www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Reduktimi i KFOR-it, pas analizave ushtarake dhe politike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Reduktimi i KFOR-it, pas analizave ushtarake dhe politike   Fri Jun 11, 2010 6:19 pmNATO e vlerëson situatën në Kosovë stabile - andaj, konsideron se mund të lejohet vazhdimi i reduktimit të trupave të Aleancës në terren. Megjithatë, vendimi për të kaluar në fazën e dytë të zvogëlimit do bëhet në bazë të analizave ushtarake dhe politike...
Në takimin e ministrave të mbrojtjes të shteteve anëtare të NATO-s, të enjten u diskutua në mënyrë joformale numri i ushtarëve të KFOR-it në Kosovë. Sipas fjalëve të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, asnjë afat për zvogëlimin e trupave nuk është përcaktuar.

Por, aleatët konsiderojnë se trendi i përgjithshëm në Kosovë është i kënaqshëm. “Vendimi për të kaluar në fazën e dytë të zvogëlimit do bëhet në bazë të analizave ushtarake dhe politike. Por, ju siguroj se nuk do të marrim asnjë vendim, i cili mund të ndikonte negativisht në situatën në Kosovë”, u deklaroi gazetarëve, njeriu i parë i NATO-s.

Ndonëse situata në Kosovë është e mirë, sipas fjalëve të Rasmussen, prezenca e KFOR-it në vend, është edhe më tutje e nevojshme. Ai, gjithashtu, porositi se, pavarësisht faktit se mision më i madh i NATO-s është në Afganistan, situata në Kosovë dhe tërë Ballkanin Perëndimor nuk është më pak e rëndësishme.

“NATO dhe KFOR-i mbesin plotësisht të përkushtuar ndaj paqes dhe stabilitetit në Kosovë dhe rajon”, u porosit nga selia e NATO-s. /RTK/Telegrafi/

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Reduktimi i KFOR-it, pas analizave ushtarake dhe politike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum