www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :   Mon Sep 20, 2010 2:01 am

Thumat - Keg por kunaten 2010 (Humoristike
Npikat t´shkurta Npika t´gata
poju knojm per Kunata
njena tjetren sa e dojn
me ket kang poju tregojm

shtyhen ne llafe si ne gara
kush nket shpi ka ardh e para
i bajn gradat si ne Ushtri
me pas rend iri i ki


kur per vjerren diqka pun bajn
lidhen bajn kualicion
inatin e majn mes veti
si pozita dhe pushteti
ju shkojn punve kadal me hile
njana tjetres meju lan ngile
ska rend buke ska ren Qaj
pleqve t´shkret ju mbetet faj

dy kunata meni shpi
njefsh me vesh mos pafsh me sy
tri a katra sban me kan
se bahet revolocion
edin miza ku e nshon krymin
edin nusja ku e qet timin
se kjo pun skish meu ndodh kurr
po tish kan burri burr haha:D:D


Kunata grat kunata vllaznia
kahi dreqi neper shpia
kishim pas dashni prej tute
Kjo u pa tash mas lufte
po naka Ana spo na ka ANA
keshtu po na thot vet kanga
se ky esht vet realiteti
qysh jem ba hasem mes veti...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :   Sat Dec 04, 2010 9:20 am

e dime he po ne dhe na genjejne po dhe i genjejme nga ngapak çte bejme tani kjo bote keshtu eshte ndertuar....:p

po qe genjeshtra i ka kembet e shkurtra dhe nje dit do dale i ka dhe kete ta mbaje


Nuk di si do të formulohet ndryshe koncepti më i drejtë i termit gënjeshtar,përpos që është
shumë e qartë se gënjeshta shtrembëron ose fshehë të vërtetën.

E vërteta ekziston, vetëm gënjeshtra mund të shpiket!Armikut mos ia trego të vërtetën genje sa te mundesh.,por përse të e bëjmë këte në mes miqësh,edhe thjesht kur nga ajo
nuk ka kurfarë leverdie?
Por sidoqofte te gjithe genjejme ngadonjehere..................mos ta perjashtojme kete fakt.
Genjejme qe te shpetojme dhe te nxjerrim veten nga situata te padeshirueshmeE verteta eshte ashtu si drita te verbon,kurse genjeshtra perkundrazi eshte si nje muzg i bukur ,qe ve cdo objekt ne dukje.Eda ndoshta nuk jane te gjithe qe genjejne,edhe pse genjeshtrat nganjeher behen per qejf dhe pa kurfat interesi.ajo duhet te jete semnudje psikike,e qe mund te jete e sherueshmeNe genjeme te ikim nga nje rrezik apo nga nje rrethane qe neve nuk na pelqen.Mendoj se genjeshtra ne boten bashkohore ka zen nje vende me rendesi ne jeten e perditshme.
Dikur ishte turp te genjeje ,ndersa sot per shumicen e njerzve genjeshtra eshte normole.E keqja
e madhe qëndron mu këtu:Gënjeshtra len shenja tek njerëzit,në mos është më mirë të themi
pasoja,vese të cilat fillimisht vijnë ngadal dhe padiktueshëm por më pas nuk mund të zhduken.
Në letrare i themi gënjeshtër,në popullore te ne i themi rrena,kështu duket edhe tingullon më mirë
për të nda gënjeshtrën nga e vërteta.Sapo i themi një njeriut të ndershëm për dike:Ky është rrenacak,ai zgjedh formën si të
largohet prej tij.Dikush gënjen dhe gënjen pak por e ndërton artistikisht sa kemi vështërsi ta dallojmë nga e vërteta!
Eh gënjeshtari me ves,ai nuk mund të durohet pa gënjyar edhe kur kupton se të tjerët e dijnë se
ai po gënjen.Ky ves bëhet lloj sëmundje,kur gënjeshtari gënjen publikisht në masë,paraqitet
si shumë i arrirë,si trim mbi të gjithë,por edhe me e sprovuar edhe kur humbë,kur e rrahin të tjerët nuk mërzitet shumë
nga se është i shpërlarë nga morali.Vesi i tij i keq për të mbretëruar mbi tjerët edhe ate me gënjeshtra,nuk i le vend të flasin të
tjerët,i detyron të dëgjojnë gënjeshtrat e tij,përbehet rrejshëm,nuk vret mendjen se tjerët qeshin me te,etj.........

Këto ditë deshëm apo nuk deshëm ne do të përballemi me shumë gënjeshtra,pra që tani me nisëjen e fushatës së zgjedhjeve
lideret do të detyrojnë masën të dëgjojnë gënjeshtrat e tyre pompoze,premtime boshe vetëm për të fituar një vend në pushtet.
Kaluese janë edhe këto,por pasojat e tyre ndihen në mos më tepër së paku një mandat,mijëra
realizime asnjë premtim.

Si do që të jetë njerëz të menqur kanë thënë gënjeshtra i ka këmbët e shkurtëra.Njeriu mund të mashtron njëherë me gënjeshtra
të ndërtuara mirë artistikisht,por nëse së dyti bëhesh objekt i tij dhe prap të mashtron atëhere
faji nuk është i gënjeshtarit po i yni që i besuam sërish.

Gënjeshtra është vesi më i keq dhe më i padëshirueshëm në shoqëri,një ves shëmtues.

Një këngëtar i yni që mbi dyzet vjet këndoi për kombin e atdheun,arsimin,dritën,diturinë,
dashurinë,këndoj për njeriun kulturën e traditën e tij,trimërinë,bujarinë,këndoj gjitha të mirat shqiptare,por nuk la pas dore
të vej në thumb edhe dukuritë e shëmtuara që shfaqen në shoqëri.Nga këto dukuri aspak të dëshiruara për shoqërinë
ai titulloi edhe këndoi një këngë për veset edëmshme të gënjeshtrës në shoqëri.
Po ua japim në tërësi tekstin e këngës.

DEMIR KRASNIQI


NANA E RRENAVE NA U QUE NË KAMBË


OOOOO Nana e rrenave oooo na u qu e n´kambë

heeeeej llaf me shokët o nisi po banë

flet gjithnjë eshkumbon për gojë
shokët e vet more nuk po i len me folë
paraqitet kudo superior
her si hoxhë,her si profesor

her si trim që del n´mejdan
herë sherif,her si tarzan
her si plak,o her si kadi
her si agë,her si zotni
llokopendra gjithë tuj na kallxue
çka ka pa qka i kan degjue
çka ka ba e çka ka punue
n´mendje t´vet çka ka trillue
tuj na rrejt,tuj na përvlue
oooo mek´to rrena,krejt na ka shkrumue,eeee


ooo tuj ba rrena ooo more ditë enatë
heeej sna len gjumin o me ba rehat
kur poj dalin o rrenat për fushë
thotë qashtu more më ka thanë dikush
paraqitet besa njeri i mbërirë
se çdo gja ai kishe e din
sikur tíshte ndonji evlia
krejt qka ndodhë o në këtë dunja
e din mirë se besë nuk i zamë
se kambet shkurt kto rrena i kanë
nji mijë be në dite i ban
pasha diell edhe pasha hanë
pasha besë edhe dinë e imanë
pasa krisht o pasha kuran
pasha Pashkë e pasha Bajram
pasha kishë e pasha xhami
t´gjallë e t´vdekun edhe grue e f´mijë
me vesh t´mi unë vet e kam ndi
e kam pa vet me sytë e mi
pasha babë edhe pasha nanë

ooooo çka kam folë,o rrena s´janë kanë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :   Sun Dec 05, 2010 1:48 am

Parodi kushtuar zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare “Kosova 2010”:

LIDER PASHA N’ XHIP TË BARDHË

(Këndohet sipas melodisë së këngës së dikurshme “Marshall Tita n’ kali t’ bardhë”)

Oh, prej sabahut deri n’ terr –

Oh, mbushë hotelet plot , o, lider !

Oh, liderët po lutën , o, more –

Fushatat , o, s’po u këputën- o!

Oh, liderët po falën , o, more ,

Dreka e darka , s’po u ndalën –o !

Oh, Lider Pasha , o , n’ xhip të bardhë –

Oh, mirë se u gjeta , more , ju anëtarë !

Oh, liderët kanë lidhë besën , o, more –

Për pushtet , o, do t’ vdesin – o!

Oh, liderët kanë dhanë fjalën , o, more –

Fushatat , o, s’ do t’ ndalën – o !

Oh, Lider Pasha , o, n’ xhip të zi –

Oh, mirë se u gjeta , o anëtarët e mi !

Oh, liderët kanë marrë fushën , o, more –

Fushatat , o, s’po u këputën – o !

Oh, liderët kanë marrë malet , o, more –

Fushata , o, s’po u ndalet – o!

Oh, kur i ranë hotelit t’ parë –

Oh, me sallata , o, ballë, o, për ballë !

Oh, bini djem , ju , sallatës , o , more –

Për hatër , o, t’ fushatës - o !

Oh, bini more djem , mbas liderëve ,o, more ,

Për hatër , o, t’ tenderëve-o !

Oh, kur i ranë hotelit t’ dytë –

Oh, me kaçikë , more , fyt , o , për fyt !

Oh, bini djem , ju, kaçikëve ,o, more –

Për hatër , o, t’ karrigeve !

Oh, bini , more djem, ju , kaçikëve , o, more ,

Për hatër , o, t’ fabrikave !

Oh, kur i ranë hotelit t’ tretë –

Oh, ballë për ballë , o, me qengja t’ nxehtë !

Oh, bini qengjav’ e pites , o, more ,

Për hatër , o, t’ pozitës - o !

Oh, bini, mezes e rakijes , o, more –

Për hatër , o, t’ Partijes – o !

Gjilan, më 11.11.2010. Demir KRASNIQI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

TEKSTE KËNGËSH SHQIP-HUMORISTIKE :

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Muzikë::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Muzikë-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum