www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DHE PROZE...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:38 pm

S O N T E


SONTE...ME KUJTOHEN DITET E VERES SE KALUAR.TE PASHE PERSERI PAS SHUME KOHESH.ISHE POASHTU E RE,E BUKUR,SIMPATIKE,GJITHNJI E QESHUR DHE E DASHUR.POR....GJITHNJI E HUAJA.
TE PASHE NE PLAZHIN E ........... ME BUZEQESHE E NDROJTUR,E FRIKESUAR NGA SHIQIMET XHELOZE TE BASHKESHORTIT TEND.
I DERMUAR NGA HALLET E KOHES,ZEMRA IME ME BUTESI QIELLORE QESHI,QESHI...SHPRESOJ,U RINGJALL..DHE NE FUND PERSERI MBETI E VETMUAR SEPSE VERA KALOI SHUME SHPEJT.
NE KETE FORUM E DIJ SE TI EKZISTON DIKU DHE DO I LEXOSH VARGJET E MIJA TE SHKRUARA NE PROZE DHE NE POEZI.
E DIJ QE E DIN SE KUSH JAM,SEPSE DIKUR KAM SHKRUAR VETEM PER TY,SEPSE TI ISHE INSPIRIMI IM I VETEM NE KETE BOTE.I KE LEXUAR ATO.....
ME KANE NJOHTUAR SE KETU JE ,ATO QE NA KANE NJOHUR ,DHE DIKUR ME ZILI SHIQONIN NE DASHURIN TONE...
NUK DO IDENTIFIKOHEM ASNJEHERE,DHE..DO MUNDOHEM QE VARGJET E MIJA TE JENE DERI DIKU APSTRAKTE SA I PERKET KOHES DHE VENDGJARJES...
JAM I SIGURT.PRAP SE PRAP.SE TI DO KUJTOHEJ.
NUK DUA PERGJIGJE, E AS KOMUNIKIM, APO RINGJALLJE TE DASHURIS SE VJETER.POR VETEM TE SHPREH ME NOSTALGJI KUJTIMET E NJE DASHURIE TE SINQERTE DHE TE MADHE...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:38 pm

NE VITET E PJEKURIS,
NE NETET E GJATA DIMERORE,
KUJTOJ DITET E RINIS,
PUTHJET E BOTES FEMERORE.


ME ZEMER TE THYER
KUJTOJ DASHURITE E MEDHA,
NGA SHPIRTI IM E RREMBYER,
ATE.....QE NE RINI ME LA.


SOT ESHTE DIKU LARG,
ME TJETRIN DUKE JETUAR,
NE ZEMER ME MBETI VARRE,
GJITHMON E PAHARRUAR...


POR...ZEMRA IME SHPRESON,
QE NJE DITE DO SHEROHET
PER FATIN E VET LOTON
ME TY TE BASHKOHET.


TY TE DUKET E VESHTIRE,
TE AFROHEMI EDHE NJEHERE,
JO,JO...MENDO ME MIRE,
ME MALLE TE PRES NE VERE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:39 pm

TI JE AJO....

Dikur,kur fillonin shirat e vjeshtes,ne udhetonim per ne gjimnaz me autobus.A t e kujtohet,e dashur?
Kalonim kilometra e kilometra bashke.te ulur prane njeri tjetrit.Memzi prisja te zbardhnin mengjezet e ftohta e me shi ,vetem per vetem qe te kaloja 20 min kohe me ty.Uikendi me dukej i gjate pa te pare.
Ah, e hena. E hena me ringjallte,sepse na mungonte celulari,kurse telefona ne shtepi ende nuk kishim.Nuk ishim ne gjendje te flisnim me telefon,sepse do i rendonim lidhjet e postes.Erdhen te gjitha pas nesh...telefoni ,por edhe celulari.Lindem heret ne,apo jo?
TI JE AJO...qe ende nuk me lene te qete.Kujtimi ne ty ,mi ngrin buzet ,akoma sot.Perse valle u largove aq shpejt.Nuk dita te te dashuroj apo u bera i merzitshem me pyetjet e pafunda.. A ME DO, A ME DO, A M E DO, A ME DO, A ME DO ??????
Ti kurr nuk pergjigjeshe,sepse ishe e mitur ende per dashuri,dhe me at fytyre engjulli dhe ze te holle,turperoheshe dhe uleshe koken,a te kujtohet,apo don qe te te perkujtoj?
Sot,pas shume vitesh,me kujtohen ato dite dhe ajo atmosfere qe ne zemrat tona nxiste ngasherim dhe disponim ,sidomos ne kete periudhe parafestive,ne pragun e vitit te ri.Po...ishte dhjetor i vitit 19...dhe ne ishim afer njeri-tjetrit.Ndoshta nuk te kujtohen te gjitha keto ty e dashur,.apo te gjitha keto kujtime jane kafshate e pakapercyeshme per ty,por mos harro qe kujtimet e embla nuk harrohen edhe pse mundohemi te paraqitemi me serioz,familjar dhe se gjoja i kemi harruar plaget e vjetra.Ah,sa do paguaja qe vetem nje here..vetem nje here te te kisha pran si dikur..sepse TI JE AJO ...QE ME BENE TE LUMTUR. A don qe te te perkujtoj,apo me tash u kujtove edhe vet.Te puth me mall dhe te them me ze deri ne qiell TE DUA GJITHNJI ,SEPSE ... TI JE AJO.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:39 pm

Fluturuan shume dite nga takimi yne,kurse kujtimet jane te fresketa. Te dy,shpresoj se edhe ti e ndien trishtimin.
Kemi bere ndryshime dhe ajo eshte e vetmja gje,sepse u ndava nga jeta e nates dhe bredhjeve.Tash iu ktheva obligimeve,ndersa ti bredh si qenie pa obligime.Bredh e shoqeuar me ata qe isha edhe une dikur dhe qe kishin domethenie per mua.Mesiguri me ke harruar,sepse ke thurur pervoj te re jetesore.Por,nje gje....edhe pas tere nderrimeve te mia them se ishin caste te bukura,na bashkonte kenga,vera ishte percelluese por e dashur dhe e embel.
Ti me ke kenduar, kenget me te mira,zeri yt melodik me mahniste.Kishte ton bukurie dhe dashurie.Mengjeset e para i prita me ty DIJANA dhe gezonim une e ti dhe qyteti i ULQINIT,edhe pse ishin mengjeze dimerore kur u takuam.Ti i ngrohe,i bere te dashura dhe te paharruara per mua.
Tash shkuam larg njeri-tjetrit,lunderuam ne ditet e qeta jetesore bashke me pjekurin tone.Ne mua mbeti enderralla rinore,kujtimi i cili e trazon shpirtin e thyer dhe se le te qete.
Dijana, ti shkove, por jo edhe kujtimet e neteve tona.Ato mbesin te pavdekshme dhe mbesin fanar i gjeneratave tona.Do te mbesin kenget e shpitit tone, si refren.
Dhe c fare te dhuroj tjeter Dijane,pervec kenges sime?
Shpresoj se ajo,s do te jete gje tjeter,pervec se kujtimi qe mos te futet ne librin e harreses ,se gjenerates sone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:40 pm

P R I T M E

kUR DIMRI HERET VJEN,
DHE PRANVERA VONOHET,
RUAJ KUJTIMET DHE ME DUAJ
UNE DO TE VIJ....PRITME.


KUT TE GJITHE TE TE BRAKTISIN,
TE TE LEJNE NE VETMI ,
EJA TEK UNE , RUAJME
JETES GEZOHU, PRITME.


PRITME MENGJESEVE TE REJA,
NESER ME PRIT.
HARROJI TE GJITHA HALLET,
MOS U PIKELLO,PRITME.


KUR JETA TE FSHIJE GJURMET
TE TE NGUSHTOHEN RRUGET,
BEHU E LUMTUR,GEZOHU
DO TE KTHEHEM,PRITME.


PRITME..VOGELUSHJA IME E VETME,
KUJTIMI I DASHUR, I MIRE....
BEHU GEZIM DHE DRITE
PRITME.DUAJE ARDHMERINE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:40 pm

nga kalaja,prej n dritare
bashke me kengen e kesaj gitare
numroj ciftat e perqafuar...
se besoj qe je e huaj.

tash sa muaj e tashsa vjete
zemra ime s eshte e qete,
vec per ty moj ulqinake,
me dogji malli i ksaj nate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:41 pm

NE NATEN E DHJETORIT

--------------------------------------------------------------------------------
Ne naten e gjate te dhjetorit ,
degjoj hapat e lehte
parafytyroj shikimet e mprehta,
prek floket e mpleksura
kujtoj rrefimet magjepese.


Ne naten e shurdher te dhjetorit,
degjoj fjalet e embla
fytyren,zerin tend
ndiej qeshjen tende te zhurmshme.


Edhe kur agon,per ty mendoj
pres qe te ngryset,qe prap te te shoh
ne endrrat e gjata,ne netet e zbrazta
ne kenget pikelluese,ne yjet e verdha.

CICERRIMA
Shiko Profilin Publik
Dërgo një mesazh privat tek CICERRIMA
Gjej më shumë postime nga CICERRIMA
20-12-04, 18:33
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:41 pm

S I K U R....

--------------------------------------------------------------------------------
Sikur natyra ne gjelberim,
sikur fresku ne agim,
sikur natyra ne parqe,
bukuria jote
eshte melodi me harqe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:42 pm

K E S A J N A T E .....

--------------------------------------------------------------------------------
Kesaj nate te ftohte,derisa era fishkellon mu te dritarja e dhomes,mora te shkruaj nje leter dhe njeherit uroj festen e Vitit te ri.
Bora e bardhe eshte ulur afer shtepis sime,ne bregun me te afert te qytetit.Ndoshta edhe per kete arsye gjithmon me pelqente te jetoja ne periferi,larg zhurmes dhe tollovis urbane.Qetesin e kesaj nate te shurdhet,perpos eres jashte dhe tik-takut te ores ne mur, e prish edhe shpirti im i trazuar si dallget e detit.E kane trazuar kujtimet rinore,albumet dhe ditaret,leksikonet e femijeris dhe kujtimet e vjetra dhe te embela qe s harrohen kurr.
E kane trazuar dhe se lejne te qete. Rrugedaljen e vetme e shoh qe te i rrefehem dikujt.E kujt tjeter pervec mikut tim akoma besnik,kompjuterit.
Ti... vazhdon te jesh ketu...atje,por gjithnji shume afer zemres sime.Ne kete moment ndoshta je e ulur ne prehrin e bashkeshortit tend dhe ai me dashuri dhe endje te i perdhel floket,fytyren e njome dhe te bukur,duke perfunduar me puthje dhe atehere zakonisht epshet e dashuris perfundojne ne krevatin martesor.
Abazhuri me driten e vet te nemitur,qendron gjithnji ne skajin e dhomes sime dhe me perkujton castet romantike qe dikur i perjetuam se bashku.Enderroj qe ata te perseriten.
Nuk te kam folur ngahera.Nuk kemi komunikuar kohe bukur te gjate.Por....zemra ime e ndjen qe edhe ajo e jotja eshte e luhatur...e trazuar, jo e qete.Ndoshta edhe gabohem,por per kete te kerkoj ndjese..e nese nuk gabohem,prap kerkoj ndjese sepse realiteti nuk nderron,ate e dij mire.
Jam i sinqerte sonte sepse disa gjera nuk mundem te ia mohoj as vetvehtes.Pas shume viteve,une perseri te uroj vitin e ri,ketu..ne kete forum ringjalles per mua,sepse e ndjej thelle qe je e rregullte ne kete adrese. Nuk e dij a do i lexosh,por nuk do ndryshoj gje edhe sikur te mos i vesh re,sepse fati me ka larguar nga ti,kur te kisha shume prane.Do me pyesje ,ndoshta...cdo te thote kjo?Perse nuk me le te qete...largohu nga jeta ime,sepse jam e huaja.Ate ti mire e din,apo jo?Kur u deshem,ti ishe i pavendosur.Tani vuaj, vet je fajtor.
Pergjigjen as nuk mundohem ta kerkoj,sepse ate e din ti...e ke lexuar ne syte e mi,veren e kaluar.
Si thua ,kam te drejt te te uroj vitin e ri?Si thua, a munden valle,buzet tona te bashkohen edhe njehere,...te rreshqasin duart ne shpinen e zhveshur dhe trupi te arrij kulminacionin e temperatures pa rroba dhe jorgan? Une them qe po.
Mos ia ve fajin dhe mos paragjyko ne shovinizem mashkullor.Mos aludo ne synime avanturiste dhe grabitqare apo opsesioneve shfrenuese te nje burri te martuar.Fajtore eshte zemra ime
Do kalojne edhe shume vite por festat e Vitit te ri do te te i uroj gjithnji.Do uroj qe ato gjithnji te te gjejne shendosh e mire dhe te lumtur.
Do uroj nga zemra qe ne nje VIT TE RI, te mbushet mendja dhe perseri te jemi bashke.Une dhe ti....dhe dashuria e jone.
Une e pyeta vehten mire.Pyete edhe ti....te lutem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:42 pm

V E T E M P E R TY

--------------------------------------------------------------------------------
Kur udhetoj dhe tretem ne mendime,
kur ndjej te rrahurat e zemres sime,
kur te shoh dhe veshtroj ne sy,
mendoj vetem, per ty.

Ne mengjeset e pranveres.
ne flladin e diteve te veres,
kut te shiqoj me lote ne sy.
Mendoj,vetem per ty.


Kur i gezohem dashuris sone
dhe kur merzia mbizoteron,
kur te kujtoj me lote ne sy,
e ndjej se te dua vetem ty.

Kur shfletoj te kaluaren time,
atehere zgjoj shume kujtime
por,ne mes qendron nje yll
qe avanturat pergjithmon i mbyll.

Ne emer te jetes, DASHURISE,
kur te kalojne ditet e rinise,
do ndalem...dhe prap do te te veshtroj ne sy
sepse....TE DUA VETEM TY.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:43 pm

P E R S E

--------------------------------------------------------------------------------
Perse nuk shkruan,pergjigje nuk kthen,
per ke thua vuan,apo s me mban ne mend?
Perse lapsi yt heshti,zeri yt u shua?
Perse telefoni s deshi,te flas pakez me mua?
Kurse une te prita...prisja pergjigjen tende.
Pakez dhe u rrita,flas me me vemendje.
Perse nuk pranove,injorante u bere.
DASHURI..per mua s tregove
Perse me pare sbezere?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:44 pm

k e r k o v a d o r e n t e n d e

--------------------------------------------------------------------------------
Kaluam vite,se bashku,un dhe ti.
Dashuronim me endje plot,
thurnim endrra me zili,
ishim se bashku dje,por jo sot.

Dashuria rritej nga dita ne dite
ti ishe e bukur,sikur nure,
shoqeria me thoshte MOS PRIT,
erdhe koha te behesh burre.

E une me zemer te ndezur,
te u afrova me dashuri te dlirte...
e une...me zemer te djegur,
te kerkova doren...shpirte.

Por...ti dashurin e harrove,
u largove pa lamtumire,
more tjetrin, s u turperove,
me le ne gjendje te veshtir.

Kerkova doren tende....
kerkova te jetonim te bashkuar,
te dashurova me endje,
por...zemer te mashtruar.

Ti u mashtrove,per cudi,
kurse un u befasova shume,
ti u solle sikur femij,
...sikur endrrove ne gjume.


Tani jeton me tjeter kend,
me ate qe dikur e urreje
apo ndoshta se mban ne mend,
sepse ahere ishe pran meje.

Do takohemi si kalimtar
me bashkeudhetar te perqafuar,
do bindet shoqeria mbare,
si se bashku,nuk jemi martuar ?


Kendojne zemrat me gezim,
edhe pse donin te qajne,
ndoshta mallengjehen ne agim,
por kurorat s mund ti ndajne.

Kerkova doren tende....
qe dashurin ta kurorezojme,
por ti vendose me pak vemendje,
dhe te ndare...duhet te jetojme ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:45 pm

AFROHEM BUZE PLAZHIT,PORSA PERENDOI...MUZGU RA.
VUAJ DHE I KENDOJ FATIT,
TE DASHURES QE SAPO ME LA.
BUZE PLAZHIT HECI DHE DALLGET NE MUA PERPLASEN,
NE LOTE E SHIQOJ DETIN...LOTET ME NGJYROSIN FAQET.

DUA TE QAJ,DUA TE VUAJ
DESHMI UJI I NJELME,LE TE JETE
TE U LUTA ME SHKRUAJ....POR TI NUK I BESON ..
DASHURIS SE VERTET.

PER TY MENDOJ DITE E NATE
O SHPIRT I DASHUR MALLENGJYES
PER TY QENDROJ GJERE NE MESNATE
KUJTOJ VESHTRIMIN TEND SHKELQYES.

YJET E VERES GAZMORE...NE DRITAREN TIME NUK ULEN.
VUAJ PER TY...BUKURI VAJZERORE.
GISHT NE KOKE PER MUA S VURE.
OH...TANI BUZE PLAZHIT ERDHA.
PAMJE PIKTORESKE,POR S MJAFTON
E DERI KUR EKZISTON SHPRESA,
KUSH TASH ME TREGON???

DUA QE KETU BUZE PLAZHIT...
ME SHPRESA TE REJA TE ARMATOSEM.....JOOOOO....DUA KETU TE KEM VARRIN,
DUA KETU NE DET TE FUNDOSEM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:46 pm

VETEM PER TY
ENDRROJ ENDRRAT,
ME TE BUKURA.
VETEM PER ,TY
THURI ARDHMERIN
E DITEVE TE LUMTURA.

VETEM PER TY
MENDOJ NE VETMI
VETEM PER TY
E DASHURA IME,
E BUKURA BUKURI.


NE YJET E NATES
VESHTROJ
ME VEMENDJE..
NE NETET E GJATA
TE LEDHATOJ ME KENDJE.


NE DITET ME SHIRA
KERKOJ DIE LLIN E
ARTE.
PER TE TE PERQAFUAR,
DESHIROJ DITE E NATE.

VETEM PER TY,
SHKRUAJ KENGE,
PA MBARIM,
VETEM PER TY
BESO SHPIRTI IM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:46 pm

TY TE KAM FALUR
SHKELQIMIN E DIELLIT TE MENGJESIT,
PER TY UN I HOQA ARGJENTET NGA YJET E LARGET.
JAM I MAHNITUR BUKURIS TENDE,
SIKUR SHERBETORI ZONJES SE TIJ TE PASUR.
SHPIRTIT TEND AKOMA NUK IU AFROVA...
ERRESIRA THA...SHPRESAT IU MBULOVA.


TY...TE USHQEJNE ME EMBELSIRA.
TY...TE VESHIN ME RROBA TE MIRA.
PER TY NDERTOHEN PALLATE TE LARTA,
PER NJE NATE ME TY...HUMBAS NDOSHTA,EDHE MIKUN
E FUNDIT.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:47 pm

ASNJE FJALE S THEM


Kur te shoh ne sy,
ndiej te rrahurat e zemres,
tretem ne mendime
asnje fjale s them.

Ne mengjeset e dritheruara,
ne freskun e neteve te mugta,
kripe loti ne sy,
ndarja ne afersi turfullon.

Vetmia mbizoteron qenien,
ne mes qendron ylli
shkeputet nga qielli
grimcohet,grimcohet e shuhet.

CICERRIMA
Shiko Profilin Publik
Dërgo një mesazh privat tek CICERRIMA
Gjej më shumë postime nga CICERRIMA
27-12-04, 21:15
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:48 pm

LOTI I NDARJES

A te kujtohen ato nete nostalgjie Iliriana,perjashta binte shi? A te kujtohet vjeshta e hershme,sa kishin filluar te zverdhen gjethet Iliriana? Nata ishte e dhimbshme,si fjalet tona,dhe bisedonim jashte botes,e kishim harruar.A te kujtohet kur ne dore mbaje trendafilin e kuq Iliriana dhe une isha Romeo Iliriana. Ti vereje se sa e kisha veshtire te ngjitesha shkalleve tuaja Gjuliete?
Rrefimi yt ishte ne syte tu,ato lote dhe ndjenjat tua Iliriana nuk i ze as nje roman.Ato do te deftonin zemren tende qe ishte e trazuar si nje oqean.
Loti yt i paraprinte ndarjes,trishtimit qe te kishte mberthyer.Une mbeta i shtangur, s paku do te doja te derdh lote dhe te behem shok me ty,qe te qetesoj shpirtin Iliriana.Nisa te mallkoj fatin.Ai ishte i pameshirshem dhe i cuditshem.Kishte vendosur ndarjen dhe lamtumiren tone.Ne ato caste kerkoja qe te perqafuar te ngritemi pertej kufijve te mundesise tone,te shkojme ne ambis,i cili rrotullohej mbi horizontin tim te murrme.
Iliriana,si thua ti? A e kane degjuar dhe ndjere ndarjen tone ate vjeshte hyjnite? vEdhe ato do te kene qare,sepse ty te kane percaktuar ti takosh dikujt tjeter,ty te kane bindur.Ndoshta ne gabuam qe shushuritem dhe dashurine tone nuk e kenduam qe te marrin dhene,si mendon Ti ?
A thua Iliriana pati ndonje lot te rrejshem ?
Pas atij takimi Iliriana ...une e kam ndjere dhembjen dhe trishtimin ne cdo pore te trupit dhe shpirtit.Ja, a veren Iliriana se as tash nuk jam sheruar?
Tash vetem nje pyetje.A e ndjen dhimbjen,fajin...ndonjehere a te bren ndergjegja ? Ndoshta je pajtuar me fatin qe na vrau dashurine...Iliriana.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:48 pm

EMRI YT

Emri yt me tingellon perhere,
ne mendje te kam dite e nate
emri yt me mban ne jete
hija jote cdokund me percjell.


Emri yt me jep shprese e jete,
ti me dashuron me te vertet
emri yt me ndan zemren flete-flete
emri yt eshte fuqi e fshehte.


Emri yt me qendron ne zemer
ti je e bukur,je e dashur
qenia jote eshte e lumturuar
si te pranveres e ke ate emer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:07 am

MBRESE E TAKIMIT TE PARE

U takuam ate nate.A te kujtohet? Jashte binte shi.Ne kraheror me rrihte zemra,furishem.Ishte vjeshte. Ne te dy ...duke u gjetur ne mesin e te panjohurve ngushllonim njeri-tjetrin.
Ndjenim ngrohtesin dhe aromen e dy trendafilave te posacelur.Se bashku , larg nga syri i njerezve dhe tollovia, e ndjenim veten mire.Vetem krrokamat e albatroseve te medhenj, vinin nga dritarja , sillnin detin dhe thyenin monotonine e nates, qe kishte rene ne gjume.Ne te zgjuar mendonim se jemi ne fund te botes te rrezuar nga barka e permbysur.
Takimi yne ishte i cuditshem,dhe ne fund nisem te kendojme si gjinkallat qe duan te mposhtin vapen dhe i druhen edhe te ftohtit.Ne ishim se bashku,por ne rrethana jo te pelqyeshme,apo jo e paharruara...?
Pas takimit tone te pare,lindi nje diell i zbehte , kurse brengat tona rrodhen nga takimi i pare.
Ishte takimi yne i pare dhe i fundit. S e degjova me krrokamen e albatroseve...E mora vesh nga letra.U gezova shume qe ti paske bere kthese ne jeten tende dhe me tetembedhjete pranverat tua te pafat,kerkon diell.Une te urova fat.. c me mbetet tjeter,vecse te ruaj te -pavyshkur- kujtimin ne ledhatimin e
pare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:08 am

LAMTUMIR


TE KUJTOHEN LOTET QE DERDHE?
NDERGJEGJA NDJENJAT,VALLE NUK TI BREN?
NE JETEN TIME,TI KREJT VETEM ERDHE
HYRE NE ZEMER...ATY MBETE DHE FLEN.

TI JE PISHTARII PARE I VERTET
QE NDJENJAT ME TE THELLA I PREK
AJO QE NE ZEMER ME KE MBETE
DHE QE E COPTOVE FLETE , FLETE.

TI JE AJO,PER TE CILEN VUAJ
QE MBETE PER JETE E DASHURUAR
ME FAL NESE TE KAM OFENDUAR,
JO...ATE S E BERA,ANDAJ S TE KAM HARRUAR.

ARDIJANA..SHPIRT I VETEM MALLENGJYES
PERSE ME TRADHTOVE,PERSE ME THUAJ
ARDIJANA ,ZEMREN MA NDAVE NDYSH
ME NGUSHELLO,SEPSE UNE VUAJ,VUAJ...

ARDIJANA,TI ME DHE DRITE DHE LUMTURI,
ME MBUSHE JETEN ME NEVERI
TI ME TREGOVE SE NUK ISHA NJE NJERI
POR FEMIJ QE DASHUROVA PA KUFI.

TI ME DHE SHPRES DHE GUXIM
ERDHE NE JETEN TIME ME MALLENGJIM
ME NDRYSHOVE KAHJEN,FOLEN
DHE ME BERE...ME BERE, BOEM.

TI DERDHE LOTE QE NUK I KUPTOVA
TI ME BUZEQESHEJ E UNE TE CMOJA
LUAJTE ME NDJENJAT E MIA,NUK TE BESOJA
E UNE GJITHNJI TE DASHUROJA,PER TY JETOJA...

TANI LAMTUMIR.JETO E QETE.
UNE KERKOJA DHE GJETA NJE SHPRES,
KERKOJ NGA AJO TE ME DASHUROI
POR JO SI TI , TE ME TRADHTOI.

LAMTUMIR DHE TE LUTEM KUJTO
DIKUSH DIKUR TE DASHUROI,
PRANO QE SE KE MERITUAR
QE AQ SHUME TE JAM NENSHTRUAR.

JETO ME ATE QE TE DHURUAN,
HYJNESHAT E NJEREZVE TUAJ,
FALENDEROHU NE NDIHMEN E SHENJTE
E UNE DO I MALLKOJ,QE ME SHUAN VLEREN ME TE SHTRENJTE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:08 am

SHPIRTBORA S DASHUROHETMERRE JETEN , TA DHASH
JA ZEMREN , TA KAM CELUR
AFROHU NE VESH TE PESHPERIS FJALET
EJA RREGULLO SHTRATIN TIM.

TI E AKULLT,SHPIRTEBORE
MEMECE E SHURDHET
SIKUR S TE KAM FOLUR
SIKUR S TE JAM CELUR.

DIKUR,DUKE ECUR NEPER AKULL RREZOHESH
VJEN E FALESH PARA MEJE.
UNE TJETREN DASHUROJ
SHPIRTBORA S DASHUROHET.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:09 am

MBASE

E shikoj madheshtin tende
e imja zemer troket
me shpejtesin e eres se dimrit
ty syte te shkelqejne gjithe shkelqim.


Ndoshta feshferitja e gjetheve
s do peshperis melodine e dashurise
mbase ti do te mbetesh kujtim
mbase ti do te mbetesh vetem vegim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:10 am

TAKIMI I VDEKJESIshte dita e pare e dimrit.Dimri pra erdhi dhe me kishte mberthyer me rroba te trasha.Mua zemra me dridhej derisa prisja autobusin per ne qytet.Ishte pra.dita e pare e dimrit ne fillimin e viteve 90-te.A te kujtohet?Ishte turma e njerezve ne stacion,kurse shikimi m u ndal para teje.Ishe ti...dhe ule koken.A te kujtohet? Here pas here ti buzeqeshje sikur njiheshim diku.Ishe nje gjenerate para meje.Te gjithe kishim deshire te te afroheshim.Kishim frik nga bukuria dhe autoriteti yt.E morem vesh se je e pikelluar,sepse te kishte vrare bukuria.Kishin frik bukurin dhe pergjigjen negative,te gjithe ato qe kishin deshir te te paraqiteshin per te shprehur komplimentet me te rralla ne ate kohe.
Ne u afruam si shoke te vertet njeri-tjetrit...sepse buzeqeshjet na bashkuan diku.Na afruan me vone edhe me afer njeri-tjetrit.
Pas asaj dite ne takoheshim vazhdimisht,a te kujtohet, apo do te perkujtoj si zakonisht?Ne takoheshim te palma e madhe.Kohen e lire e kalonim se bashku dhe dashuria lindi pa na pyetur fare.Takoheshim une e ti.Kurdo qe me takoje me dhuroje dicka,por dhurata me e madhe per mua,ishte buzeqeshja jote.A te kujtohet?Fjalet, puthjet...ishin dhurata qe ndaheshin dita-dites dhe na afronin me shume,na benin bashke.A te kujtohet?
Mendimet,idete,gjykimet dhe botekuptimet...ishin perhere te tonat dhe flitnin se natyra kishte bashkuar dy shpirtera te njejte.
Por....nje dite prane palmes se madhe ti ishe shtrire para automjetit.Une s mund te besoja , s kuptoja asgje....eshte e mundur qe je ti?
O zot sa u pikellova.Je ti. Tollovia e trafikut , pakujdesia te beri prone.
Ti thoshe dikur...ME MORI JETEN TOLLOVIA...A THUA VALLE VDEKJA ESHTE BUDALLALLEKU ORDINAR , APO E VERTETE E TE GJITHA GENJESHTRAVE TE NXITIMIT TE TEPERT...,Keshtu fola,peshperita duke lexuar nekrologun ku ishin , prinderit,mesimdhenesit,profesoret tuaj e sa e sa te tjere qe s i kisha takuar kurre ne jeten time dhe s kishin asnje rendesi , pervec se me lidhnin me ty dhe me ndarjen e dhembshme.
Kaluan vitet,kurse tragjedia, pikellimi i atij dimri te ftohte,akoma mi ngrin buzet.
Ah , jete ti je e marre...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:10 am

TAKIMI I DYTE


Avanturat ne rinine e pare kalojne shpejt,por s harrohen lehte,ose si te them shume ngadale.Ne u njohem ne stinen e pranveres.Aty njohem njeri-tjetrin dhe zbuluam dashurine.
Dhe sot kujtohem per pranveren dhe ditet pa brenga,por ringjallen tregimet qe u kemi vene celes ne zemrat tona.
Cdo kujtim trazohet edhe tash kur ne jetojme pa brenga,kur kemi menduar se i kemi tejkaluar,ato kane shperthyer.Mendoj se as tash ti s mund te kalosh prane meje si prane nje kalimtari te zakonshem,ndoshta do te behej e tille,por ashtu nuk mundej.Une do te mundohem te jem i tille por....Dikur, buzeqeshja jote me ngrohte si dielli i prillit.Bisedat tona ishin te ngrohtaU ulem ne restorantin e pare,buze plazhit te qytetit.U ndame padashje,na ndau jeta.Vetem me letren tende kuptova se ti shluar ne Perendim.Une s ta kam degjuar me,asnjehere zerin tend.
Takimi i dyte ishte ne qytetin tim.Dhe thoshe se do te jem i fundit qe do te takoje ne Bregdet,pra,deshiroje te me takosh se dyti.Sa shume kemi ndryshuar nga takimi i pare.Cuditemi, une e ti.
Une ngreha folene,kurse ti bredh pas jetes si dallge dhe kerkon.Kjo eshte gje e vertet.Kerkon fatin....
Ti rrefen jeten tende me mallengjim...flet si ne takimin e pare.Ne vazhdojme dhe jeta avanture duket edhe ne takimin e dyte.Ajo rrjedh dhe do te derdhet si ujerat ne detin tone.Eshte takimi yne i fundit dhe them se...jeta prej dites se pare eshte fakultet,kurse vdekja eshte provimi i fundit.Por, te pyes ty...cka eshte dashuria? Si duket ti s do te pergjigjesh. Ta them une pas shume vjeteve dhe takimit te dyte.Ajo gjithmone lind...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:11 am

...DO TE KTHEHEM DIKUR!!!ME PRIT ME THA... UNE DO TE KTHEHEM PRAP...KESHTU E FILLOI RREFIMIN E VET NJE SHOKU IM, QE SAPO KA SHKELUR NE DEKADEN E PESTE TE JETES SE VET.
ISHIN DASHURUAR NE SHIQIM TE PARE,SEPSE I LIDHTE JETA DHE AFERSIA E VENBANIMIT.NUK E DININ QE TE PARET ISHIN VRARE PER DY PELLEMBE TOKE.GJAKU I LARGONTE,EDHE PSE DASHURIA KISHTE BERE NJE TENTATIV TE KUNDERT.
VAJZEN E LARGUAN SEPSE E NJIHNIN KARAKTERIN E SAJ.E DININ QE DASHURIA DO NGADHNJENTE DHE TE AFERMIT E SAJ NUK DO TE PAJTOHESHIN KURR ME VENDIMIN E SAJ ,KURSE TE PARET, NUK DO JU FALNIN...PRANDAJ,VENDOSEN TA LARGOJNE NE NJE ADRES TE PANJOHUR.
SOT,PAS 20 VITEVE, ATO TAKOHEN PO ATY KU EDHE NISI DASHURIA.
AJO KTHEHET SI NENE E DY ADOLESHENTEVE, KURSE AI BREDH RRUGEVE TE BEQARISE PA QELLIM DHE IDEAL.
ISHTE VERE...DASEM.ALKOHOLI FOLI SEPSE ISHA I SIGURT QE APSOLUTISHT ASKUJT NUK JA KISHTE HAPUR ZEMREN ME PARE.
PERSE I SHKRUAJ KETO RRESHTA?
VETEM NGA NJE ARSYE...AJO SOT U MARTUA ME SHOKUN TIM,DHE E COJ DERI NE FUND PREMTIMIN E DHENE-DO TE KTHEHEM DIKUR!
POR U LARGUAN ...NDOSHTA PO NE ATE DREJTIM,KUR PARA SE TE NISEJ E DHA PREMTIMIN.KU TA DIJ?! NDOSHTA EDHE NE NDONJI VEND TJETER...BOTA KA VENDE MJAFT KU DASHURIA TE SHPIE BEFAS PA NDONJI QELLIM TE CAKTUAR. MJAFTON ENDE ...VETEM FJALA *DASHURI*.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

POEZI DHE PROZE...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum