www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GJND sot publikon opinionin për Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: GJND sot publikon opinionin për Kosovën    Thu Jul 22, 2010 8:14 pm


Hagë, 22 korrik 2010 - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, sot në orën 15 do të shpallë mendimin rreth pavarësisë së Kosovës, të kontestuar nga Serbia. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë përfaqëson instancën gjyqësore të nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara. Sot ajo publikon opinionin këshilldhënës për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Rasti u dërgua në Gjykatë përmes Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila me shumicë votash mbështeti kërkesën e Serbisë.

Njohës të punës së kësaj gjykate kanë thënë se ajo do të lexojë vetëm pjesë karakteristike të vendimit, që kanë të bëjnë me opinionin e vetë gjykatës dhe se koha e leximit të atyre pjesëve do të zgjasë një orë e gjysmë deri dy. Vendimi pastaj do t’i dërgohet Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Po ashtu nuk ka asnjë instancë tjetër ankimore.
Opinioni i GJND-së nuk është i detyrueshëm. Ka vetëm fuqi këshilluese, por ekspertët besojnë se mund të ndikojë në masë të konsiderueshme në rajon dhe në situata të ngjashme në botë.
Dhjetorin e kaluar Gjykata dëgjoi argumentet e përfaqësuesve të rreth 30 shteteve. Vende si Kina, Rusia e Spanja e kundërshtuan shpalljen e pavarësisë së Kosovës edhe para GJND-së. Nga ana tjetër Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin në krye të vendeve që mbështetën pavarësinë e Kosovës, bashkë me shumë vende të Bashkimit Evropian, por dhe vende të dala nga zhbërja e ish-Jugosllavisë, si Sllovenia e Kroacia mbështetën shtetin e Kosovës para drejtësisë ndërkombëtare.
Në seancën e sotme në Hagë kanë rezervuar vendet për pjesëmarrje përfaqësues të më shumë se 40 vendeve nga i gjithë lëmshi tokësor, që dëshmon për interesimin dhe rëndësinë që i kushtohet vendimit të GJND-së për rastin e Kosovës. Pritet që të mbushen të 160 vendet që ka kjo gjykatë. Do të jetë i pranishëm edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, i cili ka shprehur optimizmin për një vendim në favro të Kosovës, që në fakt është vendim në favor të të drejtave njerëzore. Aty do të jetë edhe homologu i tij serb Vuk Jeremiq. Ky i fundit ka deklaruar në prag të vendimit të sotëm se qëndrimi i Serbisë ndaj Kosovës nuk do të ndryshojë. Jeremiq ka theksuar se Beogradi do ta çojë çështjen në vjeshtën e ardhshme në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.
Udhëheqësit më të lartë të Kosovës dhe ekspertët kosovarë të së drejtës ndërkombëtare vlerësojnë se pavarësia është e pakthyeshme, pavarësisht vendimit të GJND-së. Ky mendim është formuluar dhe nga drejtues të lartë të SHBA-ve dhe ekspertë ndërkombëtarë.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Mr.Dream
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 575
Data regjis. : 02/07/2010

MesazhTitulli: Re: GJND sot publikon opinionin për Kosovën    Thu Jul 22, 2010 8:54 pm

Shpresojme dhe besojme ne nje vendim pozitiv te gjykates nderkombetare te drejtesise sa i perket njohjes se Kosoves si shtet. Serbia qe tash ka filluar te thote se qendrimi i jone per Kosoven do te mbetet i pandryshueshem edhe pas vendimit te GJND-se.

Te presim deri ne ora 15.00
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

GJND sot publikon opinionin për Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum