www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Me thirri varri.. Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Me thirri varri.. Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me thirri varri..

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Egzon`k
V.I.P
V.I.P
Egzon`k

Numri i postimeve : 10882
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 38
Location : N'Rrs

Me thirri varri.. Empty
MesazhTitulli: Me thirri varri..   Me thirri varri.. EmptySun Feb 07, 2010 5:07 am

Më thirri varri




Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Doli Umër bin Abdulazizi për në namazin e një xhenazeje nga të afërmit tij. Pasi ia dorëzoi atë krimbave dhe e vendosi në dhe, u kthye nga njerëzit dhe u tha:


O njerëz! Varri më thirri mua nga pas. A t'ju tregoj se çfarë më tha?

-Sigurisht, - thanë.

Sapo më thirri mua varri nga pas dhe më tha:

-O Umer bin Abdulaziz, a s'po më pyet se çfarë bëra me të dashurit?

-Po, i thashë.

-I grisa qefinët, i shqeva trupat, ia thitha gjakun dhe ua hëngra mishin. A s'më pyet se çfarë kam bërë me kyçet?

-Sigurisht, - i thashë.

-I shkëputa duart nga parakrahët, parakrahët nga krahët dhe krahët nga shpatullat. Kockat e legenit nga kofshët, kofshët nga gjunjët, gjunjët nga kërcinjtë (parakëmbët) dhe kërcinjtë nga këmbët.

Më pas Umeri qau dhe tha: "A nuk është qëndrimi i dynjasë i shkurtër dhe i nderuari i saj i poshtëruar?! Rinia e saj pleqërohet, gjallëria e saj vdes dhe mendjemadhësia është për shkak të ftohtësisë së saj?

Ku janë banorët e saj të cilët ndërtuan qytetet e saj? Çfarë ka bërë dheu me trupat e tyre? Po krimbat me kockat dhe nyjet e tyre? Ishin në këtë botë në familje të mirë dhe shtretër mbështetës midis shërbëtorëve që u shërbenin dhe të afërmve që i nderonin. Nëse kalon pranë tyre ftoi dhe thirri ata, nëse mundesh. Shiko sa afër janë varret e tyre me shtëpitë dhe pyete të pasurin e tyre se çfarë ka ngelur nga pasuria e tij. Pyet të varfrin e tyre se ç'ka ka mbetur nga varfëria e tij. Pyeti ata për gjuhët me të cilat flisnin dhe sytë me të cilët shikonin. Pyeti për lëkurën e butë e fytyrën e bukur dhe trupin e pashëm. Çfarë bënë me to krimbat? I fshinë ngjyrat e i hëngrën mishin dhe i prishën fytyrën e bukurinë. U thye shpina e u shqitën kockat. Ku janë shërbëtorët dhe robërit e tyre? Ku është shoqëria dhe thesaret e tyre? Për Allahun, nuk i shtruan atyre qoftë dhe një shtresë dhe nuk i vunë mbështetëse. A nuk janë në vendbanime poshtë stresave të tokës? A s'është nata dhe dita për ta njësoj?

Është shkëputur midis tyre dhe veprave dhe janë ndarë nga të afërmit dhe të dashurit. U martuan gratë e tyre dhe ngelën të braktisur fëmijët e tyre nëpër rrugë. I ndanë të afërmit banesat dhe trashëgiminë e tyre. Prej tyre ka që u zgjerohet varri. Ai i cili e ka ruajtur shikimin e tij, sot kënaqet nga ëmbëlsia që i ka dhuruar ai."

Më pas Umeri qau dhe tha: "O banues i varrit nesër, kush është ajo e cila të angazhoi në këtë botë? Ku është butësia e rrobave të tua? Ku është parfumi yt? Si ndjehesh në ashpërsinë e tokës? O i mjeri ti në cilën faqe tënden do të fillojë krimbi të hajë? O mjerë për mua në çfarë gjendje do të më gjejë engjëlli i vdekjes kur të dalë nga kjo botë? Me çfarë lajmi do të më vijë nga Zoti im?"

Pastaj qau shumë saqë u vështirësua e folura e tij. U largua dhe nuk mbeti pas saj vetëm se një xhuma dhe vdiq, Allahu e mëshiroftë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Me thirri varri..

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Varri është shtëpia jote
» FER bëri homazhe te varri i Presidentit Rugova
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Besimi Fetar ::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Besimi Fetar-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Internet | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum