www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:13 pm

First topic message reminder :Ata Sy
Dje e humbur, e zhytur ne kerkim
sot ndihem me e lumtur, plot me frymezim
po kur nata bie, un prap kerkoj
ate ze te embel, qe zemren t'ma sheroj...
-
po kur fati ste njeh, jo nuk te troket ne der
keshtu e ka kjo jet, pak te jep e pak te merr
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy qe dhe naten un mund ti dalloj...
-
koha ben punen e saj, i ben njerzit me te fort
dhe un dua qe mendjen ta ndaj
te trokas ne tjeter port
po kur nata bije, un prap kerkoj
ate arom te embel, qe nga shtrati te me zgjoj...
-
me sdua te pres, si nje skllave ne liri
dua ti jap vetes shpres, ta kapercej ket histori
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy plot me drit, qe dhe naten s`perendojn..
-
ata sy
jane ne cdo vend
ne cdo hap, ne cdo hapsir
dhe ne cdo kend...
ata sy
qe i kan dhen
dites djell dhe nates hen.
po ket nat, bije shi
bije lot, bije pendim mbi syt e mi...
ata sy
qe te kan dhen
dashuri te pathen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:01 pmNuk ta premtoj dashurin por ta dhuroj
Nuk te them te dua por te dashuroj
Kur te them te dua nga vendi lekundem
Sepse te dua me shum se sa mundem.

Kjo nuk eshte thjesht shkrim por eshte e verteta
Eshte diqka qe se dija por ma mesoi jeta
I mesova te gjitha kur mu shfaqe ti
Jam njeriu me i lumtur tjeter asgje nuk di

Rob ne val te oqeanit qe me shpejtesi me rrembeu
Ma mori zemren por nuk ma theu
Per mua ky oqean ishte dhunti
Sepse oqeani ishe ti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:02 pm

Te Kam Enderruar


Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:02 pm

Nese....


Nëse ditëve të ardhshme,
këndej dukem rrallë,
ta dish se më mungon,
dhe në shpirt ndjej shumë mallë….

Nëse shkruaj pak,
dhe
rrallë këtej kaloj,
prapë jam ajo e djeshmja,
dhe të dua njësoj….

Nëse kur je këtej,
e të mungon fjala ime,
mos mendo se s`të
dua,
kujto zemrën time!……

E nëse gjatë s'dukem,
ndoshta me
javë e muaj,
të lutem kujtom,
mos harro më shkruaj!….
Nëse....

Nëse
shumë ke mallë,
dhe për mua mendon,
të lutem mos vuaj,
me thirrë në
telefon.....

Dhe nëse të vuan shpirti
e për mua ndjen mallë,
kudo në botë po të jeshë,
më thirrë, kam me të ardhë....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:02 pm

I dashuri im !!!

Nëse do të duhet të zgjedhësh
midis meje dhe asaj
zgjidh atë
sepse unë nuk dij te flas....
fjalet e duhura siç flet ajo...
unë..nuk mund te bëj...
vetem gjërat e duhura...siç i bën ajo...
unë....nuk ia arrij....të tregoj....
sa shumë të dua....aq shumë....
sa të tregon ajo....
për të bërë të lumtur....
Nëse unë...do të kisha qenë ti...
s'do të më kishe zgjedhur kurrë mua!...
Zgjidhe atë..
Keshtu nuk e humb asnjërin.....
Unë s'do të pushoj kurrë....
në ty,duke menduar!.....
unë..... humba.....!!!
gjithë ç'ka prej jetës sime.....
edhe pse jetoj..... tash nuk e di.....
qëllimin e vazhdimit.....
të jetës sime.....
dhe si do perfundon kjo.....
nuk e di.....
me të vërtetë nuk e di.....!!!??
por...një gjë e di dhe jam...
i sigurt tër jetën se zemrën...
time do ta kesh gjithënjë...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:03 pm

Perse me kujton,
tek mendja jote jam gjithmone?
Perse, perderisa je shume larg,
deshiron te me kesh prane?

Perse vendose qe te ikje dhe
si nje send te pavlershem me braktise,
e tani kerkon te jemi si me pare.

Gjithmone me thua, te mos ndryshohem,
te jem ai qe isha me pare, po ca kujton
se une jam, nje robot pa ndjenja e pa gjak?

Jam dhe une si gjithe te tjeret, nje njeri
i parendesishem, qe ti e hodhe si nje leter,
si te mos isha i leverdisshem.

Ti as falje s'meriton, se ke bere shume gabime,
por prape pretendon qe une mos te ndryshoj,
si skllavi yt gjithmone do jetoj?

Lamtumire po te them, me mos eja ne kete vend,
sepse sjell rrezik dhe mekat,te lutem me mos me bezdis,
por me le rehat.

Mjaft te durova, ty dhe lojrat e tua, ti je dinake,
dhe njekohesisht shume e zgjuar, i ben veprimet me
paramendim, cdo hap i yti e ka nje synim,
ndersa une qendroj i heshtur, naiv dhe i shkrete,
por tani nuk jam ai qe isha, e ke kuptuar dhe vete.

Nje parandjenje te flet per ndryshimin tim dhe
ti perpiqesh te me lajmerosh, por dije e dashur,
se tani eshte shume vone, jemi shume te vegjel
ne kete bote, pra po te them LAMTUMIRE,
se MIRUPAFSHIM s'te them dot!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:03 pm

Premtimet


Të premtova dikur
dhe atë premtim pas sa kohësh, e mbajta,
të thash se për ty poezi kam me thur,
do më kalojnë pa gjumë netët e gjata..

Të premtova se për ty do të shkruaj,
por, të huaj gjithmonë do jemi,
mallin me asgjë dot se shuaj,
as dëshirën e vetme që kemi...

Të huaj e prapë njëri tjetrin e duajmë,
nepër ëndrra ëndrrohemi pa ndal,
zjarrin e dashurisë kurrë s'e shuajmë,
zemrat tona kanë mall, shumë mall....

Të thash, se nuk do më harrosh kurrë në jetë,
ajo fjalë edhe sot po qëndron tutje,
mungesa do vazhdojë edhe sa vjet,
tek zoti do shkojnë të gjitha ato lutje!

Ato lutje e dëshira,
bëri zot zemrat tona të lira,
se ne sot jemi të ndarë,
në zemra të vrarë..

Të vrarë në zemra jemi,
një jetë tjetër tani e kemi,
me sy, kurrë më nuk do shihemi, jo,
dhe etja, do mbesë, pa u shuar do vdesë, po po.

Do mbesim edhe ne dy,
pa thënë fjalë, pa u parë me sy,
a thua, me neve, si do përfundojë,
kjo jetë, vallë ku do na çojë?

Të plakur me rrudha nëpër ballë
e flokë të thinjur të bëra bardhë,
të lodhur nga kjo jetë,
që ditë e më shumë po na tretë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 10:03 pm

Te Dua Ty
E dua syrin tende
te me shikoj vetëm mua
E dua zemren tende
te rrahi vetëm për mua
E dua trupin tende
te bjere vetëm mbi mua
I dua buzet e tua
te me puthin vetëm mua
I dua fjalet e tua
te me flasin vetëm mua
I dua te gjitha pjeset
e trupit tende te me
perkasin vetëm mua
Por mbi te gjitha keto
vetëm " TY TE DUA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:51 pm

ku e cove dashurin qe te dhash?
Bote e pa shpirte,genjeshtar.
Kur une kerkoja pak lumturi,
ti nderin ma shisje ne pazar!
Dhe un te merja te fusja ne gji,
pak ndjenje,pak mirresi te provoje,
dhe ti i terbuar ne krenari,
dashurin per nder gjykoje.
Po tani,c'do me thuash...i marruar,
te ka mbetur vec oluhur e hi,
do provoj nga mbetjet e tua,
te te ngre....
ME DASHURI,DO PROVOJ PERSERI.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:52 pm

Ne vitet shkollore,ne nje dhome te eresuar,
embel bise donin dy te dashuruar,
i beje pyetje vetes,pergjigje ska vall,
ajo qe i bashkon dy zemra,emri si eka?
Si i thon kesaj gjeje,valle,a ka emer,
Kur leshohet buza mbi buz e zemra mbi zemer?
Dy te dashuruarit pergjigje kerkojn,
e zemrat e tyre kthehen e thojn:
ME BUZ MBI BUZ,NDJEJ NJE EMBELSI,
E ZEMER MBI ZEMER,I THOJN DASHURI.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:52 pm

Diten e gjykymit,Zoti ka pyetur:
C'ka ka bere ky? - * Ka vjedh.!... * HIDHENI NE FERR.
Po ky? - *Ka vrare!..... * HIDHENI NE ZJARE.
Po ky tjetri? - * KA DASHURUAR...
OH! LERENI TE SHKRETIN SE QENKA PERVELUAR.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:53 pm

SHKO


Shko,se dikush tjeter te pret.
Shko,se nje zemer tjeter te theret.
Shko,e me le vetem te vuaj.
Shko,sepse Zoti keshtu e paska shkruar.
Shko,e me le vetem te qaj.
Shko,sepse ti nuk ke faj.
Shko,buzeqeshi dikuj tjeter.
Ndersa une do te digjem e tretem.
Shko,se etille eshte kjo bot.
Shko,e mos derdh asnje lot.
Shko,e prap me duaj.
Shko,por LAMTUMIR mos me thuaj!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:53 pm

C'do nate mbeshtetem me lote,
te desha dhe te dua,por si duket kote,
aspak nuk ndjehem mire,c'do dite e kam te veshtir,
e lodhur nga vuajtjet,nuk dua te jetoj,
se ata syte e tu nuk mund t'i haroj,
qe te jetoj,nuk ka me shpres,
dua ti mbylli syte dhe dua te vdese.
A mundet dikush te me ndihmoj?
A e din dikush se sa veshtir jetoj?!
A ekuptoni se dashuria e tij po me mbyt ngadal!?
Ai do jeten te ma mar!
Nuk e ndjej me as zemren si me reh...
C'DOKUSH ME KEQARDHJE PO ME SHEH !...Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:53 pm

SI S'PATE MESHIRE

Si s'pate meshire te vrasesh nje krijes qe sapo filloi te jetoj,
si shkatrove nje ender qe ende nuk mbaroj??
Per ty nuk ka falje as nga i madhi Zot,
e nuk ka vend per veprat e tua ne kete bot.


Kush ta dha te drejten te behesh udheheqes i nje dhimbje?
Si e more guximin te aktrosh me aq bindje?
Pse humbe nje shpres nga nje shpirt i tretur?
Pse i nxore lotet nga keta sy te pa fjetur?


C'do here e drejta fundoset ne thellesi,
ne c'do zemer eshte shkruajtur te behet nje padrejtesi,
vrave buzet qe ende nektarin se kishin shijuar,
vrave nje voglushe qe mendonte se eshte e dashuruar.


Si kishe ndergjegje te veprosh ne ate menyre?
Ku e e gjete forcen te beshe nje gabim te tille?
Mos i'u gezo vuajtjes te nje princeshe mizore!
Mos u ndjej krenar per prishjen e nje jete rinore...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:54 pm

NE DHOMEN TIME
Heshtje! Eresira mbreteron,
mendja,e hutuar nje rrugdalje e kerkon,
mbi tavolin,nje qiri qe eshte duke u mbarua,
stilolapsin me ore te tera mbaj ne duar.


Nga t'ja nisi une emjera,nga t'ja filloj?
kam frig ndoshta stilolapsi ngel pa boj,
ndoshta z'do me mjaftojn as njemije fleta,
per te shkruar...per te shkruar...si u treta!?


Eresire,perseri shume ersir,
a thua dita valle s'ka te gdhire,
e ky zog tek dritarja c'ka kerkon!?
Me gjuhen e vet dic'ka me belbezon.


Kur papritmas zogu ne dhomen time u shfaq,
mu drejtua,me gjuhen tone (gjuhen e njerezve), te me flas,
Me tha: C'bene ti ne kete vetmi?
Mos humbe veten,jeto jeten o njeri!


Ai shkelqente sikur dielli...por u largua,
perseri dhoma ime u eresua,
e qiriu nje fije drite qe me bente,
edhe ai filloi te ngadalsonte.


Atehere une e humbur ne mendime,
u zhyta thelle ne boten time,
ah! Kjo bote aq e rende qe me duket,
mendja ime ne pranga po me futet!


Se c'te beje,si t'vazhdoj,si t'mbijetoj?
Perseri kthehem dhe zogun e kujtoj,
nje tmenduar kush ishte ai nuk me tregoj,
tek dritarje kthehem ndoshta perseri e takoj.


Shiqova qiellin,disa fjale ne te veshtrova,
Henen dhe yjet ne ato fjale i takova.
" Ti JE BOTA s'ke pse humben ne vetvete,
Ti je JETA,mos mendo se u trete,
Ti je DRITA,s,ka c'te duhet erresira,
ti je SHPRES, je LIRI, je NJERI " !!!


Ku papritmas mua Hena me buzeqeshi,
Edhe yjet i mori me pran veti,
une e pyeta kush e beri kete mrekulli?
" Zogu! ENGJULLI YTE MBROJTES" me tha- vetem per ty...


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:55 pm

S'jetohet...jo

Mos me bjer ne gjuj,
mos me kerko falje,
sepse u dashte me heret,
te mendosh per ndarje.


Ndoshta ne boten tjeter,
do te digjesh ne zjarr,
ateher te bie ne mend,
te gjalle kur me ke shtyr ne varr.


Vall ! Si ta kthej tash jeten nga fillimi?
Kur nuk kam me shpresa se ka ardhe mbarimi !
S'jetohet me shpres,s'jetohet me vall?
S'jetohet me hares por me dhimbje e mall.


Te ndez nje cigare, s'mund se nuk e pi,
te theras ne emer,emrin nuk ta di,
te shkoj nga kjo bot,jo.. se ty po t'pres,
ne prehrin tend dua te vdes.


Vdekja eshte e embel,nese vdes mbi ty,
nese dora yte m'i mbyll keta sy,
tash erdhi fundi z'di si me u ndare,
mbetet LAMTUMIRA - DASHURI E PARË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:55 pm

SA DUA

Sa dua ta di,a te mungoj une ty?
A ndjen nevoj te me shikosh ne sy?
A te ka mar malli te ndegjosh zerin tim?
Kur embel te thoja 'te dua shpirti im" !
E puthjet e mia,sonte a i deshiron?
Apo dikush tjeter buzen tende e kafshon ?!
Po dora ime qe dridhej duke te ledhatuar,
te mungon ajo,apo e ke zevendesuar?
C'do nate torturohem keshtu ne vetmi,
duke pasur c'do dit me shum nevoj per ty,
e vetmja gje dua tet haroj,
te filloj serisht per mua TE JETOJ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:56 pm

NE DASMEN TENDE

Ne dasmen tende,do te vi,patjeter,
por jo si dasmor,por si plage e vjeter,
do te ulem e vetmuar ne nje tavolin,
dhe per fatim do te ngre dollin.


Edhe e pa ftuar ne dasmen tende do te vi,
e strukur,e lodhur si nje zog pa fole do te ri,
e me lotet e mi do te pi,e do te dehem,
do ta beje per ty,jo se do te defrehem.


Ne qoftese pa dashuri do t'me shohesh,
mos m'u afro,nuk do t'me njohesh,
do ta kuptosh ne heshtje nje urim,
e une do te qaje per fatin tim.


E ne qoftese e bukur do te dukem edhe ateher,
mos ma thuaj se z'do kete me vlere,
teni te lutem te pakten ki pakes meshire,
te lutem femijes se pare venja emrin e dashuris se vrare!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:56 pm

TASH TE FLAS E PENDUAR


Nuk e dija se kaq shume do te kisha dashur,
edhe pse te tjeret te urrenin,
nuk e dija se kaq shume do pendohesha,
edhe pse te gjith me rrefenin.


Nga dashuria qe ndjeja per ty,
une ndegjoja fjale nga gjithkush,
sepse ata gjithmon me thonin,
se ti je askush.


Taash ne keto caste e penduar,
mallkoj veten e deshtuar,
mallkoj boten e haruar,
dhe ata te cilet jan te dashuruar.


Nuk e di as vete pse flas keshtu,
por besoj se do me kuptoni,
ateher kur edhe ju,
sikur une do dashuroni.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:57 pm

MOS U DESHPERO
Nese zemra te eshte thyer,
dhe ti akoma po derdh lote,
mos i'a fale zemren zhgenjimit,
jo..kjo bote nuk eshte e kote.
Nese shpirti te eshte vrare,
nese besimi te mungon,
mos u'a humbe shkelqimin syve,
sepse dikush te tradheton.
Ngrije koken,ec perpara,
mposhte dhimbjen dhe mos qaje,
haroi te kqijat e ksaj bote,
dhe ne te ardhmen syt mbaj.
Jeto jeten se eshte e bukur,
ngriju ec perpara dhe behu flutur,
jeto...jeto...dhe mendo lumturin,
dhe nje dite do ta njohesh vertet dashurin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:57 pm

Pse oj vdekje askush s'te done?
Pse gjithkush te largon?
Eja tek une se po te pres,
mos shko tek ai qe z'do te vdes.
Z'do te vdes lëre te jetoj,
eja tek une se forte te kerkoj.
Merem ne gjume,per mua mos ki meshire,
se jam ne momentin e veshtire,
Ne kete moment asgje z'deshiroj,
vetem ty vdekje te kerkoj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:58 pm

------Jeta!-------

Jeta-nje ferfellaze qe nuk i dihet fundi
Jeta-nje diell qe te pervelon
Jeta-nje humnere e pafund
Jeta-te paktet i gezon!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:58 pm

Pse e kerkon vdekjen
Le te vije kur te doj vete
Duhet te qendrosh e fort
Edhe vuajtjen e quajn Jete!

I ligu kerkon vdekje
I forti kerkon te jetoj
Ani qe ndoshta te mirat e jetes
Kurr s'do t'i shijoj

Por prap se prap ballhapur
Dua te jetoj!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:58 pm

Mijra here pe jeten kam hulumtuar,
mija detaje te saj kam analizuar,
sa qe nje dite rash ne deshperime,
u zhyta thell ne boten time.


Analizova fjalen c'do me thene jete,
pyetja profesore e pyetja milet,
askush nje pergjigje nuk me dhan,
nga pergjigja iknin te tan.


Dhe me ne fund arrita ne nje konkluzion,
JETA ESHTE RRUGA QE TEK VDEKJA CON.


E ju,u lutem mos me gjykoni,
e till eshte jeta ime,u lutem me kuptoni,
mos i thuani "e lige" nje vajzeje qe vuan,
ju nuk e dini se vdekja me fatin e saj po luan.


Se ne jeten time ka shume hidherime,
vdekja me mori buzeqeshjen time,
ajo me mori nene e baba,
askend ne kte bote ajo nuk me la.


Une me me vdekjen tani jame mesuar,
andaj flas ashtu disi e hutuar,
prandaj them se shpejt do vi per t'me vizituar,
se adresen e familjes sime ,
te vetmen e ka ne adresar te rregjistruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:59 pm

TI

Ti me flisje per nje yll,
ne nete pa mbarim,
pse isha aq e verber,
s'te shihja ty o ylli im?!
Pse erdhe dashuri?
Kurr une s'te njihja fare!
Dhe ike larg tani,
Kur ndeze mijra zjarre?!
Ne c'koh humbe valle?
A e humbur koha isht?
Me fale o mik i rrall.
ne te lendoj serisht...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 11:59 pm

MALLE

Kam mall qe dashurin ton dhe nje her ta perjetoj,
dhe pak fuqi qe kam te te perqafoj,
kam mall dhe dua qe me zemer te te bekoj,
por,s'mundem...
Dicka me shtyn te te mallkoj...
Kam mall te ndjej shijen e buzeve te tua,
te te bind c'vler ka dashuria jone per mua...
Kam mall vertet...
por malli ngelet vetem mall...
SE DASHRIA JON VDIQ NJE HERE...
E UNE S'KAM FORCE TA RRINGJALL...Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum