www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ‹ Poezi Islame

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 3:45 am

First topic message reminder :

Mos harro se vjen dita


A s'më thua o njeri
Pse Allahun e harrove
Pse nuk shkove rrugës së Tij
Por shejtanin e pasove.

Pse harrove amanetin
Në Ezel që ia ke dhënë
Pse ti ike prej rahmetit
U mashtrove me dynjanë.


Pse s'u ndale me mendue
Se n'këtë botë je udhëtarë
A harrove o i mjerë
Para Zotit që ke me dalë.

Në këtë botë ti veç punove
Pa mendue se ke me vdekë
Fjalët e Zotit i harrove
Se n'dhe trupi ka me t'u tret

Po ti dije ore vëlla
Për pendim kurrë nuk është vonë
Me lot në sy gjithë duke qarë
Ktheju Zotit mëshirëplotë

Fytyrën tënde ti ndriçoje
Me namaz dhe ibadet
Jetën me Kur'an kaloje
T'jesh i lumtur në Ahiret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:07 am

Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:08 am

NE SHIKONIM

Unë kam frikën Tënde
Si do të përgjigjemi në Kijamet?

Kur Motrat dhe nënat tona u dhunuan ne shikonim
Kur Vëllezëri tanë u sodomizuan, ne shikonim,
Kur Pleqët tanë u masakruan, ne shikonim.
Kur Muxhahidinët u torturuan ne shikonim,


Kur fëmijve u pritej koka ne shikonim,
Kur Uraniumi digjte brendësin e tyre, ne shikonim,
Kur barqet e shtatzënave hapeshin ne shikonim,


Kur foshnjet hudheshin në vdekjen e tyre ne shikonim,
Kur nëna e tij shtrihej e përgjakur dhe pa ndjenja ne shikonim,
Kur fëmijët nuk mund të flinin për shkak të masakrave qe i kishin dëshmuar,
ne shikonim,


Kur granatat eksplodonin në oborret e shkollave ne shikonim.
Kur ai dëshmoi për dhunimin masiv të nënës së tij ne shikonim.
Kur fëmijët mbetën pa të folur për shkak të krimeve të papërshkruara,
ne shikonim


Kur foshnja u shkel para nënës që bërtiste , ne shikonim.
Kur fëmijët u ndalën nga të buzëqeshurit ne shikonim,


Kur djelmoshat u detyruan ti rrokin armët për ti mbrojtur grat, ne shikonim.
Kur vëllau i saj është përdor si mburoj e gjallë, ne shikonim.
Kur vendi Musliman është okupuar dhe terrorizuar, ne shikonim.


Kur ajo u dhunua në moshën 4 vjeqare ne shikonim
Kur vëllaut të saj iu pre koka dhe u djeg, ne shikonim.
Kur pamë Muxhahidinët duke sakrifikuar jetrat e tyre për Ahiret, ne shikonim.

Kur ne u thirrëm për në Xhihad ne shikonim.

O Allah, ne shikonim dhe nuk i vum veshin.
Ne derdhnim lot përderisa ata po derdhshin gjak për Ty o Allah!
A do të na falish neve? O Allah a do të na lëshoj ndonjë shikim i Dërguari i dashur i Islamit?


Kur Umeti poshtërsohej ne shikonim.
Prap se prap ne e quajm vetën Musliman.
Dhe këtu qëndrojm, dhe përsëri shikojmë.

Autori: Nga njëri i cili pohon të jetë robi Yt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:08 am

MBULESA ISLAME

margaritar te cmuar jane syte e zemres,
kerkojne kengen e bilbilit,
gur i cmuar ne mesnate,
per ta nxitur sensin...
u dashurova ne fjalen e thene,
per te qene i uruar,
mbulohu moj moter per All-llah,
qe ta flijosh fjalen e trimeruar...
keto filiza zemre qe na trimerojne,
ato perla te bukurise,
ajo ngjyre e kendshme,
me mallengjen per diturine...
ari gur i cmuar,
zemra e mbuluar,
dy te kunderta jehojne,
ata All-llahun kerkojne...
krenare une jam,
qe ekzistoj per All-llah,
ma kane inat gjallesat e qiellit,
terbohen gjarperinjte e tokes...
pasqyre e ummetit jam,
bukuria eshte melhem,
i frikohem All-llahut kudo shkoj,
se AI mbulesen na urdheroi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:08 am

Bindju Allahut
Nëse dëshiron të jetosh
Në rrugë të drejtë
Bindju Allahut
Me sinqeritet.

Mos e bëjë atë që
Ai të ndaloi,
Se Allahu ta deshi të mirën
Më shumë se sa vetes ti ia dëshiron.

Të jetë puna jote
Veç për hir të Tij
Se shpërblimi nuk do të mungojë
E do të jetë pa kufi.

Adhuro Allahun,
Që të kesh dobi
Atë ditë kur s’do të ketë hije
Përveç hijes së Tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:09 am

Eshte Drite e Zotit

Është dritë e Zotit
Rrugën na ndriçon,
Nga terri i kobshëm
Të gjithëve na shpëton.

Më e vleshmja dhuratë
Nga i madhi Perëndi,
Amanet i parë dhe i fundit
Për krijesën njeri.

Që nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parë,
Kjo e vërtetë nga All-llahu
Përherë është shpallë.

Sa herë që njeriu
Është tjetërsuar,
Pejgamberi i kohës
E ka udhëzuar.

E ka udhëzuar
Njeriun e shkretë,
N’udhëkryqe të jetës
Sa herë që ka mbetë.

Në formën e përsosur
Kjo Fe e Vërtetë,
Ju shpallë e plotësuar
Të Lavduarit-Muhammed.

Këtë e dëshmon Kur’ani
Fjala e Perëndisë,
Të vërtetën e plotësuar
Që ia shpalli njerëzisë.

Kush është besimtar
Le të jetë krenar,
Aq më tepër vlen
Kur t’jetë atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dëshmisë
Shenjë e dashurisë.

Rreze e jetës
Thelb’i së Vërtetës.
Gur’i besës
Shkëndijë e shpresës.

Dritë e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmë ndër shtigje
Urë ndër brigje.

Dy emra në fjali
Më e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:09 am

ي

أُظهر الانشراح للنــاس حـتى يتمنــوا أنهم في ثيابي

لو دروا أني شـقي حزين ضاق في صدره فسيح الرحاب لتناءوا عـني

ولم يقربوني ثم زادوا نفـــورهم باغتيابي

فكـأني آتي بأعظم ذنب لو تبدت تعاستي للصــحاب

هكذا الناس يطلبون المنايا للذي بينهم جليل المصــاب

Çdo herë që jam takuar me njerëzit, më kanë parë duke u buzëqeshur, mirëpo ata nuk e dinë se çka kam unë

U shfaqi rehatinë njerëzve, gjersa të shpresojnë të jenë në rrobat e mia

Po ta dini se unë vuaj, i mërzitur e më është ngushtuar gjoksi

Do të iknin prej meje e nuk do të më afroheshin, e do të iknin edhe më shumë duke më përfolur

Sikurse të kem bërë mëkatin më të madh, nëse u shfaqet mërzia ime shokëve

Këtë ia shpresojnë njerëzit atij që mes tyre kështu është goditur.

I pari që e humb lumturinë është njeriu që e kërkon ate duke bërë mëkate ndaj All-llahut [subhanehu ve teala]…

Mëkatarët në realitet nuk janë të lumtur…edhe në qoftëse shfaqin zemërgjërësi dhe gëzim…

Mos u mashtro nga pamja e skllavit të epshit…sepse ata buzëqeshen dhe qeshen…

Mirëpo zemrat si kanë të tilla…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:09 am

Poeti thotë:

ووالله لو شاهدت هاتيك الصدور رأيتهــا كمراجل النيران

ووقودها الشهوات والحسرات والالآم لا تخبو مدى الأزمان

أرواحهم في وحشة وجسومهم في كدحها لا في رضى الرحمن

ما سعيهم إلا لطيب العيش في الدنيـا ولو أفضى إلى النيران

هربوا من الرق الذي خلقوا له فبلوا برق النفس والشيطان

لاترض ما اختاروه هم لنفوسهم فقد ارتضوا بالذل والحرمان

لو ساوت الدنيا جناح بعوضة لم يسق منها الرب ذا الكفران

لكنها والله أحقـر عنده من ذا الجناح القاصر الطيران

طبعت على كدر فكيف تنالها صفواً أهذا قـط في الإمكان

والله لو أن القلوب سليمة لتقطعت أسفا من الحرمان

لكنها سكرى بحب حياتها الدنيا وسوف تفيق بعد زمان

بالله ما عذر امرئ هو مؤمن حقا بهذا ليس باليقظان

تالله لو شاقتك جنات النعيم طلبتهـا بنفائس الأثمان

Vall-llahi po të shohish ato gjokse do ti shihje si kazanet mbi zjar

Lëndë djegëse janë epshet, keqardhjet dhe dhimbjet, yë cilat nuk ndalen gjith kohën

Shpirtat i kanë në egërsi, kurse trupat në lodhje për te e jo për ta kënaqur Mëshiruesin

Ata veprojnë për jetë të këndshme në dunja, edhe nëse kjo i shpien në zjar

Ikën nga skllavëria për të cilën u krijuan, e u bën skllevër të vetvetes dhe shejtanit

Mos u dakordo me ata që ata kanë zgjedhur, sepse ata janë dakorduar me mposhtjen dhe privimin

Poqëse dunjaja vlen sa një krah mushkonje, qafiri nuk do të kënaqej në te

Mirëpo ajo është edhe më e pavlerë se sa një krah i mushkonjës

Natyrë e tij është njollosja, e si ka mundësi të arrijë pastërti, kjo asnjë herë nuk mund të arrihet

Vall-llahi, poqëse zemrat janë të sëndosha do të këputeshin nga privimi

Mirëpo janë dehur me dashuri ndaj jetës së kësaj bote, e do të zgjohet pas një kohe

Pasha Zotin, çfarë arsyetimi ka një njeri që kësaj i beson, mirëpo nuk është i zgjuar

Pasha Zotin, poqëse do të kishte mallëngjuar xhennetun-neimi do ta kërkoje me çmime të shtrenjta.

Mirëpo All-llahu ka disa njerëz që kanë jetuar të lumtur…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:10 am

TE PUNOJME NE RINI

Zoti te krijoi ty , O njeri!
Te la te veprosh te lire
C'fare te duash ti.

E pse behesh mosfalemderues
Ndaj All-llahut ?!..

Pse behesh mosfalemderues
Ndaj Tij..?!

Ai ta dha shendetin , para semundjes,
Jeten para Vdekjes,
Rinine para Pleqerise,
E kete duhet ta shfrytezosh ,
Dhe gjithmone All-llahun ta adhurosh .

Ai te udhezoi ty ,,,
Por t'i devijove,
Sa me shpejte Pendohu,
Qe mos te denohesh,

Po nuk u pendove ,
Atehere do te pesosh.
Ne diten e Gjykimit
Askush nuk do te ndihmoje
Do te shpetoje , vetem puna jote e mire,
Se ate dite nuk bene pune
Babai , e Nena
Por do te ndermjetesojne
Vetem Veprat tona.

Pra kete duhesh ta dijshe
Qysh tani kur je i Ri ,
Qe te pendohesh sa me pare
O NJERI !
Meso mire c'ka te ka udhezuar ALl-llahu,
Degjo mire C'ka ka thene profeti Muhamed s.a.v.s
Meso ate qe ta fitosh Xhennetin.

Ate do te gjeshe prehje
E vec do te rrishe
E ne dhuntite e All-llahut do te gjeshe vetem Befasi,

All-llahu ka treguar
Edhe profeti Muhamed s.a.v.s na ka keshilluar
Xhenneti eshte Vendi ,
Qe as mendja nuk ta ka logjikuar ,
Syri nuk ta ka pare ,
E as veshi per te , kurre nuk ka degjuar,
E kete vetem ALl-llahu e din ,
Pra , Ne te punojme
Jeten tone ta ndriqojme ,
Me pune te mira , ne Ahiret te shkojme ,
Qe XHENNETIN , ta fitojme. (amin).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:10 am

Kurani-Fjala e Zotit

Fjala e Zotit eshte e shenjeteruar,
Eshte mrekulli mbi mrekullite,
neper udhekryqet e jetes
Eshte nje Drite e pashuar,
Qe te shohim ne, te gjithe,
Te gjitha shemtite dhe bukurite.

Fjala e Zotit eshte Ilac i vertete,
Semundje te ndryshme parandalon,
Ajo na jep guxim ne kete jete,
Te qendrojme besnik na ndihmon.
Me dituri, besim, miresi, ajo na ushqen,
Mendjen, zemren dhe shpirtin tone.

Fjala e Zotit eshte e persosur,
sic eshte i persosur i Madhi Zot,
Ai e ka shpallur, Ai ka vendosur,
Ne zbatimin e saj ne kete bote.
Kush e zbaton ai ka shpetuar,
kush e mohon veten, ka shkateruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:10 am

MEDITO-KUPTO O NJER

Kupto o njeri,qe ti
Nuk ishe gjithnjë i rritur
Mendjelehtë në kryelartësi

Kupto o njeri
Që ti nuk ishe
Gjithnjë fëmijë
As në botën tonë
Për të parë
Diell , ujë e kodra me sy.

Kupto o njeri
Që ti nuk ishe gjithmonë
Në barkun e nënës
Të kesh të gjitha të mirat
Pa mund e vështirësi.

Kupto o njeri
Që ti do ta shijosh një pleqëri
Dhe botën do ta shohish
Me tjetër sy.

Kupto o njeri
Që ti nuk e krijove
Shpirtin që e shijon
Përjetësinë.

Kupto o njeri
Që ti kalon nëpër shkollat e dunjasë
Me vështirësi
Me një qëllim
Për jetën pa vdekshmëri..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:11 am

“ Allahu është më i mëshirshëm me robërit e tij se sa kjo nënë me fëmijën e saj”.

Ku krahasohet mëshira e nënës me atë të Allahut e cila ka përfshirë çdo gjë?!

Kemi qëndruar pranë derës tënde o Mbret i lartë

Qëndruam tek dera jote, sundimi vetëm ty të takon

Nuk është mashtruar ai që tek ty po shpreson

Falja është më e dashur për Allahun se ndëshkimi

Mëshira është më e dashur se dënimi

Mëshira mbizotëron ndaj hidhërimit të tij

Bamirësia është me e dashur për të

Dhuratat janë më të dashur për të se sa mosdhurimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:11 am

KU JETOJ

Ku dita çelet me trishtim,

ku njerëzimi qan mortjen e tij,

ku e keqja hedh vallen e saj,

ku e mira është internuar,

ku tradhëtia quhet mike,

ku gënjeshtra është profesion,

ku çdo vlerë është mallkuar,

ku familja është një shpellë,

ku arsimi është tregëti,

ku fëmija është baba,

ku fshatari është deputet,

ku gruaja është burrë,

ku krimineli më nuk vret,

ku ndershmëria ka kohë që quhet përrallë,

ku sinqeriteti quhet budallallëk,

ku interesi është gjithçka,

ku dhimbja është teatër,

ku humanizmi është para,

ku korrupsioni është ushqim,

ku besimi mbjell çudi,

ku fatkeqësia po merr krahë,

ku ...

Aty pra, jetoj unë.

Atëherë, pyes çfarë është jeta?

Nën ndukjen e epshit tragjedia po fillon epilogun,

nën gjëmimet e ftohta jeta po shfaq kobet e saja,

nën përplasjet me shkëmbinjtë e së keqes, morali mezi shqiptohet.

Por unë jetoj... Dhe jetoj vërtet.

Flakën e vogël në shpirtin tim përpiqem ta ruaj.

Kjo flakë me jep ngrohtësinë në këtë akull të trishtë.

Dhuroj jetën time në agonitë pa mbarim.

Dhe pres me shpresë jetën time kur të vdes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:12 am

Kujdes motër

Kujdes motër e dashur
Vallë ku je nisur kështu
a mos vallë mendon
se nuk do vdesesh kurrë.

Ndal t'i hapin tënd
në mëkate t'i mos shko
muzikës largoju
e Kur'an lexo.

Mos u bën aq kryelartë
Se nuk je askushi
fillo punen per ahiret
sa nuk të ka ardhë fundi.

Kthehu motër ti
në rrugën e vërtetë
punë të mira puno
Xhehnetin fito.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:12 am

Udhëzime dhe urtësi


Vëlla musliman!

1. Mos e shty punën e sotme për nesër.
2. Dëshiro për vëllanë tënd atë që do për vete.
3. Thuaj të vërtetën, edhe nëse është kundër teje.
4. Dora e Allahut është me shumicën.
5. Vetmia është më e dobishme sesa shoqërimi me të keqin.
6. Së pari përmirëso të metat e tua e më pas të metat e të tjerëve.
7. Mos fol pa u menduar dhe mos vepro pa planifikuar.
8. Bëhu besnik ndaj asaj që të është besuar dhe mos e tradhto atë që të ka tradhtuar.
9. Te përkujdesja (vëmendja) është shpëtimi, ndërsa te ngutja është pendimi.
10. Bëhu ekonomizues në ushqim, pije, veshje dhe gjumë.
11. Fli më herët dhe zgjohu më herët.
12. Ki frikë Allahun çdo herë, të keqen përcille me të mirë dhe trego mirësjellje ndaj të tjerëve.
13. Trego kujdes për kufijtë e Allahut, do të kujdeset Allahu për ty.
14. Për çdo gjë të shkëlqyer (mirësi) ka shpërblim.
15. Fjala e mirë është mirësi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:12 am

Vëlla musliman!

1. Ai që hesht është shpëtimtar.
2. Pa dyshim se njeriu është në anën e atij që do.
3. Besimtari për besimtarin është si pasqyra.
4. Nëse dëshiron sukses, së pari përmirëso veten.
5. Kush e mban sekretin, zgjedhjen e përcakton vetë.
6. Kur ta bësh një të mirë, falëndero Allahun.
7. Mos i nënvlerëso mëkatet.
8. Mos i humb së koti orët e jetës, por shfrytëzoji me mirësi.
9. Mos e merr një punë që nuk mund ta përfundosh.
10. Ai që shmanget një gjëje për hir të Allahut, Ai ia kompenson me diçka më të mirë.
11. Besimtari çdo herë është në gatishmëri.
12. I mençur është ai që e ruan fenë duke iu larguar haramit.
13. Duro gjatë sprovave dhe kërko vetëm ndihmën e Allahut të Lartësuar.
14. Shpeshto përkujtimin e Allahut në çdo kohë.
15. Ki frikë dënimin e Allahut dhe shpreso në faljen e Tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:13 am

Vëlla!

1. Bëhu prej atyre që e ndiejnë mbikëqyrjen e Allahut të Lartësuar çdo herë.
2. Mos prit çdo herë që njerëzit ta kthejnë të mirën me të mirë.
3. Kujdes dhe vetëm kujdes prej cilësive të njerëzve keqbërës.
4. Njerëzit e kanë natyrshmëri që t"i duan ata që sillen mirë.
5. Bëhu prej atyre që i luten Allahut të Lartësuar dhe kërkojnë nga Ai.
6. Përshëndeti të tjerët me selam ose me shprehje të tjera që zëvendësojnë selamin.
7. Dhuro dhe prano dhuratat, qoftë edhe nga jobesimtarët.
8. Promovo faljen, mëshirën, urtësinë.
9. Mos lakmo atë që është në duart e njerëzve.
10. Bëhu i butë dhe lëre qortimin në fund.
11. Vazhdo t"ua kujtosh njerëzve Allahun dhe Ditën e Gjykimit.
12. Këshilloji të tjerët edhe në punët e dynjasë.
13. Respektoji dhe vlerësoji pozitat e njerëzve dhe nivelin e tyre.
14. Motivoji njerëzit për vepra bamirësie.
15. Mos nënçmo askënd dhe largoju mendjemadhësisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:13 am

Urtësi

-Kur linde qave, por të tjerët qeshën. Jeto në mënyrë të atillë që, kur të vdesësh, ti të shkosh i qeshur, kurse të tjerët të qajnë për ty.

-Shkenca e mëson njeriun se si të fluturojë në ajër si zogjtë dhe të notojë në ujë si peshqit, por njeriu pa besim nuk di si të jetojë në tokë.

-S"ka gjë më të rëndësishme për njeriun sesa falja e namazit dhe gjendje më të rëndë sesa dhënia e llogarisë para Allahut, por shumica e njerëzve para këtyre dy gjërave janë indiferentë.

-Besimi dhe namazi janë si dy binjakë. Duhej detyrimisht që njëri të dilte më parë në jetë dhe doli besimi.

-Për të mos rënë shpesh në gabime dhe si për rrjedhim për të mos ulur prestigjin tënd, mendo shumë, flit pak dhe mos harro kurrë të dëgjosh mendimet e të tjerëve.

-Kur njerëzit nuk më kuptojnë, kjo nuk më shqetëson. Unë shqetësohem me të vërtetë nëse nuk arrij t"i kuptoj njerëzit.

-Dije se çdo gjë ka frytin e saj dhe fryti i diturisë është afërsia te Zoti

-Lapsi thotë: “Mos më lër në duart e të paditurveâ€
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:13 am

Buzëqeshja është lëmoshë-sadaka,
Pejgamberi, alejhi selam, kështu urdhëroi e tha.

Një buzëqeshje është lëmoshë-mirësi,
dhuroja me gëzim kujdo që e njeh ti.

Një buzëqeshje është sadaka-lëmoshë,
pranoje, dhuroje, kudo që të shkosh.

Një buzëqeshje është lëmoshë e çmuar,
buzëqesh-nëse do të jesh e lumtur, e gëzuar…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:14 am

Mendo


Thua kam zemër të pastër
Allahu e di,
Por pasqyrë e zemrës tënde
Është puna që bënë ti.

Nuk falem s"kam kohë
Allahu do të me falë,
Por Allahu kur të krijoi
Së pari kohën për këtë ta dha

Mbulesën nuk e mbaj
Thua mëkat i vogël,
Por urdhërit të kujt nuk i bindesh
Vallë a të shkon në mend?

Mëson gjithçka,
Që ke në fakultet,
Por për të lexuar Kur"an
Nuk ke kohë as për një ajet.

Kur shikon gjithë këtë krijim
Si mashtrohesh
Të thuash është bërë
Pa qëllim.

Pendohu dhe në adhurim kaloi ditët
Se vdekja vjen kur nuk e pret
E koha nuk të përsëritet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:14 am

BesimiHerët zgjohem në mëngjes
Nuk përtoj, marrë abdest
Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
Gjithë dita shkon me gëzim.

Kush falë pesë kohë namaz
Gjithë jeta i mbushet me gaz
Zot i Madh këtë na e mundëson
Dhe çdo gjë na e lehtëson.

La il-lahe il-all-llah
Përveç Zotit tjetër ska
Këtë e themi me plot besim
Është Islami rrugë pa kthim.

Feja islame ka bukuri
Në çdo shpirt ka pastërti...

O Allah Ty të kujtojmë
Asnjë minut nuk të harrojmë...

Kur themi Allahu Ekber
Ju betohemi edhe njëherë
Islamin do e mbrojmë me nder
Se është fe e pastër dhe me vlerë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:14 am

"i besojmë melekëtBesova melekët e Allahut,
Të cilët janë krijuar nga nuri,
Nuk janë nga mishi as prej gjaku.

Janë krijesa të Zotit të Shenjtë,
Nuk kanë gjini, as nuk hanë
e as nuk pinë.
Bëjnë shërbime pa tradhëti.

Të veçanta i kanë detyrat,
Urdhrat e Zotit në vend i çojnë,
Kur dëshirojnë ndërrojnë fytyrat,
Prap në formë të vet shkojnë.

Zoti e di numrin sa ndodhen,
Aq shumë janë sa nuk numërohen,
Në punë të veta kurrë nuk lodhen,
Me dorë nuk preken me sy nuk shikohen.

Janë të ndershëm gjithsecili,
Por më i njohuri Xhebraili,
Mikaili e Israfili,
Shpirtmarrësi Azraili.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:15 am

Pendimi

Në qoftë se ti dëshiron,
që dritën e amshueshme ta shijosh.
Kurrë Allahut shok mos i bëj,
dhe Islamin si fe pranoje,
dhe shahadetin ta shpeshtosh.

Nëse do që në Xhenet të shkosh.
Fale namazin në pesë kohë.
Ramazanin agjëro,
njëherë në jetë në Qabe shko.
Allahun në çdo çast ti falëndero,
se pos tij zot tjetër s"ka.

Lutu ditën...
Lutu natën...
Lutju Zotit t"i falë mëkatet,
mbi Pejgamberin.
dërgo salavate,
në mëngjes dhe në mbrëmje.

Allahu pejgamberët na i dërgoi,
që të gjithë të na shpëtojë.
e në rrugë të drejtë,
të na udhëzojë.
Por disa këtë s"e kuptojnë,
dhe do të mbesin të humbur përgjithmonë,
sepse rrugës së shejtanit shkojnë.

Por një ditë do ta kuptojnë,
se në ç"rrugë janë duke shkuar.
por atëherë bëhet vonë.
dhe veten do e mallkojnë.
Sepse në zjarrin e Xhehenemit shkojnë
dhe të mirat e Allahut s"i shijojnë.

Të pendohesh kurrë s"është vonë!

Pendohu o njeri,
pendohu nga e keqja e kësaj bote,
kuptoje realitetin,
kuptoje të vërtetën
Allahu është një,
dhe një do të mbetet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:15 am

Falëm, o Zot...!

Më fal, o Zot!
Më fal, o Perëndi!
M"i falë mëkatet, o i Mëshirshëm, Ja-Rabi!
Me zemër të thyer, me sinqeritet të plotë.
Të lutem, më fal mua, o Zot!

E pranoj që kam gabuar,
dhe s"dua më të gaboj.
E penduar kërkoj falje,
kërkoj ndihmë-mëshirë, o Zot!

Nga kjo rrugë e gabuar, mua më largo!
Në të mirë, o Zot, mua më udhëzo!
Nga lajkat e djallit, të lutem më largo!
Më mëshiro, o Zot, me mëshirën Tënde!

M"i falë ato gabime që më parë kam gabuar!
O Zot...!
O Perendi...!
O i Mëshirshëm, Ja-Rabi...!
Kërkoj falje, kërkoj shpëtim!
Kërkoj Xhenetin në Ahiret si shpërblim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:15 am

ZOTI IM

Më ndihmo që dashurinë e pafund,
Ta gjej vetem në Ty.

Më jep forcën e duhur,
Që mos të tregoj dobesinë time.

Më jep kurajon e duhur,
Që mos të më kaploj trishtimi.

Më ndalo më rreptesi kur sheh,
Që po bej gjerat që Ti s"i don.

Zoti im

Më meshiro për veprimet e mia të gabuara ,
Dhe më ushqe shpirtin më mbaresit tua.

Kujdesu për mua kur sheh që po behem e pafuqishme,
Mos lejo që qenjen time ta mbisundoj e keqja.

Më ndalo krijimin e armiqesive,
Dhe më jep mirësinë që të mbaj miqësitë.

Mos lejo të më mashtroj suksesi,
E as humbja të më hedh në dëshprim.

Zoti im

Qëndro për here më mua,
Kur ndjehem e thyer,e braktisur,dhe e perulur.

Qëndro më mua edhe ateherë,
Kur ndjehem e lumtur,e pasur dhe e ngritur.

Mos më deno për gabimet e bera nga mosdija,
Më vetdijeso për mangesitë e mia.

Më afro dhe më lidh forte më dashurinë tënde HYJNORE,
Mos më harro mua edhe kur unë të harroj Ty.

Më mbaj shpirtin tim të paster,ashtu siq e ke krijuar Ti.
Më jep mbarsinë që mos të të deshproj Ty,

Zoti im ti je nje dhe vetem ne ty mbeshtetem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   Sun Feb 14, 2010 4:16 am

O ALLAH I PLOTFUQISHËM


O Allah i Plotfuqishëm, na ndihmo ne në këtë botë
Vështirësitë t'i tejkalojmë, zbrit mëshirë o i Madhi Zot!

Emri yt i lavdëruar, drita Jote përjetësi
O Allah i Madhëruar, zbrit mëshirë mbi këtë njerëzi.

O Allah i Gjithmëshirshëm, na udhëzo në mirësi
Hapi shtigjet e lumturisë, mos na le në errësirë.

Lutjet tona t'i drejtojmë, mëshira Jote shpresë për ne
Vetëm Ty t'falënderojmë, Islamin na e zgjodhe fe.

Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
Muhammedin tonë të dashur, dritë e diellit për Ymet.

Rrugës Tënde na udhëzoi, vetëm Ty të adhurojmë
Me urtësi na këshilloi, Islamin të mos e lëshojmë

O Allah, o Mëshirëplotë, vetëm Ti, jep e merr.
Na ringjall me njerëz të mirë, me dëshmorë e pejgamberë.

O Krijues i kësaj gjithësie, toka e qielli t'madhërojnë
Na e mundëso që n'botën tjetër, Nurin Tënd ne ta shikojmë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ‹ Poezi Islame   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

‹ Poezi Islame

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum