www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Mësohuni të jeni të bukur Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Mësohuni të jeni të bukur Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mësohuni të jeni të bukur

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Mësohuni të jeni të bukur Empty
MesazhTitulli: Mësohuni të jeni të bukur   Mësohuni të jeni të bukur EmptyTue Dec 29, 2009 1:41 am

E konsideroni vetën të bukur? Sipas njërës prej psikologeve më të mira britanike, Lindi Papadopoulos, sekreti i bukurisë nuk qëndron në pamjen fizike por në kokën e secilit person. Ajo beson se tretmanët e shtrenjta dhe prodhimet nuk janë aq të domosdoshme për pamje të bukur- duhet vetëm të filloni të mendoni ndryshe për atë se si dukeni.

1. Mësohuni të shiheni në pasqyrë

Gratë kanë më shumë prirje se burrat të jenë vetëkritike për pamjen e tyre kur shikohen në pasqyrë. Herën tjetër kur ndaloni para pasqyrës, shihni trupin tuaj si tërësi dhe mos u fokusoni në atë me çka s’jeni të kënaqur por përpiquni të mbani mend bile një gjë me çka jeni. E ajo gjithmonë ekziston.

2. Mos garoni me askënd tjetër përveç me vetën

Njëra prej mënyrave me të cilën s’do të ndjeheni bukur është që të krahasoni vetëm me gratë tjera. Mos garoni më askënd tjetër dhe për më shumë mos u përpiqmi të ‘imitoni’ bukurinë e huaj, sepse ashut më pak do të fokusoheni në tuajën.

3. Stresi ndikon në lëkurën tuaj

Lëkura dhe mendja janë të lidhura ngushtë dhe shumë studime treguan se gjendja e mendjes sonë ndikon në funksionimin e qelizave të lëkurës sonë. Hormonet e stresit kështu mund të kenë efekt negativ në strukturën e lëkurës, gjegjësisht në pamjen e saj. Stresi ndikon në imunitet, e imuniteti i dobët nënkupton se ehe aftësia e lëkurën për rinovim është e dobët. Andaj nëse dëshironi lëkurë të bukur duhet të filloni nga mendja e shëndetshme.

4. Mësoni ta vëni kremin në fytyrë

Investimi në vete, kreativitetin, punën dhe shëndetin është pjesë e rëndësishme për mbajtjen e vetëbesimit të shëndosh. Njëjtë edhe me mbajtjen e bukurisë. Fokusohuni më erëra, teksturë dhe në atë se si ndjehet lëkura juaj pas kujdesit. Në këtë mënyrë do të shtoni senzitivitetin jo vetëm të lëkurës por edhe mendjes që do të ndihmojë që vitaminat dhe përbërjet tjera ushqyese të veprojnë sa më mirë.



5. Nëse dukeni mirë edhe ndjeheni mirë

kur ishit të gëzuar, sa herë iu kanë thënë të tjerët se po shkëlqeni dhe dukeni mirë? Lëkura është e lidhur me sistemin qendror nervor dhe andaj reagon në gjendjen emocionale. Njerëzit që janë të pakënaqur shpesh janë të mërrolur dhe kjo krijon rrudhat. Stresi psikologjik mund të jetë ‘tokë pjellore’ për sëmundjet e lëkurës.

6. Fusni ritualin ditor

Njerëzit janë qenie të shprehive dhe nëse keni ndonjë rutinë në mbajtjen e shëndetit dhe bukurisë, mbajeni edhe tutje. Pavarësisht nga fakti se sa ndonjëherë jeni të lodhur, përpiquni të kënaqeni në këto rituale të vogla të përditshme, dhe mos i përjetoni si obligim. Të ndani çdo ditë pak kohë për vete është mirë për çdo kënd.

7. Mësohuni të merrni frymë

Frymëmarrja e mirë furnizon gjakun më oksigjen i cili ndihmon në heqjen e indeve të këqija dhe kështu iu mban të shëndetshëm. Kur nuk marrin frymë si duhet, në qelizat tona mblidhen toksiket dhe ndjehemi të lodhur. Ushtrimi i mirë është që të merrni frymë thellë përderisa për shembull vendosni krem në fytyrë në mëngjes apo mbrëmje. Merrni frymë thellë, dy herë dhe do të ndjeheni mirë e lëkura do të pranojë oksigjenin e duhur.

8. Jini të lumtur

Se si ndjehemi ndikon në pamjen tonë. Gëzimi ka efekt të shëndetshëm: rregullon imunitetin, ndihmon në rigjenerimin e lëkurës, zvogëlon rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe na ndihmon në luftën me shumë sëmundje. Gjithçka që godet shpitin tuaj, godet edhe trupin tuaj. Andaj investoni në lumturinë tuaj dhe plotësojeni me ndjenja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Mësohuni të jeni të bukur

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Kur jeni n'gjum
» A Jeni te Dashuruar ..
» Sa jeni direkt..?
» A jeni në depresion apo nën stres?
» Dimri të bën të bukur
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Moda Dhe Estetika-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum