www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rezoluta serbe irriton SHBA-në dhe BE-në

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
geli
Offline
Offline
avatar

Numri i postimeve : 4761
Data regjis. : 08/10/2009
Age : 33
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Rezoluta serbe irriton SHBA-në dhe BE-në   Mon Aug 23, 2010 7:11 pmWashington, 22 gusht – Projektrezoluta serbe për Kosovën drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të KB “irriton SHBA-në dhe vendet udhëheqëse të BE-së” vlerësojnë analistët amerikanë.

Nënkryetari i Institutit “Cato”, Ted Carpenter, ka shtuar se diplomatët amerikanë “po punojnë jashtë orarit” në përpjekje për të parandaluar rezolutën.

“Projektrezolutën serbe SHBA e sheh ai akt që nuk është miqësor dhe i cili nuk ofron ndihmë”, tha Carpenter.

Ai në një intervistë për FoNetin ka vlerësuar se pas paraqitjes së rezolutës marrëdhëniet ndërmjet Washingtonit dhe Beogradit janë bërë në një farë mase të kujdesshme dhe të tensionuara.

Carpenter vlerëson se marrëdhëniet SHBA-Serbi mund të ftohen, nëse Beogradi qëndron në kursin e tanishëm për çështjen e Kosovës. Ai tërheq vërejtjen në mundësinë që edhe procesi i integrimeve evropiane të Serbisë të shtyhet, madje të vonohet për disa vjet, që do të kishte pasoja negative për qeverinë dhe popullin serb.

Në këtë situatë, Serbia nuk do të ballafaqohet me kërcënimin për aksione ushtarake, ka saktësuar Carpenter, por SHBA është mjaftueshëm me ndikim që “t’ia bëjë jetën shumë të vështirë” cilido vend që i kundërvihet politikës amerikane.

Carpenter ka sqaruar se çështja e Kosovës ka qenë e vështirë të zgjidhet, prandaj liderët në Washington vlerësojnë që pavarësia e Kosovës zgjidh “shumë probleme” në Ballkan.

Carpenter ka thënë se Serbia në fund do të detyrohet ta pranojë realitetin e pavarësisë së Kosovës dhe ka saktësuar se SHBA do t’ia lëshojnë BE-së zgjidhjen e problemeve të tjera të ish-Jugosllavisë. Shpresoj se BE do të mendoj për një numër masash ka shtuar Carpenter, në të cilat do të futeshin edhe “përshtatja e kufijve” si në pikëpamje të Kosovës, ashtu edhe të Serbisë. Mendoj që është kjo është imperativ për paqen ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ka thënë Carpenter, duke theksuar se “përshtatja e kufijve” nënkupton edhe Bosnjën e Hercegovinën.

_________________________________________________________________________Faktet kallxojn syt shikojn gjerat ndodhin..

<marquee bgcolor=orange> Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz</marquee>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: Rezoluta serbe irriton SHBA-në dhe BE-në   Sat Aug 28, 2010 6:33 pm

serbet iritojne gjithkend,lakmia e kosoves ua ka shperla trurin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Rezoluta serbe irriton SHBA-në dhe BE-në

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum