www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pesë teknologjitë e së ardhmes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
HOPE
Kontributor
Kontributor
avatar

Numri i postimeve : 8249
Data regjis. : 06/11/2009

MesazhTitulli: Pesë teknologjitë e së ardhmes   Tue Jul 13, 2010 12:25 amPesë teknologjitë që do të prodhohen gjatë dhjetë viteve të ardhshme do të ndryshojnë krejtësisht jetën tonë. Akademikët e Universitetit “George Washington” na japin disa të dhëna rreth tyre, të cilat “Start” i ka huazuar nga mediat botërore.

1 - Kura gjenetike dhe qelizat bazë

Sëmundjet gjenetike trashëgohen nga një brez në tjetrin me anë të geneve. Shkencëtarët kanë shënuar arritje të mëdha përsa i përket ndryshimit dhe pastrimit të këtyre geneve. Ndoshta një ditë do të mund të përcaktohet sëmundja pa lindur fëmija dhe të kurohet që në barkun e nënës.

2 - Internet shumë i shpejtë dhe pa kabllo

Rrjetet WiMAX, 3G, 4G të internetit jokabllor do të jenë pjesë e pandarë e jetës sonë. Mund të komunikojmë me të gjithë aparaturat dhe pajisjet që na rrethojnë. Madje këta aparatura do të flasin me njëra-tjetrën duke na lehtësuar jetën.

3 - Aparatura presuese Desktop 3-D

Me zhvillimin e aparaturave presuese 3 dimensionale do të përshpejtohen shumë veçanërisht punimet projektuese. Në këtë mënyrë objektet e projektuara do të mund të preken dhe të shihen ashtu siç do klienti dhe do të shiten më shpejt. Por, sigurisht nuk duhet të harrojmë që mund të ketë dhe përjashtime në aparatura.

4 - Klonimi për kurim

Kur themi klonim harroni të gjithë skenat që ju vijnë ndër mend nga pjesa e dytë e filmit “Lufta e Yjeve”. Klonimi që përdoret për t’u kuruar mund të përkufizohet si prodhimi i një organi rezervë mbas transplantit të të cilit risku i refuzimit nga trupi është ulur në zero. Kjo teknologji mund të përdoret për të rinovuar organet e dëmtuara apo ato të prekura nga kanceri.

5 - Informacioni i lokalizuar

Mendoni sikur keni fotografuar një vend të caktuar me anë të celularit tuaj dhe këtë fotografi ia keni dërguar një adrese në internet. Ja, në ekranin e telefonit shfaqen të gjitha të dhënat në lidhje me vendin ku ndodheni. Emri i vendit, historiku, hoteli më i afërt, lokali me prestigjioz, dyqanet, vendi i zbritjeve surprizë të firmës suaj të preferuar ... çfarë t’ju vijë në mendje. Përveç kësaj këto të dhëna do të rinovohen sa më shumë që të ecni ju.

Ose nëse keni humbur rrugën në majë të malit fotografoni çesmen që ndodhet në anë të rrugës dhe në ekranin tuaj do të paraqitet harta e rrugës ku do të shkoni. Si ju duket, vetëm mendimi është shumë zbavitës, apo jo?

Tani për tani mund të themi se nuk është e mundur diçka e tillë por sipas parashikimeve të akademikëve brenda dhjetë viteve të ardhshme këta zhvillime do bëhen pjesë e jetës sonë të përditshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Pesë teknologjitë e së ardhmes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum