www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poezi kushtuar nënës/nënave...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Tërë jetën
me e u mundu...
Hakut nënës
nuk mundemi
me iu ofru!

Në jetë
kam mësuar shumë...
Të falem nënë
që më don
dhe më ke uruar pafund...

Me asgjë
s'mund t'krahasoj!
Me asgjë
s'mund zëvendësoj!
Gjitha t'mirat i kam,
por pa pranin tënde
asgjë për mua vlerë nuk kanë!

Çfarëdo që
kam përjetu...
Të falem nënë
që më ke eduku.

Kur lodhem…
Kur mundohem të ç'lodhem…
Pos prehërit tënd
askund s'mund t'prehem!

Çdo gjë kisha dhanë,
për ledhatimin tënd tani...
Më mungon shumë
zemra të ndjen pafund...

Asgjë në jetë
më shumë nuk du,
se fëmijët e mi
me i eduku si ti mu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Posa jam mësuar
me shkru,
disa vargje
ty t'i kam kushtu.

E mbaj mend
si sot...
Kur unë i lexoja...
Ty të rrjedhnin lotë...

Fjalë të bukura
m'ke dhuru...
As uratat
nuk kanë mungu...

Fjalën nënë
ta kam dhënë,
do të bëhem
siç më ke thënë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Nëna kosovare
lotë mos derdhni
përmbi varre...
Zemra juaj
qoftë beku,
djem sokola
keni dhuru...
Për këtë ditë
që gëzojm sot...
Amaneti i tyre
nuk ka shkuar kot.
Por kujdesin
që e meritoni...
Fatkeqësisht
nuk e përjetoni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Më fal
nëse ndonjëherë,
fjalën
ta kam kthy?
Me vetëdije
nuk e kam bërë,
e di...
Nëna ime
shumë ke hjekë...
si foshnje
jetime ke mbetë...
T'ka mungu
dashuria amnore...
Por asgjë
nuk t'ka ikë
prej dore.
Dashurinë
që na ofron...
Ngrohtësinë
që na dhuron...
T'kompenzojmë,
dhe na kompenzon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Nuk ka asgjë
më të mrekullueshme
se dashuria amnore...
Edhe kur gabojmë...
Na duan prore!

Nëna është
dritë në errësirë,
është engjëll
që na edukon mirë...

Me urata
jetën na e begaton...
Ai\ajo që nënën hidhëron,
shumë keq pëson.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Me Mungon

Nena ime e Dashur
ti mua me mungon
dhe do te me mungojsh
Nene ti për gjithmon.

Me mungojn mendimet e tua
fjalet e embla qe mi ke then
me mungon koha me ty
qe se bashku e kaluam.

Me mungojn momentet
kur ishim se bashku me ty
me mungojn buzeqeshjet
qe se bashku i pata me ty.

Ne qell kur shikoj
me shkelqejn keto Yje
se për ty Nene
kom ra ne

Mirpo nga njeher
po rri dhe mendoj
Nena ime e Dashur
Ty kurr nuk te harroj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:40 pm

Bekuar qofsh
nëna ime,
që më rrite
me mundime...

Ke dinjitet
e krenari...
Je shembull
për mirësi...

Kur duart tua
kokën ma lëmojnë...
Sa hap e mbyll sytë
dhimbjen ma largojnë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:41 pm

Nënë mos ndjej
dhimbje n’zemër,
nuk do të ndryshoj
edhe pse që nga sot
kam tjetër mbiemër...

Pavarësisht
kohës që shkon,
unë jam dhe mbetem bija jote
që këshillat e tua i zbaton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:41 pm

Nëna ime, nëna loke
edhe pse do t’jem larg teje...
Me shpirtë e zemër
gjithmonë do t’jesh pranë meje...

Kjo jetë s’ka me’m mjaftu
por do t’mundohem maksimalisht...
Me arritë atë që dua
realishtë...

Zemrën tënde me gëzu...
Është lumturi për mu...
Do t’mundohem denjësisht...
T’mburrësh me mua absolutisht...

Do jem dhurata
më e çmuar...
Që zemra jote
gjithmonë ka ëndërruar...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:41 pm

Nene o nene jam mbet i vetmuar shum
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shum nete te gjata pa gjum
I teri jom i dermuar nene
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shum larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam i lodhur o nene
Te dish sa shum te dua
edhe qe nga kjo bot je Larguar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:41 pm

the dreams-dedikaur nenes

Te lutem me perqafo
si femije ti me ledhato.
Dua zemren ta ndjej
nena ime.

Je forca me e madhe qe kam
jam me ty dhe kur s’te kam prane
vetem nuk do jem,
nena ime.

Une jom yll, jom talent
jom i urte, jom i trent
jom i vogel, jom i keq
jom i mire, inteligjent.

Asnjona prej tyne
s’kish me pas rendesi
asnjona si nonat tona,
s’ka ndjeshmeri.

Une e di ti e din
sa ka kjo perparesi
sado te jesh i rritur
per nonen gjithmone do mbetesh femij

Non t`lutna maje veten nuk je vetem
solle jeten te verteten
po e ndjej e po e shkruj ne leter
i vjeter, i ri, ska mosh as gjini
ska ligj as mbreteri
qe barku i nones nuk e ka pas shtepi

(refreni)

Shume kohe rreziqe ne jete i kom kalu
shume mkan thon te du e me kan deshperu
shume here kam mbet me te vetmen dashuri
qe me mban ne jete prej kur isha fmi

Njeriu noiher gabon dhe harron
asnje drroge nuk te sheron si nona kur te don se
Vec ajo e ndjen kur jom keq e kur jom mir se
vec ajo ndjen kur kom meshire e nuk kom deshire
ajo nuk me trradhton ajo cdo mur rrezon
cdo gje qe me ngarkon vetem nona ime ma largon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:41 pm

Denjësishtë o nënë
do ndjek këshillën tënde...
Mos u hamend për asnjë çastë,
pavarësishtë largësisë
unë jam dhe mbetem djali yt
që gjithmonë ke dashtë...

Mos u ndij e pikëlluar,
për ty o nënë unë jam larguar...
Që t’ofroj një jetë më të mirë...
Do jem pranë teje siç ke dëshirë...

Një uratë nga zemra jote...
M’i hap t’gjitha dyertë e kësaj bote...
Do mburresh me mua, t’siguroj...
Shumë shpejtë o nënë
gjithçka për t’mirë do ndryshoj...

Nuk dua t’shoh me lotë në sy...
Zemra më thehet në brendi...
Dashuria jote po më mban në jetë...
Shumë nipër e mbesa
do rriten me gjyshën e vet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:42 pm

NENE JAM E LODHUR!!

Nene o nene jam mbet e vetmuar shum
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shum nete te gjata pa gjum
E tera jam e dermuar nene
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shum larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam e lodhur o nene
Te kesh meshire për mua!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:42 pm

Asnjehere!!

Asnjehere nuk te kerkova me shum o nene
Te te kem pran meje ne kete natë te gjate
Si duket është një natë pa mbarim
natë e perlotur me fatin tim

Doja te rrefehem për dhembje qe kam
Doja te tregoja si ndihem o nane
Ti trgoj plaget e shpirtit te vram
Dhe plaget e zemres qe sherim nuk kan

Nuk te gjej kot kerkoj mbeshtetje
Edhe qe shpirti flak me digjet
Mallin qe kam si ta shuaj o nane?
Ah sa shum sante për ty kam etje!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:42 pm

Nana


Sa e madhe ishe moj nane,
E me cfaqesh kudo qe jam;
Ne ballin tend kish një vend
Sa krejt jeta ime qe qon!


Une qe isha i djallezuar,
Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
Te shkaktova shumë telashe,
Ti kurre s`me le te vetmuar.


një dite, me traste ne krahe
Me nise për ne horizontin tim;
Ne balle shkelqimin tend,
Ne zemer bartja bekim.


Kaluan muaj dhe vite
Decenje, qe s`i mbaje mend;
Ne zemer te bartja moj nane,
Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


Kur kisha provimin e fundit,
Ne anderr, ne salle te kam pa;
M`u cfaqe si një yll
Nga gezimi, shumë kam qa!


Tash ,qe prehesh ne amshim,
Une te kam prane-megjithese s`te kam;
Lengon ky shpirti im,
për vitet qe na ndane.


Kur te vjen vjeshta ime,
Le te jete një dite pa shi;
Le te bjen puhize e lehte,
Te me merr e me bie te ti.


Ta shoh edhe një here nanen,
Qe me bani kamb e dore;
Te qmallemi ne perqafim,
E te shkojme ne rrugen tone.


Nipat e mbesat tua,
le te luten kur te vijne;
një lutje për gjyshen
një për shpirtin tim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:42 pm

Une isha femije ne klasen e pare
U ula ngadale ne abetare
E c'ngyra u hapen ne flete
Si lendina
Ja e para fjale erdhi nena
Nena ime thashe aty brenda
Imja gjersa ish aq e bukur,
Neneso
Ngyrat perreth saj hidhnin valle
Ishin si ne shtepi e n'abetare
Ishte ne shpirtin tim kaq e madhe, neneso

Nene, zeri yt kenga jote
Kush na ndoqi pas neper bote
Rriti o djemo ju do bota
Dhe te bukur edhe luftetar
Vajza tona kush i ka balle
Shqiperise i rrine si gjerdane
Nenat tona ka si pa prere
Kenge e tyre s'ndalet asnjehere.

U rritem ngadale si lastare
Me puthjen e nenes ne balle
Ne rrudhat e tyre ne beme shtigjet tona
Ecem ne ne jete edhe zbardhem
per ate femije neve mbetem
por vec fjala nene nuk njeh moshe
Asnjehere
Nenat e Shqiperise kudo jeni
C'kishit me te shtrenjte na dhuruat
Ju shperblim nga ne kurre s'kerkuat
Neneso

Nene, zeri yt kenga jote
Kush na ndoqi pas neper bote
Rriti o djemo ju do bota
Dhe te bukur edhe luftetar
Vajza tona kush i ka balle
Shqiperise i rrine si gjerdane
Nenat tona ka si pa prere
Kenge e tyre s'ndalet asnjehere

Kenge e tyre s'ndalet asnjehere
Neper bote
kjo eshte neneso kenga jote
S'ndalet asnjehere neper bote
Kjo eshte neneso kenga jote.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:43 pm

S'ka në botë më të mirë,
Se sa ti, o nëna ime,
Sa e dashur, sa e mirë,
sa punëtore dhe sa trime...

Me të gjithë je e qeshur,
dhe nga goja t'rrjedh vec mjaltë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë...

Ti je det, si det i gjerë,
plot me ndjenja ëndërrime,
dashurinë per atdhenë,
ma rrënjose, nëna ime

Dashurinë për atdhenë,
për atdheun tonë të shtrenjtë,
ma skalite thellë në zemër,
si një nënë e vërtetë.

Ndaj të dua sa vetë jeta,
Kur të shoh ty të gëzuar,
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...


Ti je det, det i gjere
plot me ndjenja enderrime
dashurine per atdhene
ma rrenjose, nena ime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
вєLтz

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 30
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Wed Jan 06, 2010 8:43 pm

E lehte eshte jeta kur di qe kam nene
N'çdo çast t'veshtire e ndjej prane
Ne breng e halle ajo me ka qene
Rreze qe drite shperndan

Nene, emer i dashur per mua
Me je e shtrenjte, te dua
Sa jete e tere per ty une thur melodi


Nje nene, vetem nje nene ka ne bote
EMBEL ting'llon zeri i saj
O bir femijes ajo do ti thot
Qesh e ndriçon zemer e saj
Kur zemra rreh ne gezime e deshp'rime
Tek ti mendimi me shkon
Pran teje ndjehem me e dashur, me trime
Me e lumtur se bot' e tere
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Vizitor
Vizitor
Anonymous


MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Thu May 13, 2010 1:44 am

Poezi kushtuar Nenes...

ter jeten
me e u mundu...
Hakut nënës
nuk mundemi
me iu ofru!

Në jetë
kam mësuar shumë...
Të falem nënë
që më don
dhe më ke uruar pafund...

Me asgjë
s'mund t'krahasoj!
Me asgjë
s'mund zëvendësoj!
Gjitha t'mirat i kam,
por pa pranin tënde
asgjë për mua vlerë nuk kanë!

Çfarëdo që
kam përjetu...
Të falem nënë
që më ke eduku.

Kur lodhem…
Kur mundohem të ç'lodhem…
Pos prehërit tënd
askund s'mund t'prehem!

Çdo gjë kisha dhanë,
për ledhatimin tënd tani...
Më mungon shumë
zemra të ndjen pafund...

Asgjë në jetë
më shumë nuk du,
se fëmijët e mi
me i eduku si ti mu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
Malësor

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Fri May 21, 2010 5:01 am

Nene o nene jam mbet i vetmuar shum
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shum nete te gjata pa gjum
I teri jom i dermuar shume
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shum larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam i lodhur o nene
Te dish sa shum te dua
edhe qe nga kjo bot je Larguar
_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
Malësor

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Mon May 24, 2010 9:01 pm

Larg vendlinjes i pa shpi,
i pa shpres, dhe pa shoqeri.
Eci rrugve si i humbur,
zemer thyer, jo i lumtur.

Me djeg malli për vendlindjen,
me djeg malli për nenen time.
Qe e lash me duar ne gji,
tu i rrjedh loti, si femi.

Fjala e fundit rruga e mbar,
mos me harro, te kam djal.
Te kam djal, e me ke nëne,
te qoft hallall gjirin qe ta kam dhene.

Te qoft hallall o biri i im,
ty te ka nena te vetmin trim.
Me perqafo edhe një here,
mbeta vetem, dhe e mjere.

Ne atë qast u largova,
ni vend te humbur une mbarova.
I pa njohur për q'do njeri,
i pa jete, pa ardhmeri.

Ulem ne sofer për te ngren,
me merr malli për te thirr nëne.
Pikon loti pa u ndal,
pse te lash me lot e vaj

Nuk hahet buka, s'kalon dita,
kur te lash nuk e dita,
ah sa shumë u merzita.
U merzita për te pare,
nuk harroj, te kam nëne.

Kalojn muaj, kalojn vite,
nena ime, si me prite.
Dhasht ALLAHU te gjej gjalle,
e ta shuaj kete mall.
Te takoj edhe nji here,
te perqafoj, si atëher.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Vizitor
Vizitor
Anonymous


MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Tue Jun 01, 2010 12:14 am

Posa jam mësuar
me shkru,
disa vargje
ty t'i kam kushtu.

E mbaj mend
si sot...
Kur unë i lexoja...
Ty të rrjedhnin lotë...

Fjalë të bukura
m'ke dhuru...
As uratat
nuk kanë mungu...

Fjalën nënë
ta kam dhënë,
do të bëhem
siç më ke thënë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
Malësor

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Thu Jun 17, 2010 12:21 am

asgje me teper nuk du
vetem edhe njehere me te perqafu
qdo gje kisha dhan per ledhatimin tan
vetem te kisha mundur te thrras o Nene

Më fal
nëse ndonjëherë,
fjalën
ta kam kthy
Me vetëdije nuk e di
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
Malësor

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   Thu Dec 30, 2010 5:49 am

Moj nena ime, sikur te ishe gjalle?
do te doja te pershendes!
Le te ndrite mbremja si perralle
Ne shtepin tende qe veç hesht.

Une e di se ti je shqetesuar
Dhe per mua brenga po te ha.
Del ne rruge larg duke shikuar
Me xhemperin e hedhur permbi krah.

mbremjeve rrije shpesh e vetmuar
Enderra e keqe syte ty t'i mbush,
Sikur ja, djali po te afrohet
e zemra e vuajtur te qetesohet

Qetesohu, moj e shtrenjta nene,
Fshije nga syt ate kllapi.
njeri i tille nuk jam bere
deri sa te vdes pa u kthyer ne shtepi

Jam i bute ashtu siç kam qene
Dhe mendoj, mendoj me mbetet ves
Qe merzija e madhe, qe me ka zene,
Koken permbi prehrin tend ta qes


Do te vij kur kopshti yne te lulezoj
Lule plot te jete zbukuruar.
Vetem mos me zgjosh ashtu heret
Siç me zgjoje ato vite qe shkuar.

Mos mi kujto endrrat qe u shuan,
Cfare nuk arrita, mos ngacmo.
Jeta ka qene me mua,
Mu desh humbje, lodhje ti provoj.

E harro, nene, shqetesimin,
Ti per mua me, mos u merzit
Mos e tret ashtu ti larg shikimin,
Me xhemper kraheve mos dil.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nënës/nënave...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Poezi kushtuar nënës/nënave...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum