www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Toshiba zhvillon sistem përkthimi për telefona mobil

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agape
Kontributor
Kontributor
avatar

Numri i postimeve : 5540
Data regjis. : 10/11/2009
Age : 27
Location : N'puma

MesazhTitulli: Toshiba zhvillon sistem përkthimi për telefona mobil   Sun Jan 03, 2010 9:48 pm

Toshiba zhvillon sistem përkthimi për telefona mobil
Udhëtarët nga Azia Lindore, ose ata që udhëtojnë atje, së shpejti do të mund t'i përdorin telefonat e tyre për përkthim të shpejt falë aplikacionit të ri që është duke e zhvilluar Toshiba.
Toshiba ka zhvilluar sistemin tregjuhësh për përkthim me mundësinë e njohjes së zërit dhe të sintezës, që është mjaftueshëm kompakt dhe që mund të instalohet në telefona mobil. Për dallim nga programet aktuale, ky program nuk e transferon përpunimin në kompjuterë të fuqishëm në rrjetet kompjuterike, por detyra kryhet në telefonin mobil. Kjo e bën programim më të shpejt dhe u ik llogarive të mundshme për dërgimin e të dhënave kur shfrytëzuesi gjendet në kontinent tjetër, përkatësisht roamingut.

Programi në fakt është version i shkurtuar i aplikacionit për kompjuter të cilin Toshiba e shet në Japoni, i cili e mundëson përkthimin nga gjuhët japoneze, angleze si dhe kineze.

Gjatë punës, softueri për herë të parë e njeh zërin dhe e përcakton gjuhën të cilën shfrytëzuesi dhe atë se çfarë flitet. Pastaj, përdor një nga dy metodat e përkthimit - përkthimi statik makinerik për përkthimin e bazuar në rregulla - që do ta analizonte fjalinë dhe ta ndante në komponentë. Atëherë kryhet përkthimi dhe sistemi për sintetizim të të folurit e paraqet rezultatin.

Përkthimi statistik makinerik punon në mundësinë dhe gjasën e renditjes së fjalëve që do ta përcaktonte ndërtimin e fjalisë, përderisa përkthimi makinerik është i bazuar në rregulla dhe përdorë bazën e të dhënave me mijëra fjalë dhe shprehje që të ndajë kuptimin.

Versioni për kompjuter i aplikacionit përdor të dyja metodat në të njëjtën kohë, ndërsa telefonat celularë nuk kanë fuqi të mjaftueshme për përpunimin e të dhënave që përdoren dy metoda të përkthimit statistik makinerik që përdoret kur të përkthehet nga anglishtja në kinezisht dhe nga kinezisht në anglisht dhe japonisht, ndërsa përkthimi makinerik është i bazuar në rregullat që përdoren në kombinime të tjera, raporton PC World.

Në testet e bëra, softueri ka punuar mirë edhe pse sistemi për njohjen e të folurit herë pas here gabimisht i ka njohur fjalët. Kjo ka shkaktuar probleme me përkthim dhe zgjidhja e vetme ishte që të përsëriten hapat - ndonjëherë me rezultate të njëjta. Megjithatë, në disa raste softueri jo vetëm që e ka kuptuar pyetjen por edhe me saktësi ka përkthyer.

"Nëse paguaj me të gatshme, a do të kem lirim?" ka qenë një nga fjalitë testuese.

Toshiba ka hasur në sfida të ndryshme gjatë zhvillimit të këtij softueri. Demonstrimi është kryer me telefonin e mençur TG01 që është i pajisur me procesorin relativisht të fuqishëm të Qualcomm-it i cili punon në 1 GHz. Në telefon ka qenë i instaluar sistemi operativ Windows Mobile që e ka kufizuar çdo proces në veprim në telefon në 32 MB. Megjithatë, softueri ka punuar mirë në ato kushte.

Puna në aplikacion në departamentin e zhvillimit të Toshiba-s është në përfundim e sipër, pastaj do t'i dorëzohet departamentit të tregtisë me qëllim të komercializimit.

Versioni i këtij aplikacioni për sistemin Windows Mobile mund të ndryshohet që të punojë në sisteme operative të tjera, siç është Android ose iPhone OS i Apple, por planet e ardhshme për ndryshim ende duhet të shqyrtohen
 

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Toshiba zhvillon sistem përkthimi për telefona mobil

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum