kujtohesh TI

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:21 pm

Zemer!

Sa bukur kur ti je
prane meje, kaq i paarritshem, i pazevendesueshem! Sa emocion kur me
sheh ne sy edhe pse buzet nuk flasin une e kuptoj qe ne ate shikim ka
deshire, dashuri, ndjenje, mall!
Shpirt! Me dritheron kur me prek aq
embel me duart e tua, aty eshte fillimi i botes se pafund, ne ate cast
gjithcka nuk ekziston me, vetem une dhe ti ne qiellin e shtate! Oh
zemer ti me puth si engjell!

Zemer dua te te them se cdo gje
merr forme kur ti je prane meje, dua te te them sa i rendesishem je per
mua, i nevojshem ne jeten time, i domosdoshem per shpirtin tim!
Ah... zemer sa shume gjera me duhet te te them por e di qe as lapsi as letra nuk do mjaftonin!
Shpirt! Zemer! Yll! Diell qe me ndricon! Ajer qe marr fryme! Ti me jep jete! Me mbush me Gjithesi! Thesari im! TE DUA!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:21 pm

Përsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesën tande e ndjejn..??
Të lutem mendo pak në mua..
Dhe ne zemrën tënde ruaj një vend për mua !!

Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:22 pm

Kur flas me heshtjen
ajo flet me ty
tani mesova te degjoj mes heshtjes!
Dhe levizja me e vogel me vret koken
dua heshtjen mbi te gjitha.
Ajo me jep lajmin se je i pikelluar
c'te mundon, do me thuash..?
Ehhh.. e kam te qarte
nuk isha une ajo qe te mallkova
ishte mosha, ishte koha!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:23 pm

HESHTJE E ZHURSHME

Pres pergjigjeje!
Edhe pse pyetje nuk kam bere.
Vendi vend sme zihet,
kot pres dicka, e as vet cka pres nuk di...!

Sillem pshtillem brenda vetes,
me fjal ta shpjegoj kete gjendje s’di
S’me rrihet, s’me dilet, s’me hahet, s’me pihet
Rreth e rrotull shof, gje qe me mungon nuk vrehet.
A thua valle! Me mungon dicka, qe nuk duhet te me mungoj

S’di pse te me vijn ne mendje, mendime qe nuk duhet.
S’di pse mendoj te them, dicka qe nuk thuhet.
S’di pse endrrat me shfaqen edhe kur syt i kam hapur.
S’di pse kur e di peshen time, pse valle n’kete deg te holl jam kapur.

A thua valle vet jeta qenka kjo?!
Te ofron dicka qe nuk mund ta kesh...
Ta merr ate qe me se shumti te bene me qesh.
Me vaj ta then buzqeshjen, me gaz ta ndal lotin
Po po vet jeta qenka kjo , prandaj ne duhet ta besojm Zotin.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:24 pm

''Poezi e flakur''

Jam nje poezi qe loton,
vetem nje shpirt me adhuron,
vetem nje zemer me don,
sepse ajo me shume se une vajton!
Ai shpirt me krijon,
vetem syri i tij me lexon,
vetem ai me kupton
dhe fjalet e mia i duron.
Vetem ai shpirt keshtu me pranon
dite e nate me kujton
edhe kur fleta me mallkon
ai bashk me mua loton!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:24 pm

''S'me rreh zemra''

Bertas po s'me degjojne.
Ka shume drite po s'me shikojne.
Zemra s'me rreh por fryme marr.
Jam i vdekur apo jame i gjalle.

Asnje ndjenje perbrenda s'kam.
Jam i humbur apo jam i marre!
Nje ylle me eshte bere opsesion,
ai yll nuk ndricon,vazhdon te shuhet!

Vazhdoj te eci por eshte shume terr!
Jam thjesht pa shprese,apo jam ne ferr!
Asgje nuk shoh,asgje nuk ndjej,
asnje nuk dua,asnje nuk urrej.

Ku eshte hena sonte,pse nuk ndricon.
Pse sonte syri im nuk loton?
Si ta nxjerr kete ankth qe me pervelon?
Eshte zemra ime,jo hena,ajo qe mungon!!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:25 pm

ZJARR

Çdo gjë kalon,por kujtimet mbesin
Gjithçka mund të falësh,por fjala nuk harrohet,
Kujtimet i marim me vete edhe kur të vdesim
Sepse plaga e shpirtit leht jo nuk shërohet.

Në zemër kam një hall,më është ndezur një zjarr
Për ty ndjej shum mall.

Një zjarr që u ndez nga ti,e më nuk do të shuhet
Zjarr që më djeg çdo ditë,por në zemër ruhet,
Zjarr që më përvëlon,e shërim nuk gjeta
Akoma zemrës i thot se ti ishe e vërteta.

Në zemër kam një hall,më është ndezur një zjarr
Për ty ndjej shum mall.

Këtë zjarr nuk ka mjek që e shëron
Zjarrin e zemrës time vetëm ti e largon,
Por ti je shum larg,nga ti nuk kam shpres
Ndaj i drejtohem Zotit,para se të vdes.

TI o i Plotëfuqishëm,të lutem më ndihmo
Këtë shpirtin tim,të lutem ma shëro,
Të lutem Zoti im,mua më udhëzo
Në rrugën e drejt mua më drejto,
Zjarrin që është ndezur,vetëm ti ma shuaj
Pjesën tjetër të jetës mos më ler të vuaj.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:25 pm

Lotet tane.

I bashkojm lotet
ndoshta dashurija
e jone
dote jete reale dhe e paster.

I bashkojm lotet
e ndoshta
dhembja e jone
dote jete e njejte.

I bashkojm lotet
e ndoshta
lotet tane i falin gabimet
e pranohen pendimet.

I bashkojm lotet
e ndoshta ty
s do te shoh me
se ni gabim na shkatroj.

I bashkojm lotet
e ndoshta
duart s dote lidhen me
ne perqafim si kuror

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:25 pm

TEPER SHUME

Secili le ta juaj lojen e vet...
Shiu bie mbi shuplaka
shperthen qielli
zbraze vrullshem baterite e stines
Si ta shuaj tere kete zjarre
mike
digjet
kulmi i shtepise
teper shume
nje shtepi dy dashuri
po rrefej nje pralle tjeter
rrenqethet lekura e brishte pranvreres
nje bote
e grryer me thonje mace
jeta ime
me kot
neper dimenzione tjera
e katapultoj
trurin e ndezur
neuronet klithin nga sterngarkimi
toka rrotullohet teper ngadal
ne boshtin e vet
nuk ngutet askund
vetem une dhe nata
askush nuk me le ne perrallen e vet
ankohen
sillem si i eger
dhe i prishi mikroqipat
thone
fus konfuzion ne program
anipra
une vetem lojen time e di
luaj fer
dhe ne menyren time
pa keqkuptim
secili le ta luaj lojen e vet
globin e vet le ta rrotulloj mbi tavolinen e tij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:26 pm

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron…
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen…
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon…
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet…
Serish heshta mbreteron…
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
” Te kam enderruar,”
nje ze tingellon
dhe… serish heshtja mbreteron
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:26 pm

Te kam dashur dhe te dua.jeta eshte fat por fati sish me mua.trishtim kam ne zemer qe smund te luftoj,dhe pse me ke lenduar JET TE LUMTUR TE UROJ..
Dy zemra te arta,dy zemra te zjarta,e duan njeri tjetrin edhe pse jane te largeta,ditet po kalojn e muaji po afrohet presin njera-tjetra te bashkohen!!!
kur ti te me kerkosh me sdo me gjesh se te vendi qe me shifje un me zdo jem do kujtosh me mall dhe lot syt e mi do tet mungoj nje vajz si un dhe do qash e uresh veten ne vetmi
E kam frikë të mbes në vetmi se të dua dhe ti atë e di.Dhe nëse ty stë kam këtu atëherë nuk mundem më me jetu!
Ne nje saksi ndodhi nje qudi ne vend te trandofileve qeli nje dashuri sa lulet i ka mbjellur dhe te gjitha kan arom por lulja me e bukur esht dashuria jone.
Me ler mua nje nat te flej me ty,te tregoj per jeten time,ta ledhatoj trupin tend ne heshtje,te ti puth buzet e tua dhe ateher kur ne jet nuk do flejsh pa mua.
Tani ndoshta flen por unë kam një lutje qe te kesh gjum të ëmbel ta dhuroj nje puthje.Kur ti te zgjohesh te ti një letër vjen ne brendi te letres puthjen ti e gjen!
Sa yje ka qelli smundesh me i numru,sa te dua une e dashur s’mundesh me besu..
nje akull i fort buzet mi ka ngri vetem ti e dashur mundesh me mi shkri
një diell na ngroh,një shi na lagë,dua të të puth por te kam shum largë
unazen etjeter kujt ne gisht po e mbaj sa her qe e shoh,me mall per ty qaj
nuk e di sa te du sa me ka mor malli po te ishe i vdekur do te nxjerrja nga varri
Ne gjum une kur rash ne ender te pash prej gjumit u ngrita a dashur bertita
Ka me lujt lojen tende ashtu qysh ti don se e di qe ne fund fiton qaj qe duron!
te them te dua eshte pak te fal zemren e ke hak me mir te verteten te dua per gjith jeten
Nese yll te duket vetja dhe me te krenohesh dije se un jAM qielli nga i cili mund te rrezohesh
te dua te dua......nese sme beson pyete zemren time ajo te tregon..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:27 pm

Më e rëndë se toka Më e lehtë se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithësia
E ëmbël sa fjala E hidhur sa pikëllimi
E ngrohët sa falja E fortë sa qëndrimi
Rrënon edhe atje Ku fare ska ndërtuar
Ep fryte në atë vend Ku rrënjë ska lëshuar
E-ndrit errësirën Errëson ndriqimin
I pasuron ëndrrat Dhe ndalon ëndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe në shkretëtirë
Përballon acarin Dhe nuk ka të ngrirë
Rrallë kthehet aty Qe njëherë del
Është fuqi e fort Kur pushton s`pari herë
Pastron çdo plagë Dhe një ofshamë liron
Sa do t`jetë e dhimbshme Plagën e shëron
Vajin e kthen në këngë Ngushllimin në urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`parën herë Flaka e saj përjetohet
Vetëm prushi nëse mbetet Është e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dëgjon
Zemra është folea Që në të banon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:27 pm

Mbi perfytyrimin e endres shoh syt e tusikur lutem per dicka por sikur nuk i kuptonah i dashur sa do te deshiroja ti te me percillnjene cdo ap te jetes sime por kjo s'eshte emundur se ti jeton larg meje.ne rruget e lagura nga shiu fshijne edhe hapat e tuae ne rrugen e fatit triunfon dashurijaate dit te bukur ta tregova rrugen per ne shtepin timee din si te flasesh per te kaluaren eshte sikur ta vrasesh vetenpor shpresat se do te bashkohemi se shpejti te dy.me duket se kam humbur nga largesija jote.me ka mbetur vetem fotografija jotedhe un e tretur nga vemija veten e shikoj dhe e shikoj.te marr me vete kudo qe te shkoj por kot ti je larg meje shum larg.me larg se cdo her tjetervetem ne enderr me afrohesh dhe me thua te duae kur hap syt nuk je pran meje.sa me ka marr malli te shoh te prek dhe te puth si atyre dit te ngrohtate veres ta shijoj ngrohtesin e shpirtit tend ne shpirtin tim mun si gushtit te sivjecemqe ika aq shpejt e mua me treti largesija duke te len tye ne vemi .tash mundohem te kerkoj perseri ne jeten time te pa fundTE KERKOJ TE KERKOJ...


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:28 pm

Ne te dy biseduam
dhe dikur na erdhi dita dhe u takuam
u takuam por ne momentin qe u takuam
un ne ty u dashurova dy pika lot
me ran ne tok te thash..... te dua pergjithmon
ti nuk mu pergjigje me le te vuaj
dhe te rri ne mendime
e pres pergjigjen tande
te me tregosh se se a mundesh te me dashurosh
per ty ........ un po vuaj
per ty ..... . po lotoj
per ty .... po mendoi
.... te dashuroiiiii ...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:28 pm

Do te hyj pa zhurme
do te ulem me nxitim
do te vij ne endrrat e tua
aty ku je ti shpirti im

Do te te jap lumturine e kesaj bote
cdo fjale qe do te degjosh
une jam e dashura jote
mos guxo te me qortosh

Do te te hyj pa zhurme
do te ulem me nxitim
do te flas shume fjale
ngadale per ty i dashuri im..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum