www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria, e verbere Jo, por te verbon!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Dashuria, e verbere Jo, por te verbon!    Thu Jul 15, 2010 10:14 pm

Thuhet se dashuria eshte e verber. Por ne te vertete ajo te ben te verber. Nese nje person eshte shume i dashuruar me partnerin e vet, hedh syte tek njerezit qe e rrethojne, por nuk i shikon ata, sepse niveli i vemendjes ndaj botes se jashtme eshte me i vogel.Kete e ka deshmuar nje kerkim i Florida State University, rezultatet e te cilit jane publikuar ne revisten eEvolution and Human Behavioure.Kerkimi eshte zhvilluar mbi nje grup studentesh, nje kompozim personash qe jane deklaruar te dashuruar dhe te tjeret, te lire nga lojerat sentimentale.

Personave te perfshire ne studim jane treguar foto njerezish simpatike dhe menjehere pas imazheve, foto me figura gjeometrike per tei njohur.
Ky test sherben per te percaktuar nivelin e perqendrueshmerise ndaj nje subjekti.

Grupi i te dashuruarve njihte me pare dhe me me saktesi figurat gjeometrike, sepse ishin ne gjendje te perqendroheshin me mire. Grupi i te evetmuarvee shume i shperqendruar nga bukuria e fotove ka njohur rrathe dhe katrore me shume ngadalesi.

Sipas kerkuesve kjo ndodh sepse te dashuruarit shikon, por nuk perqendrohet tek personat e tjere. Dashuria e kushtezuar ndaj nje personi te vetem ul perqendrimin ndaj te tjereve.

Me fjale te tjera, truri nuk i kushton vemendje bukurise se personave te tjere, gra, ose burra, qe takohen gjate dites per te evituar humbjen e energjise.

Nje tip kafazi mendor, ose nje ndihme e trurit kundrejt deshires se trupit, qe dihet qe eshte i dobet dhe ndoshta do te tundohet.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Dashuria, e verbere Jo, por te verbon!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum