www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

  Redlove,molla e parë tërësisht e kuqe

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
osa001
Mister Forumi
Mister Forumi


Numri i postimeve : 7128
Data regjis. : 04/11/2009
Location : as n7-te as n8-te

MesazhTitulli: Redlove,molla e parë tërësisht e kuqe   Fri Sep 24, 2010 8:21 am


Për herë të parë tregjet europiane do nxjerrin në shitje një mollë që nuk është e kuqe vetëm nga jashtë por edhe në brendësi të saj.
Bëhet fjalë për varietetin Redlove, 100 % bio dhe pa asnjë modifikim. Ky frut madje është më i pasur me antioksidues dhe substanca ushqyese krahasuar me një mollë tradicionale. Edhe nëse Redlove gatuhet, ngjyra e saj nuk humbet, ndërsa rekomandohet për prodhimin e tortave. Në ndryshim nga mollët e tjera, Redlove dhuron edhe një aromë e shije më të thellë dhe origjinale.

Ky lloj fruti lindi pas shumë viteve studime nga një kultivues zvicerian i quajtur Markus Kobert. Ngjyra e kuqe në brendësi erdhi falë kryqëzimit me një varietet frutash dhe nuk është modifikuar gjenetikisht. Prodhimi në masë i kësaj molle do nisë brenda pak vitesh. Në Angli, kompania “Suttons” ka marrë të drejtën e mbjelljes së rrënjëve të para.

“Kjo është padyshim molla e parë e kuqe që prodhohet në botë. Ka një shije të jashtëzakonshme dhe nuk është e modifikuar gjenetikisht”, shprehet zëdhënësi i kompanisë Tom Sharples. Dy llojet e Redlove janë “Era” që do dalë në treg gjatë Krishtlindjes dhe “Sirena” që pritet të vonojë më shumë se një vit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.tk
 

Redlove,molla e parë tërësisht e kuqe

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum