www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thaçi premton rinegocim të marrëveshjes për pensionet zvicerane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Thaçi premton rinegocim të marrëveshjes për pensionet zvicerane   Fri Sep 17, 2010 3:21 amKuvendi i Kosovës, të enjten e ka obliguar Qeverinë, që brenda një kohe sa më të shkurtër t’i gjejë mundësitë e lidhjes së një memorandumi të mirëkuptimit me Entin Federal për Sigurime Shoqërore të Zvicrës, me qëllim që qytetarëve të Kosovës, të cilët kanë punuar në këtë shtet, t’u vazhdohet dhënia e pensioneve dhe shtesave për fëmijë. Kjo kërkesë ka dalë në saje të inicimit të interpelancës së kryeministrit Hashim Thaçi nga ana e deputetit të pavarur, Emrush Xhemajli. Shefi i ekzekutivit, është zotuar se Qeveria do t’i aktivizojë të gjithë mekanizmat e saj, si brenda ashtu edhe jashtë vendit, në mënyrë që shtetasit e Kosovës të mos u privohen nga një e drejtë, që aktualisht e gëzojnë të gjithë shtetasit e vendeve të dala nga ish-federata jugosllave.

Thaçi ka marrë kritika të shumta nga ligjvënësit që nuk ka reaguar me kohë për ta evituar vendimin e Entit zviceran, pasi, sipas tyre, paralajmërimi për ndërprerje të marrëveshjes së vjetër ishte bërë në dhjetor të vitit të kaluar. Ndërprerja e marrëveshjes Zvicër-Kosovë është bërë më 1 prill për shkak të shpërputhjes së legjislacionit të Kosovës dhe atij zviceran në fushën e sigurimeve shoqërore.

Ndërprerja e njëanshme e kësaj marrëveshjeje ka goditur mbi 170 mijë shtetas të Kosovës, që punojnë në Zvicër.

Zv.kryeministri, Hajredin Kuçi e ka pranuar se ka pasur një lloj neglizhimi institucional të këtij problemi dhe është zotuar se ndaj personave përgjegjës do të merren masa përkatës.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Thaçi premton rinegocim të marrëveshjes për pensionet zvicerane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum