www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shtate mrekullite e botes se lashte!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Shtate mrekullite e botes se lashte!   Wed Feb 10, 2010 8:54 pm

Kemi degjuar te gjithe per shtate mrekullite e bote se lashte!Kush ka kuriozitet le te lexoje mbi shtate keto mrekulli.Do te jap per te shtata nga nje infomacion te vlefshem besoj.
Ne lashtesi eshte folur per shtate mrekullite e botes.Tani qe ka kaluar shume kohe njeriu ka bere shume vepra madheshtore ,te denja per t'u quajtur mrekulli te botes.Megjithate ,Filoni i Bizantit( shek III p.e.s) i ka cilesuar dhe pershkruar per here te pare shtate mrekullite e botes se lashte.Sipas tij ato jane:Piramidat e Egjiptit( vecanerisht ajo e Keopsit),Kolosi i Rodit,Kopshtet e varura te Babilonise,Mauzoleumi i Halikarnases,Statuja e Zeusit ne Olimp,Tempulli i ne Efeze, dhe Fari i Aleksandrise.

Fari i Aleksandrise.

Cdo njeri qe viziton sot Egjiptin pa dyshim qe ka deshire te vizitoje dhe te shohe Aleksandrine,ku,sic,dihet eshte ndertuar nje nga shtate mrekullite e botes se lashte,Fari i Aleksandrise.Tani nuk ka me as ishull prej nga shekuj me pare drita e farit u jepte shenje anijeve qe ishin deri 50 km larg.Aleksandria eshte nje qytet i zakonshem si gjithe te tjeret ne Egjiptin e sotem.Po fari ku ndodhet?Ate e permend Straboni,qe sic dihet eshte babai i gjeografise ,i cili thote se jo larg portit eshte ishulli i Farit,i cili i ka dhene emrin monumentit.
Sot gjate vijes bregdetare shihen muret e nje kalaje te vjeter.Ne pamje te pare ajo duket mesjetare,por syri i stervitur i studiuesit ve re se ajo do te kete qene ndertesa kala e Farit.Te dhenat e historise tregojne se ai ka qene ne det ,po sot si shpjegohet qe eshte ne toke?Mendohet se sasite e medha te llumit ka mbushur hapesiren qe ndante bregdetin me ishullin.
Ne shekujt e 6-te dhe te 5-ste p.e.s.Aleksandria ishte nje qytet i madh,me planimetri te rregullt,ndertesa dy tre katshe,me rruge te drejta e kolona mermeri qe i jepnin hijeshi e madheshti.Ajo ishte qender e rendesishme kulturore e shkencore,ku vinin filozofe,shkencetare e poete.Ne Aleksandri ndodhej edhe biblioteka e famshme me rreth 500.000 libra;aty gjendeshin tragjedite e autoreve te lashte greke si Sofokliu,Euripidi, dhe Eskili.Biblioteka drejtohej nga njerez te mencur si Eratosfeni,gjeograf,historian,filozof dhe astronom.Pas shume studimesh ai arriti te gjeje diametrin e Tokes me nje gabim prej 75 km.nga diametri qe eshte saktesuar sot.
Keshtu pra ,ishulli i dhjetra shekujve me pare eshte bashkuar me Aleksandrine.Monumenti i lashte ka marre pamjen e keshtjelles,por tregimet per Farin kane mbetur po ato,mbase edhe me te bukura nga fantazia e njerezve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Shtate mrekullite e botes se lashte!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Shkenca-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum