www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Korrupsioni, hetime parlamentare

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Korrupsioni, hetime parlamentare   Sun Jun 13, 2010 8:16 pmEULEX-i dhe Prokuroria vendëse pritet të ndihmohen nga deputetët e Kosovës në zbardhjen e aferave korruptuese dhe të keqpërdorimeve brenda institucioneve, ndërsa pas miratimit të Ligjit për hetime parlamentare, partitë opozitare kanë nisur të bëjnë analiza se në cilët sektorë duhet të bëhen fillimisht hetimet e këtij niveli- shkruan Koha Ditore.
“Pas diskutimit në Kuvend rreth raportit të Komisionit hetimor, grupi parlamentar që e ka iniciuar hetimin, mund të kërkojë nga instancat përgjegjëse që ta marrin lëndën si bazë për hetime të mëtutjeshme, krejt kjo për faktin se Kuvendi nuk mund ta kryejë apo të interferojë në punën e prokurorisë dhe të gjyqësisë”, ka thënë nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, i cili ka shtuar se partia e tij do ta shfrytëzojë mundësinë që i është dhënë dhe tash e tutje nuk do ta denoncojë korrupsionin vetëm përmes deklarimeve publike.

Nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Makolli, ka njoftuar se brenda grupit parlamentar që ai drejton, janë ngritur disa ide rreth hetimeve parlamentare, por se ato, sipas tij ende janë në fazën e zhvillimit. Makolli ka thënë se Kuvendi nuk është gjyqësor për të shpallur fajësinë e dikujt, por është organ që të paktën mund të arrijë dy efekte përmes hetimeve të tij: të shpallë ‘dënime politike’ dhe mund të krijojë bazë për organet kompetente që t’i vazhdojnë hetimet.

Lulzim Zeneli nga LDD konsideron se në Kosovë janë krijuar rrethana që në një formë ia imponojnë Kuvendit që të ngrejë komisione hetimore. Ai nuk beson se partitë në pushtet do të jenë të gatshme për t’i mbështetur nismat për komisionet hetimore, përkundër zotimeve të kryeministrit Hashim Thaçi se do të jetë në ballë të betejës kundër dukurive që e dëmtojnë interesin e shtetit. /KD/Telegrafi/

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Korrupsioni, hetime parlamentare

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum