www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kosova po i realizon përgjegjësitë ndaj Pakos së Ahtisaarit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Kosova po i realizon përgjegjësitë ndaj Pakos së Ahtisaarit   Tue Jun 22, 2010 6:45 am

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, vlerëson lartë zgjedhjet e mbajtura në Partesh, komunë kjo e krijuar me procesin e decentralizimit në Kosovë, ndërsa ka falënderuar përfaqësuesit e institucioneve vendore dhe ndërkombëtare në Kosovë për kontributin dhe ndihmën që kanë ofruar lidhur me realizmin e këtij procesi.

Ministri Ferati thekson se me organizmin e zgjedhjeve në Partesh, Kosova po i realizon përgjegjësitë ndaj Pakos së Marti Ahtisarit, me sukses evident.

“Zgjedhjet e mbajtura dje (e diel) në Partesh, pa asnjë incident, treguan se kah po shkojnë proceset në Kosovë. Aty ku patëm qasje ne, suksesi është evident. Përqindja e qytetarëve që dolën në zgjedhje, dëshmuan vullnetin i tyre për të ju bashkuar institucioneve të Kosovës, këto janë veprime konkrete që treguan se gjerat kanë lëvizur në të mirë të vendit”, është shprehur Ferati.

Ministri thekson se me komunat e krijuara me procesin e decentralizmit po instalohen institucione të fuqishme lokale, që kanë marrë përsipër udhëheqjen e jetës, krijimin e barazisë qytetare dhe një kualitet më të mirë të jetës dhe kjo po dëshmohet me komunat e sapo- themeluara Graçanicë, Ranillug dhe Kllokot.

Lidhur me vazhdimin e decentralizmit në veri të vendit Ferati vë në pah se “situata në veri të vendit qëndron ndryshe dhe nuk varet vetëm nga komponentët e decentralizmit, kur kemi parasysh se aty fillimisht duhet të përgatitet tereni për tu mbajtur zgjedhjet, pra kërkon njëfarë mobilizimi të faktorëve si vendosja e rendi dhe sigurisë, drejtësisë që nënkupton prezencën e institucioneve tona atje, pastaj vjen në shprehje procesi i decentralizmit”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kosova po i realizon përgjegjësitë ndaj Pakos së Ahtisaarit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum