www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjuha Shqipe ne Diaspor...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
KaTiLe
DJ Ylliehana
DJ Ylliehana
avatar

Numri i postimeve : 11862
Data regjis. : 08/11/2009
Age : 33
Location : Ne rruge pa kthim..

MesazhTitulli: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Wed Feb 24, 2010 9:08 pm

Cfar mendimi keni se sa dine te flasin rinia jone ne diaspor gjuhen tone..? Dhe ku qendron problemi nese gjuha shqipe harrohet ne Diaspor..?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 33
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Wed Feb 24, 2010 10:19 pm

ku moss me harru se pun shpi pun shpi dhe hret mera mefjett muqu qekjo eka dijaspora ahahahhahahha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.com
DioRa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 2834
Data regjis. : 15/11/2009
Location : ...Ne Endrat E Tua...

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Wed Feb 24, 2010 11:49 pm

Mendoj se shum pak din te flasin gjuhen shqipe, ndodh qe ndoshta shum gjera se din si i thuan ne gjuhen shqipe, a po ne shoqeri edhe pse jan shqiptar e folin gjuhen e huaj sepse ka shum fjal qe se din shqip…Poashtu mendoj se ka shumica qe e kajn harruar gjuhen shqipe por ka edhe prej atyre qe e din shum mir…

Problemi besoj se qendron qe rriten ne diaspoor atje e kryen shkollimin, dhe ne shtepi me siguri po ashtu e flasin gjuhen e huaj e jo shqipen se sikur ta folin shqipen me siguri sdo harrohej gjuha shum , poashtu sikur te shkojn ma shpesh ndoshta ne vendlindje…Por edhe ne shoqeri me shqiptar te provonin te folin shqip….E jo shum her i shoh dhe i degjoj qe folin gjuhen e huaja por shkaku eshte se nuk e din shqip si i thuan dicka…Kete e them edhe
vete se e di si eshte…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 32
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Sat Mar 06, 2010 9:45 pm

komunikimi me njerzt te ndryshem ka ndikim te madh per te perzier dhe gjuhen ton shkolllimi behet ne gjuh tjeter mandej me shoqri flitet ne gjuh te huaj ka shum fmij shqiptar qe nuk i kushotjn dhe rendsi vet gjuhes ton psh,, ka shkolla shqipe por te inetresimi eshte shum i vogel edhe kshtu gjenerat pas gjhenerate mendoi se do harrojn dhe sdo ket inetres per gjuhen e paster shqipe se dhe vet familja nuk i kushton kujdes apo nuk i ndon regull fmijes se vet...psh nshpti spaku te flitet shqip mes veti por kam ndegju disa edhe nshtpi flasin gjermanisht sot e mandej neser presi m prej tyre se do flasi shqip se besoj kurr... faktor kryesor jan familja qe nuk kujdesen aq sa duhen ne femijri se kur te rriten mandej von eshte... pa qen fmi nuk e arrin rinin.....se shumqka mesohet prej femijris....mendimi im ndoshta edhe i gabuar....

_________________________________________________________________________


Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë...por mënyra e udhëtimit ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Bekim
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 3710
Data regjis. : 12/01/2010

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Sat Mar 06, 2010 9:57 pm

gfjuha shqipa zotnohet nese flitet vetum shqip ne si jetojm ne diaspor kem nji shans te shkrujm dhe te flasum ne forum ne gjuhen shqipe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
yllkaa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 2093
Data regjis. : 28/05/2010

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Fri May 28, 2010 8:39 pm

Boll mir e folim valla haha gjethkun
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Fri May 28, 2010 8:43 pm

Flitet por jo edhe aq sa duhet ne disa vende nuk ka fare gjuhe shipe ne ate rreth ku jetojn shqiptar prandaj edhe dy gjenenerata ma ska shqip mendoj une
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Egzon`k
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 10882
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 32
Location : N'Rrs

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Fri May 28, 2010 8:43 pm

KaTiLe shkruajti:
Cfar mendimi keni se sa dine te flasin rinia jone ne diaspor gjuhen tone..? Dhe ku qendron problemi nese gjuha shqipe harrohet ne Diaspor..?


Problemi i vetem osht Te prindt kur ata prej fillimit nuk e msojn fmin me i fol shqip ateher ai fmi kur ska me dit me fol mir..ose rast tjeter kur (te rriturit) nuk folin mes veti shqip po gjuhen e huj edhe ajo osht shkaktare qe e harrojn ose nuk din me fol mir .. une purveti kom msu edhe nshkollen shqipe at koh kur jom kon jasht shtetit ton =D
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
yllkaa
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 2093
Data regjis. : 28/05/2010

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Thu Jun 03, 2010 8:44 pm

Egz0n shkruajti:
KaTiLe shkruajti:
Cfar mendimi keni se sa dine te flasin rinia jone ne diaspor gjuhen tone..? Dhe ku qendron problemi nese gjuha shqipe harrohet ne Diaspor..?


Problemi i vetem osht Te prindt kur ata prej fillimit nuk e msojn fmin me i fol shqip ateher ai fmi kur ska me dit me fol mir..ose rast tjeter kur (te rriturit) nuk folin mes veti shqip po gjuhen e huj edhe ajo osht shkaktare qe e harrojn ose nuk din me fol mir .. une purveti kom msu edhe nshkollen shqipe at koh kur jom kon jasht shtetit ton =Dpajtona me ty po ata se nuk din me fol shipen mir jan ata njerz se jan ardh ne ch qe 10 vite edhe rritin menen kishe na nuk dim folim ship e ktu i ka fajet krejt familja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Blina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 683
Data regjis. : 26/11/2010
Location : Happy .

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Sun Dec 12, 2010 9:41 am

Egzon`k shkruajti:
KaTiLe shkruajti:
Cfar mendimi keni se sa dine te flasin rinia jone ne diaspor gjuhen tone..? Dhe ku qendron problemi nese gjuha shqipe harrohet ne Diaspor..?


Problemi i vetem osht Te prindt kur ata prej fillimit nuk e msojn fmin me i fol shqip ateher ai fmi kur ska me dit me fol mir..ose rast tjeter kur (te rriturit) nuk folin mes veti shqip po gjuhen e huj edhe ajo osht shkaktare qe e harrojn ose nuk din me fol mir .. une purveti kom msu edhe nshkollen shqipe at koh kur jom kon jasht shtetit ton =DPajtohem plotesishte me shkrimin tende , c'do gje qe do e shtoj une eshte e Tepert ! Po prap se prap duhet me Falemenderu Nenen Shqiptare e cila ia meson femijeve gjuhen Amtare , me dallim nga Babai kur eshte Baba i nje femije te cilet e kan Nenen jo Shqipe ! Gjuha Shqipe eshte shume e dopt tek ata femije !

( Per kete postim qe e ke bere Egzon e merr nje Falemenderim nga une ) 10* me Yll .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
mandarina
Ylli Forumit
Ylli Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4919
Data regjis. : 30/11/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   Mon Dec 13, 2010 5:12 pm

boll mir di me fol dhe me shkru qyyy nejse ndodh naj gabim ne drejtshkrim gramatik ama jan gabime qe falen besoj hahahhha

a mu per veti mami um ka msu valla en shpi me Abetare shkronjat....... dmth e gjitha nmvaret nga familja se sa koh i kushton femijes,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjuha Shqipe ne Diaspor...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Gjuha Shqipe ne Diaspor...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Diaspora Shqipëtare-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum