www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 VALENTINA DAFA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:03 am

NËSE NJË DITËNëse një ditë,

udha na bashkon,

Ëndërr e çelur,

mbajtur në lak,

Do të çliroj nga kjo skllavëri,

do të lëshoj,

të më skllavërosh ti , tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:04 am

NJË ÇASTDegët e shelgut ,

fshehën fytyrën e fjalës.

Fjala u dogj.

U dogjën buzët.

Fryma u tha.

Shpirti mbeti nudo…

S`kërkoi të fshihej

Eci, ashtu ,

Sa mori ngjyrën e ëndrrës

Pasqyruar në ujrat e liqenit,

Në ujrat blu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:05 am

PËRGJYSMËS`i ka shpëtuar ende shpirti,

vuajtje e mallkim,

plasaritur prej ere, rrahur që fëmijë?

Ylberi i shpresës s`është varur,

Jeta në çdo hap kris,

Pasqyrë e thyer me cepa buzëqeshjesh.

…u ndaka loti.

Vazhdoj të ec, rrëzuar-ngritur

Udhës së fatit tim,

Lagur përgjsmë, përgjysmë ngrirë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:06 am

E ZAKONSHMEI zakonshëm spektakli i pemëve lakuriqe

Trotuaret e lagura,

këmbët e përbaltura.

Nga shqetësimi i kotësisë,

Meridian dridhjesh

Përshkojnë trupin tim.

Psherëtij!

Unë dhe koha,

mëse të zakonshme në këtë fund dimri.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:06 am

PAGJUMËSIJashtë kacafyten

shërbëtorët e dimrit,

kacafyten në vargjet e mi,

gazi, trishtimi.

Trazimi i kohës,

i shpirtit,

Më mban zgjuar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:07 am

REDAKTORITRedaktor ,

të lutem, kujdes!

Poezia ka shpirt, qan-qesh.

Sy të magjishëm ku lodrojnë ylberët,

Buzë të ëmbla që puthen…

Poezia është magji,

Ëngjëll, djall.

Kujdes!

Me sopatën tënde të mrehtë,

mos e krasit degën e njomë!

Kujdes në gishta,

hiqi veç thonjtë!

Poezia ka shpirt.

Qan.

Kujdes!

Mos ia zë diellin,

Lëre të qeshë!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:08 am

PO DIGJET BOTAPo digjet bota, po mbytet.

Po i thahen eshtrat,

po tkurren qelizat në pranverë,

pulsi damarëve u shmanget,

jetojmë pa perëndi në qiell.

E vranë perëndinë,

Si erë pa formë endet gjithkund,

përkëdhel butë, qëllon me shuplakë…

erë e paqtë, erë e marrë.

Po digjet bota!

Ku po shkojmë vallë?!

Ferri-parajsa , të dy rivalë.

Njeri!

Hidh hapin drejt spektrit të dritës!

Jepi trajtë perëndisë,

Botës…

Pas një eklipsi,

pranvera të zgjohet.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:08 am

ENDET GJITHKUNDNë trotuaret e qytetit,

endet shqetësimi njerëzor,

I harruar, i vrullshëm…

Në retinën e syve vishet-zhvishet.

Si hije e pandarë ecën me kohën,

s`ka nevojë për guidë.

Përzihet në palcën e eshtrës së jetës,

Si nyje lidhëse

mes shpirtit dhe ndjenjës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:09 am

IKËN PËR RINGJALLJEIkën njerëzit të vrarë,

Të ngrirë në akullnaja frike,

Të arnuar në shpirt me shpresë…

Ikën- loti i nënave djeg.

Mbetën embrione të përcëlluara,

duke i dhënë ngjyrë kohës…

Sot ranë këmbanat,

u dogj akulli i frikës,

koha ndërroi ngjyrë…

Ranë këmbanat për ringjallje,

do të bien sërish për përsosje…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   Tue Sep 14, 2010 12:09 am

SONTESa dashuri u puthën sonte.

U prek dhe murgesha e zbehtë e Migjenit,

Bethovenin përqafuan të dashurit,

Humbi pesha e kanunit…

Jetë e zbrazët hyri në oaz.

Sonte ëngjëjt u bënë djaj.

Botë e marrë gjithë epsh.

Dashuria dogji një murgeshë,

Sonte…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: VALENTINA DAFA   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

VALENTINA DAFA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog
YlliehanaForum