www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sporti dhe Shendeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Benni
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 5
Data regjis. : 29/01/2010

MesazhTitulli: Sporti dhe Shendeti   Sat Feb 13, 2010 7:38 am

Qka mendoni per Sportin dhe ndikimin e tij ne shendet ?
Si ndikon Sporti ne rritjen e Kondicionit edhe stabilitetit trupor?
Sa her ne jav duhet te mbahet sport i rregullt per te pasur nje shendet dhe kondicion stabil ?
Sa sport beni Ju personalisht ( Kur them sport mendoj qdo gje qe ve ne levizje ma te sforcuar muskujt edhe pjes tjera trupore)?

( Pasi qe jam Student i Mjekesis ne Wien, do kisha pas deshir qe te diskutojm rreth shendetit pasi qe esht pjesa ma e rendesishme per nje jet ma te lumur dhe te sukseshme:D flm )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 32
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

MesazhTitulli: Re: Sporti dhe Shendeti   Sat Feb 13, 2010 11:01 pm

sporti ka ndikim relativisht te gjer ndikon per nje jet te shendetshme me te gjat, me te mire dhe me te zgjuar.
per te qen me fit mendoj se spaku 2-3 her ne jave duhet te miremi me sport ...SiDOmos sporti largon shum stresin dhe smundje te ndryshme si psh nga diabeti ,zemra,,edhe mbi pesha trupre..me then drejten un personalisht nkoh te fundit nuk mirem aspak me naj sport te veqant edhe pse eshte i rendsishme per shendetin ton...:(:(

_________________________________________________________________________


Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë...por mënyra e udhëtimit ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MeLi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7069
Data regjis. : 24/11/2009
Location : ne realitet

MesazhTitulli: Re: Sporti dhe Shendeti   Sat Feb 13, 2010 11:07 pm

Sporti eshte i shendetshem per trupin e njeriut shum,une dimrit shum rall bej sport ketu ne shpi,kurse kur ngrohet koha vrapoj ne stadion dimrit nuk me pelçen te vrapoj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
DioRa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 2834
Data regjis. : 15/11/2009
Location : ...Ne Endrat E Tua...

MesazhTitulli: Re: Sporti dhe Shendeti   Thu Feb 25, 2010 12:45 am

Pak di ta shkruaj shqip...De shkruj qashtu si e di dhe mendoj qe eshte...Per nje jet te lumtur dhe te shendoshme dhe qe ke me pak probleme pastaj kur plakesh eshte qe prej kur je i rri njeriu te filloj te
mirret me sport..

Shum degjoj dhe ketu ne cdo moment folim per sportin si ndoshta still te jetes sportive…Prandaj eshte e ditshme qe eshte sporti i shendetshem…Por ndoshta shumica se din se si ndikon ne trupin ton…Poashtu e dim
se sporti na ndihmon per ta ruajtur dhe te permisuar shendetin…Por prap ne ditet e sotshme besoj qe ka njerz qe ndoshta nuk mirren me sport dikujt sjalejon koha, puna, studimet, edhe pse cdokush kush don kuptohet dhe kujt i intereson per shendetin mund me gjet se paku pak koh….

Sporti poashtu ka disa gjera pozitive ne organizem…Aktiviteti fizik eshte nje nevoj sepse ndihmon ne zhvillimin e organeve,muskujve,zemres,eneve te gjakut dhe sistemit te rrugeve te frymemarrjes mund mos te zhvillohet ne
optimal ne mungesen fizik ne formen e punes,sport..etj….

Nese eshte e mundshme duhet te mbahet sport 3-5 her ne jave ka 15-30 min….

N'varet kur eshte vere dhe koha e mir ma shum rri jasht vrapoj…luajm ndonje loj etj .Cdodite mirrem me sport ne ate koh..Ndersa dimrit ma shum mbrenda dhe kur kam koh nganjeher ushtroj…Por me pelqen sporti dhe mirrem me sport se per shendetin eshte ma mir por edhe ndihem mire...

Eshte mir qe njeriu te mirret me lloj lloj sporti dhe jo veq me nje...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sporti dhe Shendeti   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Sporti dhe Shendeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum