www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuvendi nuk ka kapacitete të miratojë të gjitha ligjet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Kuvendi nuk ka kapacitete të miratojë të gjitha ligjet   Mon Jun 07, 2010 12:31 am

Qeveria e Kosovës ka paraparë në strategjinë legjislative për këtë vit procedim për miratim në Parlament të 126 ligjeve. Megjithatë, deri tani, kur ka kaluar gjysma e vitit kalendarik, Parlamenti ka miratuar vetëm 26 ligje.
Zv/kryeministri Hajredin Kuçi thotë se Qeveria i ka dhënë prioritet miratimit të projektligjeve, të cilat kërkohen nga raporti i progresit të Komisionit Evropian. Ai thekson se Qeveria, po ashtu, ka punuar në draftimin e disa projektligjeve shumë të rëndësishme, siç është ai për prokurimin publik apo edhe ligjet që kanë të bëjnë me rendin dhe ligjin.

Kryeparalmentari Jakup Krasniqi ndërkaq, ka thënë për Radio Kosovën se Kuvendi nuk ka kapacitet për miratimin e tërë strategjisë legjislative të Qeverisë për vitin 2010. Megjithatë, Krasniqi thekson se Kuvendi është i gatshëm të miratojë çdo projektligj që Qeveria do t’i procedojë Kuvendit për miratim deri në nëntor të këtij viti.

“Strategji legjislative është më madhe sesa është kapaciteti i Kuvendit për miratim. Shpresojmë që ligjet që vijnë deri në tetor dhe nëntor do të miratohen nga Kuvendi i Kosovës”, ka thënë Krasniqi.

Ndryshe, Agron Demi nga instituti GAP, i cili ka monitoruar punën e Qeverisë rreth strategjisë legjislative për vitin e kaluar dhe këtë vit, thekson se është e pamundur që Kuvendi të mund të miratojë këtë strategji deri në fund të vitit. Sipas tij, Kuvendi duhet të bëjë presion në Qeveri për procedimin sa më të shpejtë të tyre, ngase, deri tani, nga 126 projektligje Kuvendi ka miratuar vetëm 26 ligje.

Ndryshe, Kuvendi, kohëve të fundit, po përballet me problemin e mungesës së deputetëve dhe për mungesë kuorumi po ndërpriten seancat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kuvendi nuk ka kapacitete të miratojë të gjitha ligjet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum