www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GJND merr vendimin për Kosovën me 22 korrik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: GJND merr vendimin për Kosovën me 22 korrik   Thu Jul 15, 2010 5:08 amGjykata Ndërkombëtare e Hagës mendimin e saj këshillëdhënës lidhur me legjitimitetin e Pavarësisë së Kosovës do ta shpallë me 22 korrik ditën e enjte në orën 10. Këtë e bëri të ditur Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Skender Hyseni....

Ministri i jashtëm Hyseni tha se kryetari i trupit gjykues do të lexojë një rezyme të mendimit këshillëdhënës të GJND-së me 22 korrik në Hagë, ku do të jetë prezent edhe delegacioni i Kosovës i cili më pas do të merr një kopje të kësaj rezymeje . Ai tha se duhet ta shohin këtë proces me optimizëm për arsye se ky mendim nuk është edhe obligativ.

”Unë vazhdoj të kem besim plotë në drejtësinë ndërkombëtare dhe njësoj jam i sigurt se institucionet e Republikës së Kosovës vazhdojnë të kenë besim në drejtësinë ndërkombëtare. Nëse mbështetemi në argumentet e fuqishme që para kësaj gjykate janë parashtruar çoftë gjatë fazës me shkrim apo asaj gojore atëherë mund të parashohim me shumë optimizëm që mendimi i gjykatës do të jetë i favorshëm për Kosovën”.

Hyseni tha se periudha pas GJND-së do të jetë shumë e rëndësishme sepse është një periudhë ku do të tregohet qartë se çfarë drejtimi do të marrin zhvillimet në Kosovë dhe rreth Kosovës. Sipas tij, gjatë kësaj periudhe do të ketë intensifikim të njohjeve të shtetit tonë.

Ndërkaq, pyetjes së gazetarëve lidhur me bisedimet me Serbin, Hyseni tha se Kosova është e gatshme të bisedojë me shtetin e Serbisë sikur edhe me shtetet fqinje për çështje praktike. Ai tha se nuk do të ketë bisedime për çështjen e statusit të Kosovës mirëpo Hyseni tha se Kosova është e gatshme të shpreh reagimet e saja të mundshme në rast se do të këtë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

GJND merr vendimin për Kosovën me 22 korrik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum