www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ka filluar Samiti Kroacia 2010

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Ka filluar Samiti Kroacia 2010    Sun Jul 11, 2010 1:16 amDubrovnik, 10 korrik – Mbrëmë në Dubrovnik ka filluar Samiti Kroacia 2010, njoftojnë agjencitë kroate të lajmeve. Presidenti dhe kryeministrja e vendit organizues, Kroacisë, kanë thënë me rastin e hapjes se në BE ka vend për të gjitha vendet e Evropës Juglindore.
Në këtë tubim po marrin pjesë burrështetas të rajonit, të Europës dhe të Amerikës Veriore. Ndër pjesëmarrës është edhe kryeministri i Kosovë Hashim Thaçi dhe ministri i Jashtëm, Skender Hyseni. Për shkak të pjesëmarrjes ë këtyre, në Dubrovnik nuk ka udhëtuar delegacioni serb, që duhej të kryesohej nga Boris Tadiq.
“Kroacia dhe Europa Juglindore për nga vlerat i përkasin rrethit të vendeve euro-atlantike dhe është e natyrshme që të ardhmen ta kërkojnë në BE dhe NATO”, ka thënë Jadranka Kosor duke hapur tubimin.

Siç ishte paralajmëruar, temë kryesore e këtij samiti është Evropa Juglindore përballë sfidave globale, me vështrim në integrimin e këtij rajoni në bashkëpunimin e strukturave euro-atlantike.
Edhe presidenti kroat, Ivo Sopiviq ka vlerësuar në fjalën e tij të hapjes se rajoni është në pikën e kthesës dhe se popujt e Europës Juglindore presin pranimin e vendeve të tyre në BE.
“Ata zëra që pëshpëritin se nuk ka vend për të gjithë të rajonit, shuajnë atyë shpresë dhe pengojnë forcat që angazhohen për BE”, citon agjencia Hina Josipoviqin.
Ai ka theksuar se BE dhe ky tubim duhet të dërgojnë mesazh të qartë se në BE ka vend për të gjithë të Evropën Juglindore.
Kryeministri i Francës, François Fillon, pohoi se në BE ka vend për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, duke shtuar se afrimi i këtij rajoni BE-së do të jetë më i shpejtë nëse punohet për bashkëpunimin rajonal.
Por, kryeministri slloven, Borut Pohor tërhoqi vërejtjen se ka rrezik se pas pranimit të Kroacisë, zgjerimi i BE-së në rajon të ndalet për një kohë. Ai i bëri thirrje Brukselit që ta shtrojë në rend të ditës çështjen e Ballkanit dhe të diskutojë se si dot vazhdojë zgjerimin e BE-së.
Në konferencën ndërkombëtare në Dubrovnik, Samitin Kroacia 2010, po marrin pjesë kryeministrat e Polonisë, të Bullgarisë, të Shqipërisë, të Malit të Zi e të Kosovës – Donald Tusk, Bojko Borisov, Sali Berisha, Milo Gjukanoviq dhe Hashim Thaçi. Marrin pjesë po ashtu edhe funksionarë të lartë të NATO-s, BE-së dhe të organizatave të tjera ndërkombëtare.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Ka filluar Samiti Kroacia 2010

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum