www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Shkruje nje Hadith Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Shkruje nje Hadith Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkruje nje Hadith

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 7:50 am

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thene:
"Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
'Mos ia kini xhelozine njri-tjetrit, mos e mashtroni njeri-tjetrin, mos u urreni, mos ia ktheni njeri-tjetrit shpinen, mos garoni njeri me tjetrin ne shitblerje dhe behuni robet e Zotit, vellezer. Muslimani eshte vellai I muslimanit, nuk I ben dhune atij, nuk e le ( ne balte ), nuk e genjen, nuk e nençmon'. 'Takvalleku eshte ketu', dhe tregoi ne kraharorin e tij tri here. 'Per nje njeri eshte e keqe e mjaftueshme qe ta nençmoje vellain musliman. cdo musliman kundruall çdo muslimani e ka haram: gjakun e tij, pasurine e tij Dhe nderin e tij'."
( Muslimi )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
WebMaster
Off line
 Off  line ™
WebMaster

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 7:54 am

Nga Ibnu Abbasi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, I eshte trasmetuar nga Krijuesi I tij I Madheruar, I cili ka thene:
" Me te vertete All-llahu I ka shkruar veprat e mira dhe veprat e keqia. Pastaj kete e ka sqaruar: 'Kush deshiron ta beje nje veper te mire, por nuk e vepron, All-llahu tek ai do ta shkruaje si veper te mire te plote. Por, kush deshiron ta beje nje veper te mire dhe kete e ben, All-llahu do t'ia shkruaje dhjete vepra te mira, deri ne shtateqind shperblime dhe me shume. Kush deshiron te veproje nje veper te keqe, dhe nuk e vepron, All-llahu tek ai do ta shkruaje si veper te mire te plote, por nese deshiron dhe e ben, All-llahu do t'ia shkruaje si nje veper te keqe'."
( Me keto shkronja ne sahihet e tyre e trasmetojne Buhariu dhe Muslimi )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.ylliehana.biz
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 7:56 am

NgaEnesi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thene:
"E kam degjuar Resulull-llahun, sal-lall-lllahu alejhi ue sel-lem, duke thene:
'All-llahu I madheruar ka thene:'O bir I Ademit, derisa te thirresh (mbeshtetesh) ne Mua dhe te kerkosh ndihme nga Une, do te te falçke vepruar. O bir I Ademit, qofshin mekatet e tua deri te vrenesira ne qiell dhe nese kerkon falje nga Une, do te fal ty. O bir I Ademit, nese tek Une vjen me mekate te medha gati sikur toka, pastaj me drejtohesh, duke mos me pershkruar asgje, do ta fal po aq te madhe'."
( Tirmidhiu, I cili thote se ky eshte hadith hasen sahih.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 8:05 am

Pejgamberi (s.a.v.s.) ka thënë: "Disa njerëz do të vijnë Ditën e Gjykimit dhe imani i tyre do të jetë i pashëm. Drita e tij do të shndrit prej gjokseve të tyre dhe prej duarve të djathta të tyre. Kështu që do tu thuhet atyre, `Përgëzim për juve sot!"

Esselamu Alejkum dhe mirësi për ju! Hyni në atë (Xhenet) përherë! Kështu që Engjëjt dhe Pejgamberët do tua kenë lakmi për dashurin e Allahut ndaj tyre!

"Kështu që sahabet pyetën, `Kush janë ata, O i Dërguari i Allahut?`

Muhamedi (s.a.v.s.) iu përgjigj: Ata nuk janë prej neve dhe ata nuk janë prej jush. Ju jeni shokët e mijë, ata janë të dashurit e mijë. Ata do të vijnë pas jush dhe do ta gjejnë librin (Kuranin) të lënë anash dhe sunetin të mbytur prej tyre (njerëzve). Kështu që ata do ta kapin librin dhe sunetin dhe do ti ringjallin ato. Pra ata do ti lexojnë ato dhe do tua mësojnë ato (Kuranin dhe Sunetin) njerëzve dhe ata do të përjetojnë në atë rrugë dënim më të ashpër dhe më të shëmtuar se sa ju (o sahab) që keni përjetuar.

Në të vërtet Imani i njërit prej tyre është i barabartë me imanin e 40 prej jush. Një shehid prej tyre është i barabartë me 40 shehid prej jush. Për arsye se ju keni gjetur ndihmues ndaj të vërtetës (Pejgamberin s.a.v.s.) dhe ata nuk do të gjejnë ndihmues ndaj të vërtetës. Prandaj ata do të rrethohen nga Sundimtarët Tiran në çdo vend, dhe ata do të jenë në rrethinën e Bejt ul-Magdisit (el-Kudsit).

Nusrah (fitorja) e Allahut do të ju vijë atyre, dhe ata do ta kenë nderin e saj në duart e tyre." Pastaj ai (s.a.v.s.) tha, O Allah! Dhuroju atyre Nusrah (fitore) dhe bëni ata prej shokëve të mijë të afërt në Xhenet. (Amin, Amin o i Dërguar i Allahut)

[nga Musnedi i Imam Ahmedit]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geli
Offline
Offline
geli

Numri i postimeve : 4761
Data regjis. : 08/10/2009
Age : 38
Location : Prishtinë

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 8:09 am

Transmetohet nga Ubade Ibn Samiti r.a, All-llahi qoftë I kënaqur me të, se ka thënë: “Ka thënë I Dërguari I All-llahut a.s : “ M`i garantoni mua gjashtë gjëra prej veteve tuaja, unë po ua garantoj xhennetin!
- Thuajeni të vërtetën kur të flitni;
- Çoni në vend premtimet tuaja;
- Kryeni amanetet (besatimet) e juaja;
- Ruani organet e juaja të turpshme;
- Ulni shiqimet e juaja dhe
- Shmangni duart e juaja.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.ylliehana.biz
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 8:10 am

Enes ibën Maliku transmeton se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Allahu gëzohet më tepër kur robi i Tij pendohet se sa ndonjëri prej jush nëse do të kishte qenë në një shkretëtirë të madhe me devenë e tij, e ajo papritmas humbet, e mbi të ka patur të ngarkuar ushimin dhe pijen e tij. (pasi që e kërkon) humbë shpresat se mund ta gjej, shkon dhe shtrihet nën hijen e një druri. Pasi që humbë shpresat, duke pushuar, papritmas sheh devenë që është kthyer pranë tij. E kapë atë për kapistrin e saj dhe nga gëzimi i madh thotë: o Allahu im, Ti je robi im kurse unë jam zoti yt, gabon për shkak gëzimit të madh.” (Buhariu dhe Muslimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 8:14 am

Ebu Hurejre r.a. tregon se i Dërguari i All-llahut ka thënë: “Vërtet All-llahu i Madhëruar do të thotë Ditën e Kijametit: “O njeri, isha i sëmurë dhe nuk më vizitove!” Njeriu atëherë do të përgjigjet: “O Zoti im, si do të vizitoj Ty, kur Ti je Zot i gjithë botëve?” All-llahu do të thotë: “A nuk e ke ditur se filan robi im ishte i sëmurë dhe nuk e ke vizituar? A nuk e di se sikur ta kishe vizituar me siguri do të më kishe gjetur Mua te ai. O njeri, kam kërkuar prej teje ushqim, por nuk më ke dhënë”. Njeriu do të përgjigjet: “O Zoti im, si do të jap unë Ty ushqim, kur Ti je Zot i gjithë botëve?” All-llahu do të thotë: “A nuk e ke ditur që robi im ka kërkuar prej teje ushqim e ti nuk i ke dhënë? A nuk e ke ditur se sikur t’i kishe dhënë ushqim do të më kishe gjetur Mua te ai. O njeri, Unë kam kërkuar prej teje të më japësh ujë, por ti nuk më ke dhënë të pijë!” Njeriu do të thotë: “O Zoti im, si do të jap unë Ty ujë, kur Ti je Zot i gjithë botëve?” All-llahu do të thotë: “Ka kërkuar robi im ujë prej teje e ti nuk i ke dhënë. Sikur t’i kishe dhënë ujë atij,do të më kishe gjetur Mua te ai!” (Muslimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 13, 2010 8:16 am

Ata Ibën Ebi Rebah ka thënë:

Më tha një ditë Ibën Abasi: “A dëshiron të ta tregoj një grua që është nga banorët e xhenetit?”

Unë i thash: “Po.”

Ai tha: “Kjo grua e zezë është ajo!...” Erdhi në një rast te Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) dhe i tha: “O i Dërguar i Allahut, mua më bie të fikët (humbë vetëdijën) dhe gjatë asaj kohe më zbulohen pjesët e trupit , lute Allahun për mua!”

I Dërguari thotë (Paqja dhe bekimi qofshin mbi të!) nëse do të bësh sabër (durim) dhe për ty do të jetë xheneti kompenzim, nëse dëshiron do të bëjë lutje që Allahu të të shëroj.”

Ajo tha: Do të bëjë durim.

Pas pak tha prap: “Unë (në ato momente) zbulohem, lute Allahun për mua të mos zbulohem!” Profeti (Paqja dhe bekimi qofshin mbi të!) bëri lutje për të që të mos zbulohet.”
(Transmeton Buhariu dhe Muslimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptySun Jan 17, 2010 7:54 am

Nga Ebu Hurejre r.a. përcillet se I Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Besimtarit dhe besimtares nuk i pushojnë së godituri fatkeqësitë në vetveten e tij, në fëmijët e tij dhe në pasurinë e tij, derisa të takohet me All-llahun e madhërishëm kur në të nuk do të mbetet asnjë mëkat”. (Tirmi¬dhiu thotë: hadith hasen sahih)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyMon Jan 18, 2010 3:03 am

Nga Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, transmetohet se ka thënë: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, më kapi për krahu dhe tha:

'Jeto në këtë botë si i huaj ose si udhëtar'."
Kurse Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, thoshte:
"Kur të ngrysesh, mos e pritë mëngjesin, por kur të zgjohesh, mos e pritë mbrëmjen. Gjatë kohës së shëndetit përgatitu për sëmundje dhe gjatë jetës (përgatitu) për vdekjen tënde!"

(Buhariu)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyTue Jan 19, 2010 7:54 am

Një njeri ka thënë: -O i Dërguar i All-llahut, më trego për një punë që do të më shpie në Xhennet dhe do të më largojë nga Xhehennemi! I Dërguari a.s. tha: -Ta adhurosh All-llahun dhe të mos i shoqërosh asgjë, ta falësh namazin, ta ndash zekatin dhe t'i mbash lidhjet farefisnore. (214)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Jan 20, 2010 6:22 am

Ebu Bekri erdhi tek profeti alejhi selam, ndërkohë që ishte duke qarë i tha të dërguarit të Allahut: “A ka ndonjë prej nesh që nuk i bën padrejtësi vetes së tij, o i dërguari i Allahut? Si mund ta përmirësojmë gjendjen tonë, nëse Allahu do të na ndëshkojë për çdo gjë?” Profeti alejhi selam i përgjigjet: “Allahu të ka falur ty, o Ebu Bekër. A nuk po lodhesh, a nuk po mërzitesh, a nuk po sprovohesh?” Ebu Bekri thotë: “Posi.” Thotë profeti alejhi selam: “Allahu ju ndëshkon me këto.” Transmetuan: Ahmedi, Tirmidhiu, Ebu Jala, Taberiu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyThu Jan 21, 2010 5:57 am

Ebu Herejre, r.a., thotë: “E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut, s.a.v.s., të thotë: “Kush e kryen haxhin në emrin e Allahut, duke mos pasur kontakt intim me gruan, as që bën ndonjë mëkatë, do të kthehet (në shtëpi) sikur ditën kur e ka lindur nëna e tij.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyFri Jan 22, 2010 6:28 am

"Shkova te dera e xhenetit dhe kërkova që të hapej, ndërsa el Hazin (engjëlli rojë i tij) tha: Kush je ti? - Muhamedi, i thashë. - Për ty jam urdhëruar që ta hap derën dhe për askënd tjetër para teje."
[Sahih - i saktë] / (M.A, M); nga Enesi / Es Sahiha 774.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Edoni
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
Edoni

Numri i postimeve : 9966
Data regjis. : 24/12/2009
Age : 36
Location : Ku bon knusi Vo :P

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyFri Jan 22, 2010 6:34 am

HADİTH-İ SHERİF

Ebu Bekri erdhi tek profeti alejhi selam, ndërkohë që ishte duke qarë i tha të dërguarit të Allahut: “A ka ndonjë prej nesh që nuk i bën padrejtësi vetes së tij, o i dërguari i Allahut? Si mund ta përmirësojmë gjendjen tonë, nëse Allahu do të na ndëshkojë për çdo gjë?” Profeti alejhi selam i përgjigjet: ...“Allahu të ka falur ty, o Ebu Bekër. A nuk po lodhesh, a nuk po mërzitesh, a nuk po sprovohesh?” Ebu Bekri thotë: “Posi.” Thotë profeti alejhi selam: “Allahu ju ndëshkon me këto.” Transmetuan: Ahmedi, Tirmidhiu, Ebu Jala, Taberiu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyTue Feb 02, 2010 6:09 am

Nga Ebu Abdurrahman Abdullah ibn Umer ibn el-Hattab percillet se i Derguari i Allahut s.a.v.s ka then :" Vertet All-llahu i Gjithefuqishm e pranon pendimin e robit te vet deri para gargers se tij (frymarrjes se tij te fundit)".(Trimidhiu thot se esht hadith hasan).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyMon Feb 08, 2010 5:25 am

Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thënë:Kur dikush kërkon ndihmë në emër të All-llahut atë ndihmojeni,kur lyp diçka në emër të All-llahut-jepni,kush ju fton-përgjigjuni ftesës së tij,kush ju bën ndonjë të mirë-kompensoni ate.Po qe se skeni me çka të kompensoni atëherë lutuni për të ngase lutja do të konsiderohet kompensim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
DioRa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 2834
Data regjis. : 15/11/2009
Location : ...Ne Endrat E Tua...

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyTue Feb 09, 2010 1:03 am

“Dexhalli do ta therrasë një person, i cili është në kulmin e
rinisë së tij dhe do ta godasë atë me shpatë, duke e prerë atë në dy
pjesë, sikur goditja e shënjestrës. Pastaj, Dexhalli do ta thërrasë të
riun. I riu do të pergjigjet, duke qenë fytyra e tij vezulluese – duke
qeshur.” (Transmetuar nga Muslimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
bRuNneta

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 38
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptySat Feb 13, 2010 12:20 am

Ka thene i Derguari i Allahut Muhamedi savs. se "Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë, derisa të dëshirojë per vëllaun e vet atë që e dëshiron per veten". (Mutefekun alejhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Feb 24, 2010 6:58 am

Nga Ebu Hurejre r.a. përci­llet se I Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Nga e mira e Islamit të njeriut është lënia e asaj nga ajo që nuk i intereson”. (Hadith hasen. Trans­me­ton Tirmidhiu dhe të tjerët)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyWed Feb 24, 2010 6:59 am

Trans­me­tohet nga Enesi r.a. se ka thënë: “Vërtet ju i bëni disa punë të cilat në sytë tuaj janë më të vogla se qimja e flokut, kurse ne në kohën e Të Dërguarit të All-lla­hut s.a.v.s. i numëronim dhe kon­sideronim prej ga­bimeve (mëkat­eve) më të mëdha”. (Buhariu)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
DioRa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 2834
Data regjis. : 15/11/2009
Location : ...Ne Endrat E Tua...

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyThu Feb 25, 2010 1:17 am

Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, i erdhi një të riu derisa ai ishte në agoninë e vdekjes dhe e
pyeti atë, “Në çfarë gjendje e sheh veten?” Ai tha, “Kam shpresë në Allahun, O i dërguar i Allahut dhe frikësohem për mëkatet e mia.” Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, tha, “Nuk bashkohen këto dy
gjëra (shpresa dhe frika) në zemrën e robit në një moment të këtillë, e që Allahu mos t’ia jep atë për çka shpreson dhe ta shpëtojë atë nga ajo prej të cilës frikohet.” (Transmetuar nga Ibn Maxhe)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyFri Feb 26, 2010 6:18 am

Transmetohet nga Ebu Hurejre Abdurrhman ibn Sahr r.a.se i Derguari i Allahut s.a.v.s ka then:" Vertet Allahu nuk shikon ne trupat tuaj as ne fizonemit tuaj,por shikon ne zemrat tuaja". (Muslimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptySat Mar 13, 2010 5:41 am

Nga Ebu Abdurrahman Abdullah ibn Umer ibn el-Hattab percillet se i Derguari i Allahut s.a.v.s ka then :" Vertet All-llahu i Gjithefuqishm e pranon pendimin e robit te vet deri para gargers se tij (frymarrjes se tij te fundit)".(Trimidhiu thot se esht hadith hasan).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
geliii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 3160
Data regjis. : 30/09/2009

Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith EmptyMon Apr 12, 2010 5:41 am

Nga Ibni Abbasi dhe Enesi ibni Maliku r.a percillet se i Derguari i Allahut s.a.v.s
ka then:" Sikur njeriu te kishte nje lugin me ar,do te deshironte ti ket dy lugina (ne vend re njeres).Dhe gojen e tij asgj nuk mund ta mbush (ngop) perveq dheut. Atyre qe bejn tevbe All-llahu xh.sh ua prenon tevben e tyre".
(Muttefekun alejhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Shkruje nje Hadith Empty
MesazhTitulli: Re: Shkruje nje Hadith   Shkruje nje Hadith Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Shkruje nje Hadith

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Shkruje nje Ajet Kur'anor
» Dyzet hadithe në një hadith
» Hadith i bukur qe permban te gjitha lutjet e Pejgamberit A S
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Besimi Fetar ::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Besimi Fetar-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum