www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:13 pm

First topic message reminder :Ata Sy
Dje e humbur, e zhytur ne kerkim
sot ndihem me e lumtur, plot me frymezim
po kur nata bie, un prap kerkoj
ate ze te embel, qe zemren t'ma sheroj...
-
po kur fati ste njeh, jo nuk te troket ne der
keshtu e ka kjo jet, pak te jep e pak te merr
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy qe dhe naten un mund ti dalloj...
-
koha ben punen e saj, i ben njerzit me te fort
dhe un dua qe mendjen ta ndaj
te trokas ne tjeter port
po kur nata bije, un prap kerkoj
ate arom te embel, qe nga shtrati te me zgjoj...
-
me sdua te pres, si nje skllave ne liri
dua ti jap vetes shpres, ta kapercej ket histori
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy plot me drit, qe dhe naten s`perendojn..
-
ata sy
jane ne cdo vend
ne cdo hap, ne cdo hapsir
dhe ne cdo kend...
ata sy
qe i kan dhen
dites djell dhe nates hen.
po ket nat, bije shi
bije lot, bije pendim mbi syt e mi...
ata sy
qe te kan dhen
dashuri te pathen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:27 am

Një kuti e vjetër tani rrin në prag të derës,
E mbusha me ç’do gje që kaluam ne,
Mbrënda në të janë të gjith lotët që për ty derdha,
Të gjitha letrat që ty ti çova..
Nuk dua ta hap se po më djeg zemra
Se për ty mu shkurtua jeta..!
Zemrën time ti ma vodhe
Emrin tim me një tjetër zavendsove..!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:27 am

Zemra të kërkon
syri për ty loton.
Ç’do nat të ëndëroj
Jo,kurr s’të haroj!
Për ty po vuaj
Këtë poezi ty po ta shkruaj
Pres ende në derën e zemrës tënde
Për të hyr brenda në të
Edhe pse tjetra e zuri vendin tim me .
Un të dua pa hile,
Nuk jam si ty me zemër katile.
Jetën ma shkatrove,
me nje tjeter më zavendsove.
Të dua përgjithmon
Pse nuk më beson?
Pse vall në ndjenjat time të sinqerta dyshon?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:28 am

Syt e mi po derdhin lot,
Je i vetmi për mua në këtë bot.
Të dua,shum të dua
Kurr s’kam met haruar.
ç’do dit për ty lotoj,
ç’do nat për ty ëndëroj,
Këtë poezi për ty po e shkruaj
Se jam një femër
që për ty shkrihem dhe vuaj.
Andaj eja dhe më mer,
Mos më le të pres
Se do të vdes…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:28 am

Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:29 am

Kjo quhet dashuri e vertet


Te dua perjetDashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:29 am

Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:29 am

Zoti tek "Ti" Me Ka Dergu Shpirt !

A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mi sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre "Roki" po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
fjalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat ka mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mi tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!
Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa nafak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gezimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen kan me u taku!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:30 am

Dy Zemra Te Lenduara

Nuk e di a'e din "Ti" por ja une te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loj
Dy te rije
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:30 am

Endera

Te Shtune u martove
te Djele muajin e mjaltit mbarove
te Hene ne pune shkove
te Marte u baresove
te Merkure sec deshtove
te Enjte n'pazar u harrove
te Premten burrit syte c'i nxorre
po shyqyr nga gjumi u zgjove
dhe ketij ankthi i shpetove.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:30 am

Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se çfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:30 am

Jetoj se te duaNese duhet do te vdes
qe ti te jetosh
do te mbyllem n'burg t'perjetshem
qe ti te besosh.

Cdo tradhti ty ta fal
vetem une t'kuptoj
do te mbyllem n'manastir
vetem mos t'lendoj.

Emrin tend ne mur
me gjak do ta shkruaj
nga shekulli i dreqit
une do te ruaj.

Para plumbit t'vdekjes
e para do te dal
nese duhet edhe kohen
per ty do ta ndal.

Nese duhet do t'jetoj
me lendimet e tua
por une kurr s'do te vdes
jetoj se te dua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:31 am

Vetem per ty do te shkruaj-Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!![
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:31 am

Si Ndihem Pa Ty

Ku me ike ku humbe ku u trete
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur të dy vetëm rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur të shtrengoj por s'them të dua
Kur them se vdes për buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
Sikur të mos jem me me ty
Sikur kjo ender të ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë të dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të të dua
Sa kohe këto buze do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne të vërtetë
Por diçka di me siguri

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum për bezdisjen
nëse të thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime që sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
nëse shpirti sme buzeqesh
nëse dhimbja me trete
rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Po shkoj me the
dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t'me trete për ty!

Do shkosh të thash
po un cfar të t'jap si kujtim?
Para se t'nisesh
trete n'zemër mallin tim!

Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m'ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall për Ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:31 am

Kësaj nate mund të shkruaj vjersha…

Kësaj nate mund të shkruaj vjersha tmerrisht të trishtueshme
Të shkruaj, për shembull; "Në këtë natë të kthjellët
rrënqethen ndër ethe yjet e largët të kaltër".

Në qiej era e natës vrapon e këndon.
Kësaj nate mund të shkruaj vjersha tmerrisht të trishtueshme,
kaq herë e pata puthur nën qiellin e hapur!
Ajo më deshi edhe unë kohë pas kohe e pata dashur.
E si të mos i desha ata sy kaq të mëdhenj?

Kësaj nate mund të shkruaj vjersha tmerrisht të trishtueshme,
kur mendoj se nuk e kam pranë. Kur ndjej se e humba.

Pa të kjo natë e gjatë me duket ende m'e gjatë
Dhe vesa e livadheve pikon në shpirtin e vjershave.

Po s'kam ç'bëj: me dashurinë time s'e ndala dot.
Yjet si prush xixëllojnë - po ajo s'është me mua.

Kaq. Një zë këndon matanë, përtej…Larg.
Por shpirti im vuan se atë e humba.

Kërkoj vështrimin e saj, sikur dua t'i afrohem.
Zemra ime e do – po ajo s'është me mua.

Natë si dikur: zbardhojnë të njëjtat pemë.
Ne ishim dikur bashkë, por tash s'jemi si dikur.

Nuk e dua, jo, por kaq shumë e pata dashur,
dhe zërin e erës kërkoja që zërin e saj ta dëgjoj.

Me të tjerë ka shkuar. Po, me të tjerë. Por dikur vetëm imja pat qenë,
Sa e shkurtër është dashuria, sa i gjatë – harrimi!

Sepse në një natë të tillë e pata përqafuar.
Dhe shpirti im vuan se atë e humba.

Të paktën kjo le të jetë dhimbja e fundit qe me sjell ajo,
dhe këta rreshtat e fundit që për të po i shkruaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:32 am

Ne mundeshNë mundsh të ruash arsyen,kur bota humbet fillin
E fajin ty ta hedh-dhe vetes t'i besosh
Sa herë tek ti dyshojnë e s'të përfillin,
Por dhe gjykimet drejt t'i gjykosh.
Në mundsh të rrish në pritje,nga pritja pa u lodhur,
A kur t'urrejnë,urrejtje mos t'ushqesh,
madje ndaj shpifjeve të rrish pa folur,
Me thejshtësi me to pa rënë ndesh...

Në mundsh të mendosh,por jo si rob ëndërrimesh
Dhe t'i trajtosh njëlloj e pa dallim,
ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh...
Në durofsh dot që thëniet e tua të drejta
Në kurthe për trutharët,kopukët t'i kthejnë.
T'i shohësh të thyera gjërat më të shtrenjta
E prapë t'i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë.

Në mundsh fitoret që ke korrur t'i flijosh,
Si në kumar,në një të vetme lojë.
Të rrezikosh,të humbësh e prapë t'ja fillosh
dhe humbjen kurrë të mos e zësh në gojë.
Në i detyrofsh dot muskul,nerva,puls e zemër
Të të shërbejnë edhe kur gjithshka duket e kotë
E të qëndrosh edhe kur s'ke asgjë përveç vullnetit
Që veç një fjalë-Qëndro-gjithnje të thotë...

Në mundsh të flasësh me maskarenj,por nderin tënd ta ruash,
a t'ecësh përkrah mbretit,pa krenari që të verbon...
Në se armiku apo miku s'të bëjnë dot të vuash
dhe gjithkënd e çmon,veç sa meriton...
Në mundsh t'i mbushësh ti minutat më të rënda
me vepra që peshojnë-
...........................Dije dhe mos kij asnjë dyshim
E jotja do jetë Bota me çka brenda
dhe NJERI do jesh,o biri im!Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:32 am

Pritja

Sa gjate te kam pritur o dite qe doja te me vije
sa rruge te vdekura kalova duke te kerkuar ty lumturi,
por gjithmon e zhgenjyer nga fati
gjithmon e zhgenjyer nga e nesermaja qe me vie.

Tash jam ndal dhe nuk kerkoj me
e shoh se nuk kam me fuqi
e shoh se me eshte plakur shpirti
duke kerkuar ate dite me lumturi.

A thua kur kam qen e lumtur
shpesh bej pytje vetes
vetja nuk pergjegjet
ja len pergjegjejen heshtjes.

He heshtja,qe sme fole dot nje fjale
ma trazon shpirtin dhe ik
me fal lotin dhe vet me len
me fal deshprim qdo dit.

Mundohem ti them vetes, je njeri i denuar te vuash
por fjala nuk ka me fuqi
mundohem te bertas te me degjoj bota
sa veshtir esht te mos kesh lumturi.

Ndoshta po ta kisha lumturin nuk di ta vlersoja
jam mesuar te vuaj,jam mesuar te lotoj
do me dukej e pa kuptimt jeta
andaj vazhdoj keshtu te jetoj.

Ndoshta ne ate bote do prehem ne qetesi,
qetesin qe shpirti se pat kurr ne kete bote
ndoshta do fluturoj si pellumb i bardhe
po kjo esht veq shpres e kote !!!Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:32 am

PSE


PSE rrenkon,pse derdh lot
PSE vajton,pse shetit kot
PSE shkon ne at humner
PSE nuk vie ne gjirin tim
te gjesh qetsim


PSE ma fike llampen time
PSE ma helmove zemren time
PSE mi verbove syt e mi
PSE me le me krah te hapur
duke te pritur gjithni


PSE denove veten dhe mua
PSE fike dashurin qe dua
PSE shkele fjalen qe me dhe
PSE sot me urren mua
kur e din se ende te duaaaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:33 am

Dashuria

Dashuria? C'me vjen per te qeshur!
Ti me puth: akull une, akull ti.
Ndjenja ime, per dreq eshte rreshkur.
Ndjenja jote te cel nuk di.

Ah, ne ate zhuremim sikur t'isha
Si nje here e nje kohe, edhe sot
Si cunak ne padi te humbisja,
T'enderroja me tym ashtu kot.

Te enderroja, po vec dicka tjeter
Qe as toka, as bari s'e njeh,
Qe nuk di si ta quash me emer
se me fjale dot zemra s'e shpreh

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:33 am

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
*****************
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:33 am

Nje lot i rend nga syte e mi
me ra nga malli qe kam per ty
kjo zemer po qan e po vajton
per yllin e nates(ty)po mendon
Valle perse fati im keshtu
thelle qenka fundose
per jeten tone te gjate
vec zoti le te vendose
nuk e di ku gjindesh tani
nuk e di kush te ka pran
Me je zemra dhe shpirti im
Pranija jote më jep gezim
dua te kem pranë, qe t´më ndihmosh
Dhe jeten me mua ta kalosh
Do te ruaj sot dhe gjithmone
se ti je qeles i dashurisë tonë
nese dashurija gjithmonë do tjetë
do t´jem me e lumtura me t´vërtet..
T ë d u a
Oh, sa shumë që të dua
sepse më takon vetëm mua.
Tani ty, të pashë në
ëndër ti më the një fjalë të du
shpejt nga gjumi unë u zgjova
dhe të kam kërku
Nuk e di a e sheh
nuk e di a e lexon
nuk e di a e mendon
se zemra ime vetëm ty të do!Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:34 am

Ka kohë që dua të të pres,
Por pritja, vetminë ushqen me shpresë
Dhe dita ditën e mallkon…
Dhe jeta nuk është më jetë, por iluzion.
Ka kohë që unë pres…
As vetë nuk e di saktësisht se çfarë.
Ndoshta pres përjetësinë,
Ose dhe ndoshta nuk dua te besoj qe jemi ndar.
U trembem...neteve te pergjumura
Diteve tinzare
Brengave te pafund
Dhe buzeqeshjeve pa shprese
I trembem jetes sime
Forces se saj dhe dobesise
Por edhe pse i trembem kaq shume
E perball, e sfidoj, e tall, e mund.
Per gjithcka kam gjetur forca.
Por nuk di ne do gjej nje dite
Force, deshire, besim e shprese
Per te larguar vetmine.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:34 am

Dashuria ime e zez
Është një histori dashurie
Dëgjoni ju lexoni që ta kuptoni
Në ketë bot sa të pa shpirt njerz ka
Dijeni Ju o njerz mos u i besoni si un
Sepse perfundoni net të ter pa gjum

Ja Meri
Meri të gjitha nga unë
Meri dhe letrat çë mi ke dërguar
Meri dhuratat çë mi ke dhuruar
Ti vetëm vuajtje më dhurove
Meri të gjitha ndjenjat e mija
Dhe ato të tregojn
Sa net kam kaluar
Pa gjum me lot në sy

Të tregojn dhe të msojn
Zemra paster si dashuron
Vetvetën sa e mundon të tregon
Sa e mërzitshme është kjo jet
Të tregon si qan zemra në mbrendsi
Çë mos ta shef dikush që vuan për ty

Ahh nuk mujta ta kuptoj
Hyre si një engjull në jetën time
Por engjulli kish qen maska
Mbi fetyren tënde
I kam kallur gjitha kujtimet
Çë më ti ndaloj vuajtjet
Ti ndal mendimet çë i Sjellin lëndime
Zemrës Sime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:35 am

Ata qe dashurojne akoma
Ata qe s'kanë buke,
kur te kujtojnë buken,
ty dhe mua le të kujtojnë.
Ata qe s'kanë zjarr,
kur te kujtojnë zjarrin,
ty dhe mua le të kujtojnë.

Të pagjumet e botës,
me syrin hapur si nata,
ne mesnaten e tyre
ty dhe mua le të kujtojnë.
Ata qe kanë vdekur
dhe dashurojne akoma,
ty dhe mua le të kujtojnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:35 am

Era ma sjell zerin tend,
loti i arrestuar te nje kujtimi,
kuptoj nga buzet e tua nje flake pa flake,
syt e tu shikojn me kujdes turturen time,
jam te nje ngritje te shkurtur.
Me the se jeta jone te ishte lulzuar,
Por tani duket se hapesira eshte vetem nje shkretetire,
Nje zero e perhershme i enderrave tona,
ke ikur ne ate qetesi qe helmon shpirtin.
Era ma sjell zerin tend,
sikur te nje violines se thyer,
jeta jote ishte shikimi im,
syt e mi ishin val te ngritura ne pamjen tende,
kam pare nje te ftohur akullnaje,
duke fshehur figuren e nje ylli te lehte,
me ka kapluar nje dridhje e erret,
por nuk kam dashur ta ndaloj ate dridhje te imagjinates.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:35 am

Fund Vjeshte

Autobuzët urbanë nga periferitë
drejt qendrës mbi xhama bien brymën
vjeshta si luaneshë krifëverdhë
ruan ditët e fundit nga dimri.

Te vitrinat, tek xhamat e kafeve
kalimtarë të shumtë ka
në reflekset e flokëve të tua
një nuancë e kuqërremtë rà.

Pranë ditëve të tua të bardha,
kalova sot rastësisht
ti u trembe?...unë ujk nuk jam,
as dele nuk jam natyrisht.

Po ti eja andej të shkojmë
pa i përfillur fjalët e botës
ku nga avulli xhamat e kafeneve
ngjajne si pamje që s'janë në fokus

Në autobuzët urbanë eja
të kalojmë periferive me brymë,
të shohim se si vjeshta krifëverdhë
ruan ditët e fundit nga dimri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum