www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.



www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kostoja e autostradës i afrohet një miliard eurove

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
geli
Offline
Offline
avatar

Numri i postimeve : 4761
Data regjis. : 08/10/2009
Age : 32
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Kostoja e autostradës i afrohet një miliard eurove   Mon Aug 23, 2010 7:07 pm



Prishtinë, 23 gusht – Koha Ditore në një shkrim më të gjatë saot analizon një raport të ministrit Shala të përgatitur për Komisionin Evropian, në të cilin prezantohen shifra konkrete të ndërtimit të autostradës.
Ndërtimi i autostradës Morinë - Merdar do t’i kushtojë rreth 1 miliard euro Qeverisë së Kosovës, ndërkaq punimet të zgjasin deri në fund të vitit 2015, nëse dinamika e tyre shkon sipas parashikimeve. Në qoftë se gjatë ndërtimit dalin punë shtesë, atëherë kostoja e ndërtimit të autostradës së kombit nëpër Kosovë do t’u afrohet shpenzimeve të bëra nga Shqipëria, apo mund të arrijë deri në 1.4 miliardë.
Sipas gazetës, ndërtimi i trasesë, siç prezantohet në raportin që Qeveria ka përgatitur për Komisionin Evropian, do të kushtojë rreth 884 milionë euro, ndërkaq 90 milionë do të shpenzohen në shpronësime. Koston e ndërtimit do ta rrisë edhe angazhimi i kompanisë mbikëqyrëse të punimeve në autostradë, tender ky i cili pritet të kushtojë rreth 10 milionë euro. Në shpalljen e tenderit për ndërtimin e autostradës ishte dhënë çmimi prej 659 milionë eurosh si vlerë e parallogaritur, ndërkaq pas përzgjedhjes së fituesit është deklaruar se kostoja do të sillet rreth 700 milionë.

_________________________________________________________________________



Faktet kallxojn syt shikojn gjerat ndodhin..

<marquee bgcolor=orange> Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz</marquee>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Kostoja e autostradës i afrohet një miliard eurove

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum