www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kriza financiare, Greqia shkurton trupat në Kosovë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Kriza financiare, Greqia shkurton trupat në Kosovë   Mon Jun 07, 2010 12:36 am

Greqia do të reduktojë ndjeshëm efektivat e saj paqeruajtëse në Kosovë. Ministria greke e Mbrojtjes njoftoi se deri në fillim të janarit të vitit tjetër do të tërheqë pothuajse të gjithë trupën e saj paqeruajtëse të përbërë nga 675 ushtarakë duke lënë vetëm 50 prej tyre.
Në qoftë se sipas planifikimit të shpallur të NATO-s trupat e saj paqeruajtëse do të reduktohen në 1/3 e tyre duke filluar nga muaji nëntor, Greqia do të synojë tërheqjen më herët të gjysmës së efektivave të saj.

Arsyeja është nevoja e kursimeve imediate për shkak të krizës së thellë financiare. Kostoja e misionit grek në Kosovë arrin në 21.7 milionë euro në vit. Për të njëjtën arsye Greqia tërhoqi këtë javë një nga dy fregatat e saj në misionin paqeruajtës të Somalisë që i kushtoi 5.7 milionë euro vitin e kaluar.

Totali i përvitshëm i shpenzimeve greke në misionet paqeruajtëse jashtë vendit arrin në 65 milionë euro. Për shkak të kostos janë përgjysmuar buxhetet për manovrat, por edhe shkollat ushtarake. Parashikohet që në ujdi me Turqinë, Greqia të reduktojë dhe shpenzimet e saj për mbrojtjen, që janë nga më të lartat e vendeve të NATO-s.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kriza financiare, Greqia shkurton trupat në Kosovë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum