www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DHE PROZE...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: POEZI DHE PROZE...   Sat Jan 23, 2010 11:38 pm

First topic message reminder :

S O N T E


SONTE...ME KUJTOHEN DITET E VERES SE KALUAR.TE PASHE PERSERI PAS SHUME KOHESH.ISHE POASHTU E RE,E BUKUR,SIMPATIKE,GJITHNJI E QESHUR DHE E DASHUR.POR....GJITHNJI E HUAJA.
TE PASHE NE PLAZHIN E ........... ME BUZEQESHE E NDROJTUR,E FRIKESUAR NGA SHIQIMET XHELOZE TE BASHKESHORTIT TEND.
I DERMUAR NGA HALLET E KOHES,ZEMRA IME ME BUTESI QIELLORE QESHI,QESHI...SHPRESOJ,U RINGJALL..DHE NE FUND PERSERI MBETI E VETMUAR SEPSE VERA KALOI SHUME SHPEJT.
NE KETE FORUM E DIJ SE TI EKZISTON DIKU DHE DO I LEXOSH VARGJET E MIJA TE SHKRUARA NE PROZE DHE NE POEZI.
E DIJ QE E DIN SE KUSH JAM,SEPSE DIKUR KAM SHKRUAR VETEM PER TY,SEPSE TI ISHE INSPIRIMI IM I VETEM NE KETE BOTE.I KE LEXUAR ATO.....
ME KANE NJOHTUAR SE KETU JE ,ATO QE NA KANE NJOHUR ,DHE DIKUR ME ZILI SHIQONIN NE DASHURIN TONE...
NUK DO IDENTIFIKOHEM ASNJEHERE,DHE..DO MUNDOHEM QE VARGJET E MIJA TE JENE DERI DIKU APSTRAKTE SA I PERKET KOHES DHE VENDGJARJES...
JAM I SIGURT.PRAP SE PRAP.SE TI DO KUJTOHEJ.
NUK DUA PERGJIGJE, E AS KOMUNIKIM, APO RINGJALLJE TE DASHURIS SE VJETER.POR VETEM TE SHPREH ME NOSTALGJI KUJTIMET E NJE DASHURIE TE SINQERTE DHE TE MADHE...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:11 am

PER HERE T PARE UN KUR TE PASHE
ZEMRA IME KREJT U NGRI.
ME PELQEVE MORI VASHE,
SEC KAM RA NE DASHURI.


TASH PO VJEN EDHE PRANVERA,
CELIN VJOLLCAT E LULE TJERA,
DEL SHETISIM NEPER PARQE,
SHPIRTIN TIM O SEC MA KNAQE.


MA KE KNAQE E MA KE LODHE,
DEL TE SHOH MORI BELHODHE,
TA SHOH SYRIN TEND TE ZI,
SE NE ZEMER ME KE HI...


FYTYRA JOTE MOJ, PO SHENDRIT,
PORSI HANE E PORSI DRITE,
BUZET TUAJA SIKUR QERSHI,
ME KANE SHTI MOJ NE MERZI.


KAM DURU MOJ SA KAM MUJT ,
GOJEVE TE HALLKUT ME U RUJT.
MOS ME BA O KE ME FOL,
VEC PER TY MORI BELHODHE.


MOJ BELHODHA IME E DASHUR
AS E VORFUN E AS E PASUR,
DO TE MARR E TE BEJ NUSE,
MOLLA U POQ ,U BA E KUQE.


MORI LULE,MORI ZAMBAK,
UNE NE TY JAM BA MERAK,
O NDIGJOJE OJ KETE KANGE,
DICKA DESHTA PER ME TE THANE.

DO TE PRES EDHE KETE VERE,
SA TE CELIN LULET N PRANVERE,
DO TE PRES OJ VEREN TJETER,
MOS HARRO DASHNIN E VJETER.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:12 am

....E DASHURA IME NE KATROR !!!


PO TE SHKRUAJ PER TE SHPREHUR TERE DASHURIN TIME TE PAKUFISHME QE SHTRIHET PREJ MINUS INFINITIT E GJERE NE PLUS INFINIT.
TI TANI E DIN SE TE DUA,ME TEPER SE SA EKUACIONI LINEAR ME DY TE PANJOHURA NE PROVIM.E DIN GJITHASHTU,SE PER DASHURIN TENDE ZBERTHEHEM EDHE NE FAKTOR TE THJESHTE.
ATEHER,PSE ZEMRA YTE RRIN GJITHNJI E MBYLLUR NE KLLAPA?
PERSE S ME LEJON TE NXJERRE ZEMREN TENDE,PARA KLLAPAVE,POR STRUKESH SI NUMRI NEGATIV NEN RRENJEN KATRORE DHE VLERA E DASHURIS SATE DEL IMAGJINARE PER MUA.
VAZHDIMISHT BEJ ROTACIONE RRETH TEJE,POR KURRSESI NUK DO MUND TE GJEJ KORDINATAT E PERBASHKETA TE ZEMRAVE TONA.
NE EMER DHE MBIEMER TE DASHURIS SIME TE LUTEM , TE MA TREGOSH EMRUESIN E PERBASHKET TE DASHURIS SONE,OSE SE PAKU TE MA TREGOSH KOEFICIENTIN E DASHURIS SATE,SEPSELIMITI I VUAJTJEVE TE MIJA PO ANON KAH LIMITI APSOLUT.
PER DASHURIN TENDE,JAM THURES INTERGRAL,DUART E MIJA RRINE TE SHTRIRA SI KATEDAT E TREKENDESHIT KENDREJT.
EJA TI, TEOREMA E PITAGORES PER JETEN TIME...EJA E BEHU HIPOTENUZ
MBI KRAHET E MIJ. MOS LEJO QE GRAFIKONET E DASHURIS SONE TE JENE DIVERGJENT.
NESE NUK VJEN, DO TA NDJEJ VEHTEN TE NGRITUR NE KATROR, E NESE PERGJEGJA YTE ESHTE NEGATIVE,DIJE SE LIDHJA JONE DO TE ANULOHET DHE SE TI DO BARAZOHESH ME ZERO.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:12 am

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER....

--------------------------------------------------------------------------------
NUK PO VJEN SIKUR ATEHER
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!

PERSE VALLE LINDE E BUKUR,
SIKUR LULJA NE PRANVERE
KU TA DIJ,SE KU JE STRUKUR,
KUNDERMON AROME E ERE...
NE LIVADHE ME BARE GJELBERUAR,
ME BURIME E UJ TE KULLUAR...
ANEMBAN VENDLINDJES SIME
TE KERKOJ E DASHURA IME.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR,DIMER-VERE,
ME LARGOHESH... E IMJA MIKE,
ZEMREN TIME TANI E FIKE.


NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!
NUK PO VJEN,TI ME LE VETEM,
NUK KE FRIKE SE TASH DO TRETEM?
MOS QENDRO ATJE...LARG MEJE,
I GJALLE MBES VETEM PRANE TEJE.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER?
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE...!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:13 am

TI PER MUA...

--------------------------------------------------------------------------------
TI PER MUA NUK EKZISTON
TI PER MUA TASH KE VDEKUR,
TI NGAHERA NUK JETON,
TI PER MUA JE E TRETUR.

TI PER MUA JE VEC KUJTIM,
TI PER MUA JE VEGIM,
TI NGAHERA JE E HARRUAR,
TI PER MUA JE YLL I SHUAR.


TI PER MUA TASH FSHIJ LOTET,
TI PER MUA,MOS PYET BOTEN,
TI NGAHERA NUK ME GEZON,
TI PER MUA ,ME S JETON.

TI PER MUA, NUK JE AJO QE DESHA,
TI PER MUA S JE E VERTETA,
TI NGAHERA ME MUNDON,
TI PER MUA ,JO...S EKZISTON!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:13 am

NUK TE DESHA KUR ME DESHE,
ISHA ENDE SHUME I RI,
GJITHNJI SHKOJA NE SHKOLLE TE MESME,
NUK MENDOJA PER DASHURI.

KUR U NISEM NE USHTRI,
GJENERATA IME ,SHUME GEZONTE,
KALOJA DITET NE MERZI,
ASKUSH LETER NUK ME CONTE.

DHE ATEHERE PER VIT TE RI,
MORA LAJMIN ME TE HIDHUR
KISHA ARDHUR PAK NE SHPI,
PER FEJES SE KISHA DITUR.

E KUPTOVA VLEREN TENDE,
ZEMRA IME U PIKELLUA,
EMRI YT ME U LIDH NE MENDJE,
DHE NJE LETER TA KAM SHKRUA.

E PAHARRUARA,E DASHURA IME!
U FEJOVE,SA SHPEJT M HARROVE,
E LENDOVE ZEMREN TIME,
KURR PER TE ,TI NUK MENDOVE.

NUK ME KTHEVE KURR PERGJEGJE,
ME LE VETEM QE TE VUAJ,
KE VEPRUAR PA NDERGJEGJE,
SIKUR T KISHA QENE I HUAJ.

PAS SHUME VITEVE QE KALUAN,
U TAKUAM NE, PERSERI...
POR TASH KOHRAT SEC NDERRUAN,
TE DY JETOJME NE BASHKESHORTESI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:14 am

BUZE LIQENIT --------------------------------------------------------------------------------
Buze liqenit te Shasit,uleshim gjithmone ne te njejtin vend. Kembezbathur sterpiknim njeri-tjetrin me ujin e ftohte,diku ne Maj apo Qershor,nuk me kujtohet mire!
Mbizoteronte qetesi e shurdhet. Vetem diku large,ne horizontin e murrme,paraqiteshin peshkataret vendas,qe me endje dhe pasion,ngrisnin rrjetet ne barkat e tyre shumevjecare.
Kohe pas kohe veshtronim ne drejtim te tyre pa bezere.Uronim qe te mos ktheheshin shpejt,sepse do prishnin ndejen tone. Si dy zogje shtegtare ,te friksuar nga shenjestra e gjuetareve,na trazonte ndjenja se dikush do na njohe. Dashurin e ruanim gjithnji si sekretin shteteror , eproret ushtarak. Me kujtohet....udhes per tek vendi yne i preferuar,mblidhnim gure te ndryshem nga madhesia.Gjuanim fluturimthi mbi siperfaqen e ujit te liqenit dhe enderronim per dashuri dhe te ardhuren tone. Guret zvarre-zvarre canin qetesin e liqenit dhe fundoseshin nje nga nje,sikurse bisedat tona ne valet e eres.
Zemrat tona perjetonin caste romantike.Deshironim qe ato momente te zgjasin gjere ne amshim,dhe fundin mos ta njohin.
Cicerrima e zogjve tretej ne eren e fresket ,buze liqenit piktoresk.
Mendonim se ne jemi cifti per te cilin poetet dhe shkrimtaret e medhenj kishin gjetur inspirim per veprat e tyre, me syzhe dhe perfundim hapy end.Por ,nuk e besoja se ti do mbetej per mua vetem "lulja e kujtimit".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:14 am

sikur ta kisha ditur...

--------------------------------------------------------------------------------
sikur ta kisha ditur se me don,
sikur ta kisha ditur,se per mua jeton,
me shume te kisha dashte,me beso
mos me harro,te lutem ,me kujto.

te takova pas shume viteve,
ne plazhin e vogel, ne qytet,
kur me the, "pse nuk me prite"
i hutuar u pergjigja "si jeni me shendet"


sikur une, ta kisha ditur,
me beso...te kisha pritur.
sikur ta kisha ditur... se me don shume,
nuk do flija aspak gjume.


me turp e pranova ,se te humba.
jam mesuar me kete dhimbje.
qe te pres, une nuk munda,
qe me don,nuk me binde.

ne krahrorin tim, ti je rritur,
sepse ishe ende e mitur,
me beso ...te kisha pritur.
ah ,sikur ta kisha ditur!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:15 am

SYTE E TUAJ

--------------------------------------------------------------------------------
SOT E NDJEVA ME SE SHUMETI PRANIN TENDE.ME BESO,DY APO TRI HERE I VODHA SHIQIMET TUAJA QE FSHEHURAZI VESHTRONIN NE DREJTIMIN TIM.PERSE NUK LODHEJ ASNJEHER,SE SHIKUARI ASHTU...FSHEHURAZI? PASTAJ NE VEHTEN TIME BLUAJA PLANE TE BUKURA DHE IMAGJINATA IME THURTE CASTE TE EMBELA MELANKOLIKE QE DUHET TE REALIZOHEN.NDOSHTA EDHE DO JEM VETEM NJE DESHTAK SHEKULLOR,KUR JE NE PYETJE TI!!!
MENDOVA RRUGES GJATE,DHE A E DI SE C MENDOVA? JO,NUK DO TA THEM AKOMA.DO PRES EDHE PAK.DUA QE EDHE DISA CASTE TE RRENQETHEM NGA ATO SHIQIMET E SYVE TUAJ TE ZI,TE CILET ME BEJNE TE LUMTUR,POR...EDHE ME BRENGOSIN,ME BESO!
NUK E DIJ KU TA MARR KURAJON DHE NJEHERIT TE MOS GABOJ.FOLEM DIKUR PER PRINCIPET DHE KODEKSIN E MORALIT TE LARTE TE NJEREZVE TE MEDHENJ,NUK E DIJ A I KE MBAJTUR MEND FJALET E MIJA?
KAM LEXUAR SHUME LIBRA,POR ME BESO QE I KAM HARRUAR TITUJTE E TYRE.NE MEND MBAJ VETEM FJALET E FUNDIT TE FAQJES SE FUNDIT...
DO ME PYETESH,PERSE? PRAP NUK DO PERGJIGJEM,SEPSE TE GJITHA ISHIN FJALE TE BUKURA.NDOSHTA ATY GJINDET E VERTETA E ASAJ QE DUA CDO DITE TE TE THEM,POR NUK GUXOJ DOT.
SOT,ISHA SHUME AFER QE TI REFEROJ TE GJITHA.TROKITJA E DERES BENE GJITHNJI ZHURME MARRAMENDESE DHE VEMENDJA SHKON GJITHNJI ATY KU NE TE DY SINQERISHT NUK DESHIROJME,APO JO ?
E VEREJTA ATE...ANDAJ PO E THEM.AS TY NUK TE PELQENTE MESIMDHENESI QE E NDERPRISTE RECITIMIN TEND TE PERKRYER,SEPSE E BENTE ME QELLIM.TI ATEHER NUK KISHE FAJ QE GJYSHI YT IA KISHTE SKUQUR VESHIN,SEPSE DIKUR THYENTE LLAMPET E LAGJES SONE.
EDHE KUR U BE MESIMDHENES,ENDE SE KISHTE HARRUAR.
SOT ME U KUJTUAN ATO VITE...DHE ASHTU BEFAS ,JO QELLIMISHT,ZBULOVA VESHTRIMIN TEND TE FSHEHTE.NEJSE, S KA RENDESI. NESER DO SHIHEMI PRAP DHE DO TA THEM.NESE DESHIRON..MUNDEM EDHE UNE TE TE SHIQOJ FSHEHURAZI.POR,ME DUKET SE PO BEHEMI QESHARAK.TE LUTEM,THUAJE TI VJERSHEN E PARA.E SHOHE NE SYTE E TUAJ QE E KE MESUAR ME MIRE.ME BESO,NUK DO E NDERPRES RECITIMIN TEND SI MESIMDHENESI YT I VJETER VJESHTEN E ATEHERSHME...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:15 am

PA TITULL

--------------------------------------------------------------------------------
DASHURIN E RUAJTA VETEM PER TY,
NUK TE HARROVA,ENDE TE DUA,
NUK KAM FRIK TE TE SHIQOJ NE SY
ME THUAj: A ME DON MUA?

NUK I BINDEM VENDIMIT TEND
PER MUA GJITHMONE ISHTE I REND,
TASH ME MIRE TI A MENDOVE?
KEQ ME MUA A VEPROVE?

KENGET E REJA NUK I KENDOJ,
I DUA TE VJETRAT,ATO I KUJTOJ.
PER TY SIKUR PEJZA ME LIDHIN
SHPIRTIN TIM ,DOT SE Z GJIDHIN!

TE SHTERNGUAR SHPIRT DHE ZEMER
NUK PO NJOHIN TJETER FEMER,
SHUME I LODHUR E I HIDHERUAR,
DASHURIN NUK MUND TA SHUAJ.

KUR ME THIRRE ME CELULARE,
NE ZEMREN TIME CELE VARRE,
ME PERSHENDETE ME SHUME MALLE,
DHE ME PYETE : A JE GJALLE?


TASH E SHEH QE S ,JAM SHERUAR
SHUME JAM TRETUR E PIKELLUAR,
VEC PER TY DUKE MENDUAR...
GJITHMONE NE TY... I DASHURUAR.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:17 am

KATER STIN TE PRESE

--------------------------------------------------------------------------------NE NETET E GJATA DIMRORE,
NE BEHARIN E PRANVERES RINORE
DASHURIA LINDI,ZEMREN TI MA MORE
TE LIDHUR SHETISNIM,TE LIDHUR DORE PER DORE,

JA NA ERDHI VERA,VERA GAZMORE,
NE DRITEN E HENES TI ME PERQAFOVE
ME KUJTOHET MIRE,DOREN MA SHTERNGOVE
E TASH TI IKE,E TASH TI U LARGOVE.

E KUJTOJ ATE NATE,NATE PLOT ME YJE,
TI DALNGADAL,NE ZEMREN TIME HYRE,
POR NUK U LAJMEROVE,KURR ME NUK ME THIRRE
UNE NUK TE HARROVA,MOJ ZEMER KATILE.

TASH TE THIRRA,TE ME VIJSH NE FEST,
UNE DO TE PRES,TE PRES GJERE NE VJESHTE,
NESE NUK DO KTHEHESH,DUA QE T HARROJ,
ZEMRA IME U LODHE,DHIMBJEN SE DUROJ.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:17 am

JA KU JAM

PORSI VALA E DETIT PERPELITEJ,
SHUME MUNDIME,LODHJE,ZVARRITJE
ARRITE TE ME THUASH <JA KU JAM<
KETU...NE GJI TE RUAJ...
ATY TE KAM.

NUK MENDOVA SE DO KTHEHESH
ISHA I BINDUR SE DO HESHTESH...
ME KANE LODHUR EDHE MUA
SI GJEMA E FJALES:
<JO S TE DUA<.

JANE MUNDUAR TE ME LODHIN,
ME KERCENONIN DHE TORTURONIN,
UNE I RI ME NUK JAM...
POR S DOREZOHEM,
JA KU JAM.

JAM NE FLAKEN E SE VERTETES,
TE RINIS DHE TE MBESHTETJES,
JAM NE FLLADIN ...DRITEN TUAJ
JA KU JAM,
SE S JAM I HUAJ.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:18 am

AI I DI TE GJITHA!!!
----------------------

GRINDAVECI,
RROBAQEPSI DHE MISTRECI,
AI NUK I SHIKON PUNET E TIJA,
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA...

KUR PUNON ,KURR S GABON.
FLET SHUME E HINGELLON,
NUK SHIKON PUNET E TIJA,
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA.

NDJENJE FETARE DHE KOMBETARE,
AI I GJETI NE ABETARE,
AI NUK I SHIKON PUNET E TIJA.
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA.


POR C TE BESH ME TE TILLE
QE NUK FLASIN POR HINGELLIJNE,
I MORA VESH PUNET E TIJA,
ME TE VERTET...
AI I DI TE GJITHA!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:18 am

NE DITARIN E HUMBUR
---------------------------

SHKROVA
SHUME RRESHTA.
SHUME GJERA TE VERTETA,
U GEZOVA...
QE TASH E GJETA.
PO,U KUJTOVA
ISHTE E LEHTE.
ATY ISHTE NJE GJE
E FSHEHTE.

NE DITARIN TIM TE HUMBUR
GJETA ME SHUME
SE DY GISHTE PLUHUR.

GJETA, E CKA NUK GJETA,
OH SA E RENDE...
E RENDE ,ESHTE HESHTJA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:19 am

TE SHOH NE SY
-----------------


Nuk ishte vetem...
nje film.
Ishte me shume.
Ishte vegim.
Ne te nesermen,
pas atij filmi,
u afruan dy zemra,
drite u bene
u shkruane vepra.
Por prap,
TE SHOH NE SY
te pyes:
cka ndodhe
me ty.
Ti vetem
buzeqesh,
lotet qe derdhe,
me japin shprese.
Me kujtohet...
me the :
Tani qe prap
TE SHOH NE SY
edhe te vdes
ka pak
RENDESI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:19 am

NE AGIMIN E ASAJ DITE
--------------------------

Dallget e detit ishin zvogluar dhe terhiqeshin zvarre duke u larguar edhe me shume nga dalja ne breg.Aty buze ujit te njelme po agonte nje dite e re.Ne te dy te perqafuar e kishim frike diellin e kuqrremte qe ngriste koken me buzeqeshje .
Tani duhet te ndaheshim por zemrat nuk lejonin.Ato detyronin duart te shterngoheshin edhe me shume.Buzet e sterpikura me lote dhe ethe dridheshin duke peshperitur vetem ato dy fjale qe ne cdo gjuhe te botes tingellojne bukur.
Mendoja se jam ne enderr.Nuk iu besoja shqisave te veta.
Zemra e gezuar po qante.Syte ,prodhonin lote dhe vetem lote..por te embel.Shpirti me ne fund pakez u qetesua.Tani edhe fytyren tende te dashur e shihesha me qarte.Ajo ishte lodhur dhe rrenuar.U larguam nga ajo pjese e plazhit dhe mbuluam gjurmet qe kishim lene pas.
Ne agimin e asaj dite ndjeva per here te pare dhimbje per jeten.E kuptova rendesin e saj dhe me u kujtua fluska e Sterjos.
Ti...perseri je large.Por, ne agimin e asaj dite, e kuptova pergjithmone qe je shume afer zemres sime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:20 am

E HUAJ!

Per zemren time e afert je,
per ty thote se po vuaj,
besim dhe emer tjeter ke
dhe je e tjetrit,je e huaj.

Gjuha,doket dhe zakonet
nuk e prishin dashurine
frika qe te mos zbulohet,
ja shtojne jetes bukurin.

Dikur keshtu ,une te shkrova,
kisha frike se do vuaj
ne ate kohe krejt harrova
se gjithmone ti mbete e huaj.

Plaget koha i sheron,
por duhen dite,duhen muaj
gjithnje qane,gjithnje vajton
se beson qe je e huaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:20 am

SI E FILLUAM?


PERSERI,NE FILLIM PO KTHEHEM,
TE PYES,SI E FILLUAM?
KAM FRIK SE PO TRETEM
NE ENDRRAT E TUA.


TI...NUK FLET,VETEM NDIGJON,
NUK TE KUJTOHET,ME THUA?
FJALEN,NUK E KUJTON ?
FJALEN ...UNE :*TE DUA*

NDOSHTA EDHE ME KUJTOHET
POR DUA PRAP TA NDIGJOJ
ME THUA: KESHTU S`JETOHET
FSHEHURAZI TE DASHUROI.

NJE DITE DO E HETOJNE,
ATA QE NA DUAN.
BESOJ QE DASHURINE TONE
KANE PER TA KUPTUAR!


NUK BRENGOSEMI PER FJALE
C`TE BESH...NE U DASHURUAM
NE ZEMRA U CELEN VARRE
SE DIJ SI E FILLUAM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:21 am

LULET E VYSHKURA


Lulet,
i mblodha
me te bukurat,
i vendosa
mbi
tryeze.
8 marsin per ta uruar,
per ty,
e imja syzeze.

Te u afrova
me dashuri,
me ethe ,
me dridhje,
si femi.

Me pyete,
qe kur
i ke mbledhur
zemren
te ma fitosh?
Ma le
shpirtin e shterrur
me bere
per
pes grosh.


Sot
me kujtohen,
fjalet
qe me debuan.
Shpirtin e lodhen,
e plaguan.
Nga dashuria
mbeten fluskura
dhe mbi tavolin,
lulet e vyshkura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:22 am

KA DITE QE S`TE KAM PA


Ka dite qe s`te kam pa,
jam merzite e shume kam vujt`
zemra ime rrin tuj qa
s`ka se cka i kallzon kujt`.


Kurdohere qe te kujtoj
lind deshira me te pa
kengen tande e kendoj
mu kjo jete nuk m`duhet ma.

Tash na erdhi dhe pranvera
ky behar nuk ka arome
po te pres ,sa te vijne vera
te lul`zoj dashnia jone.


Shoh te rinjte edhe te rejat
po shetisin dore per dore
po te lutem,eja ,eja
nuk ka vdek dashnia jone.

Erdhe pranvera shkoi dhe vera
hana doli e dielli ra,
nuk po celin ma lule t`reja
ka shume dite,qe s`te kam pa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:22 am

Takimet qe lodhin !

--------------------------------------------------------------------------------
Ne tollovin e rastit dhe disponimit me permasa te gjera,ne kulmin e gezimit,kur te gjithe festonin pakufishem,une dhe ti u takuam rastesisht.Shiqimet tona u ndeshen befas ne nje pike te njejte,pa ndonje qellim.Gjithcka ishte spontane dhe ia nisem bisedes si dy udhetar ne stacion.Ishim njohur mire dikur por sec na ngatrronin ato qe nuk e dinin ende se cka quhet dashuri.Me vone udhet tona u ndan,u tretem ne vrapimin e pafund te jetes per ekzistence.
Sot ,e shoh qe dikur ,dicka ,kemi ndjer per njeri-tjetrin.
Nuk ishte vetem simpati reciproke.Ishte dicka me shume ,qe zuri vend diku ne oborret dhe skajet e zemrave tona.Era qe kishte lekundur dhe rrezuar edhe lisat e gjate ku se bashku prisnim trenin per ne qytet,nuk e kishte shuar zjarrin qe shiqimet tona e kishin ndezur ne rinin e hershme.
Me the *nuk eshte cdo gje te seksi,ai nuk me mungon,e as te paraja...e posedoi,por...*Me vone heshte.Heshta edhe un sepse nuk e dija ku do dalesh.
Para disa kohesh,perseri rastesisht ,udhetuam se bashku.
Falenderova zotin per shansin qe me dhuroi.Evoluam te kaluaren,i krehem kujtimet dhe me mallengjim u pajtuam qe jeta kishte kaluar shume shpejt.Ndjenim dhimbje per ato gjera te vogla qe jeten e bejne te vlefshme,e qe na kishin kaluar pa i shijuar.
Tani ne vetmi bluaj ne vehten time fjalet qe nga ti i ndigjova.Me buze ne gaze i perseris ato fjale.
Ato me bindin qe bota femerore eshte me e bute,me e dashur dhe me e ngrohte.Zemra e tyre posedon dashuri te pafund...dashuri qe ne meshkujt,nese konsumohet dhe dhurohet shpesh dhe publikisht,e krahasojme me prostitucion.
Ajo na tregon ,qe jemi bashkekohor nese ajo dashuri na dhurohet neve personalisht,kurse te tjereve...
Nje miku im i vjeter ,ne lidhje me kete teme, do thoshte :
*E kush eshte fajtor qe kemi jetuar ne nje mjedis patriarkal,dhe jetem e kaluam me injoranta*
Sa keq e ndjej vehten kur kuptoj qe bota femerore gjithmone ka qene atje per ku ne meshkujt jemi nisur qe moti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:23 am

TE PASHE NE ENDERR


SIKUR NE NJE MJEGULL DIMERORE,
DUARTE,TE DYJA I SHTRINTE , ME GEZONTE,
DIKUR VONE E KUPTOVA,
ISHE TI,QE KURR S`TE HARROVA.
DUART E ZGJATURA ME U LARGUAN,
SI VETETIME SYTE ME SHKREPUAN,
DHE NJE NDJENJE E KEQE ME KAPLOJ
NJE ENDERR SHQETESUESE, NGA GJUMI ME ZGJOJ.


TI... ISHE NUSE ,E UN DHENDERR.
ASAJ NATE...KUR TE PASHE NE ENDERR.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:23 am

NGA MAGJIA E SYRIT TEND !

Nuk i besoj fjaleve te kota
thashethemeve qe flet bota
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.

Fola ne vehte,po peshperis
ku do gjindesh,ku do rrish?
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.

Te kerkova dhe nuk te gjeta,
perseri une gjume nuk fjeta.
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.


Dhe po te betohem,me gjithe mend,
me lodhi magjia, e syrit tend!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   Sun Jan 24, 2010 12:24 am

DON TE THUASH DICKA!?

Flasim per lumenj,det`ra dhe oqeane
flasim per tema shume interesante,
bejme polemike, pak dhe filozofojme
por sec skuqemi,sec djerset na mb`lojne.
Atehere perseri vazhdojme,pushim nuk ka
sec don te thuash, ti dicka!?
Nuk me mundon gjumi,vazhdojme te flasim,
kokat per koke ne gjume perplasim
dhe prap vazhdojme,pushim nuk ka?
sec don te thuash, ti dicka!


Kalojne minutat,oret fluturojne
kur jemi bashke ne kohe s`mendojme
dhe prap po flasim,pushim nuk ka
sec don te thuash,ti dicka!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DHE PROZE...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

POEZI DHE PROZE...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum