www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezii

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Rozana
Anëtar
Anëtar
Rozana

Numri i postimeve : 188
Data regjis. : 22/06/2010

MesazhTitulli: poezii   Tue Jun 22, 2010 2:32 am

Qielli me yje shumeVetminë rrëzova përtokë me dy të shtëna ,
Se s’mund të qëndroja vetëm në këtë botë !
Kur linda , të vetëm ,nuk më kishte nëna ;
Kisha shumë vëllezër,kisha shumë shokë !!

Një buzëmbrëmje të bukur,dikur, një verë ,
Tek shihja lart në qiell ,një konstelacion ,
Me forcë rrëmbeva Hënën dhe menjëherë
E vendosa mbi gjoksin tënd ,si medalion !!

Dhe ti qeshje ,dhe qeshje ,bëje si e marrë ,
Herë–herë si kordhele e vendosje mbi flokë;
Një dhuratë të tillë ,s’kishe marrë më parë ,
Dhuratë si ajo ,s’ish parë , kurrë , në botë !!

Kur Hëna mungonte mbrëmjeve ,me rradhë ,
Unë ,nga drit’ e saj ndriçohesha , përsëri ,
Kur në krahun tim , hëna tjetër , kish dalë ,
Kur përkrah meje , ishe përherë Ti…!!

********

Shkoi kohë e gjatë ,shumë mbrëmje pa Hënë
E një yll i bukur, në qiellin tim , u pa :
Ti , me burrë tjetër – bërë disa herë nënë
E ,unë i martuar , jam bërë edhe baba…!!

Kam një grua , si Hënë ,kam dhe një djalë ,
Shtatë vëllezër ,një motër dhe shumë shokë ,
Kush është zemërgjerë , kush di dhe të falë :
Vetminë me dy të shtëna ,e rrëzon përtokë !!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rozana
Anëtar
Anëtar
Rozana

Numri i postimeve : 188
Data regjis. : 22/06/2010

MesazhTitulli: Re: poezii   Tue Jun 22, 2010 2:33 am

Asgje s’fitoj nga lotetQdo mëngjes ,jeta e rand
Hapi syt ende jam gjall
më ka humbur shpresa
me kan mbeturë lotët
më ka mbetur dhimbja
që asgjë sme sheron.

Me piku një lot ,
me le rahat u drejtova
fshiva lotin nga faqet e mia
por dhimbjet e zemres smund ti duroj

O`Zot i Madh kete dhimbje
qe e kam ne zemer
a mund te me sherohet
apo kete e bene vetem vdekja?..

Kam menduar te vdes me herte
te beje diqka qofte ai helem
por pata frig se do te denohem
e lsh kete ne dore te zoti tim

Shpresa vdes e fundit,
nashta un kam vdek
se nuk kam me shpres me
per asgje ne jete

Jetoje si e huaj ne qytetin tim,
askush se din dhimbjet qe un i ndeje
shoqet ne shkoll me bejne te qeshi
por kur vij ne shpi vetem lot derthi

Zemra me dhemb ,lotet e mia pikojn ne toke
ne thot mendja “ndalu se asgje ste beje lote
si te ndalem dot?,si te jetoj dote?
kur ate qe edua smundem te jetoj.

Nese don Zoti te do te kalojne edhe 3 apo 4 vite
ndashta edhe me shum
nese duhemi prap ,Zoti do te na bashkoje
Vetem ketu jam bazuar
e zemra mu eshte shkaturar

Nganjer mendohem ku ta qoje ilaqin
te ma sheroje zemern,e tme ndalen lotet
ajo dite do te jet ,kur gjithmon afer te kem
pra zemra ime ilaqin ime eshte Bashkjetesa jon.

EH edhe kjo dite kaloje
pa te pare ty
pa ta ndegjuar zerein
e embel qe e kij

Nje dite ndoshta do te them me vete
pse kam vajtuar,kur jeta e bon te veten
Por ajo qe un dua ,eshte te jetoj me ty
dua te perqafoje e e syte e tu te bukur gjithmon ti shikoje

Jeta eshte e gjat per mua
si te jetoje me keto dhimbjet e mia
nje qe ndegjova,nje qe mu kujtua
se pas qdo veshtesrie vjen letësimi

Do Zoti i Madh ,te ket letsim per mua
syte e mi te mos kene lot
zemra ime te mos me vuaj më
le te me bashkoje zoit me at qe don vete
vetem le te jete hajr per te dyte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rozana
Anëtar
Anëtar
Rozana

Numri i postimeve : 188
Data regjis. : 22/06/2010

MesazhTitulli: Re: poezii   Tue Jun 22, 2010 2:35 am

MungesaShiun nga dritarja tek po bie shikoj
nje zemer ne xham me gisht e kam shkruar
trishtimin e shpirtit nen avull dalloj
zemra loton se ti ke per ti munguar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rozana
Anëtar
Anëtar
Rozana

Numri i postimeve : 188
Data regjis. : 22/06/2010

MesazhTitulli: Re: poezii   Tue Jun 22, 2010 2:36 am

Ekzistoj
ekzistoj…rrenje ne zemren tende do te leshoj & gjithmon do te te mendoj..
jam dhe sa te jesh do te jem…
ne cdo cast tendin te lumtur do te jem pran teje e do te ndihem bukur,
ne cdo moment te veshtir,
do te shtrengoj doren qe te ndjehesh mir…
Ekzistoj dhe sa te jesh gjall do te ekzistoj.
ne jeten tende do te sundoj dhe askush prej saj nuk mund te me deboj,
cfare do qe te ndodhe, kudo qe te shkoj,
mua do me kesh brenda e sdo te munde te me harroj…
dhe nese nje dite nga mua ti largohesh,
nuk do te vonohesh…….
ekzistoj dhe sa te ekzistosh do te ekzistoj….
sa te jesh gjall ne zemren tende do te mbreteroj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezii   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

poezii

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog
YlliehanaForum