www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Microsoft dënohet me 290 milionë dollarë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agape
Kontributor
Kontributor
avatar

Numri i postimeve : 5540
Data regjis. : 10/11/2009
Age : 26
Location : N'puma

MesazhTitulli: Microsoft dënohet me 290 milionë dollarë   Sun Jan 03, 2010 10:00 pm

Microsoft dënohet me 290 milionë dollarë
Gjykata amerikane e apelit ka vërtetuar vendimin me të cilin softueri gjigant amerikan Microsoft është dënuar me 290 milionë dollarë për shkak të shfrytëzimit të paligjshëm të patentave të huaja në zgjidhjet e tij për dosjet XML.
Gjykata ka urdhëruar Microsoftin q ë prej 11 janarit 2010 të ndërpres shitjen e të gjitha programeve Word të cilat përmbajnë kodin e përmendur, njoftojnë agjencitë botërore.

Me këtë është konfirmuar vendimi i gjykatës nga Teksasi i cili është marrë në muajin gusht, ku thuhej se Microsoft në programin e tij Word përdorte në mënyrë të paligjshme patentat e kompanisë kanadeze i4i Inc.

Gjykata teksasiane ka vërtetuar se me produktet e saj të kontestuara Microsoft ka rrëmbyer 80 për qind të tregjeve HTML, duke shtyrë kështu kompaninë i4i të ndryshojë strategjinë e vet të afarizmit.

Microsoft nuk ka reaguar ende ndaj këtij vendimi, mirëpo ekspertët presin që ky gjigant softuerik do të provojë të arrijë marrëveshje me kompaninë i4i dhe do ‘i ofrojë asaj pagesën për licencë për të vazhduar të përdorë patentën.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Microsoft dënohet me 290 milionë dollarë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum