www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hoxha: Kosova vazhdon të qeveriset me katër ministra të dyshuar për korrupsion

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Hoxha: Kosova vazhdon të qeveriset me katër ministra të dyshuar për korrupsion   Wed Oct 06, 2010 12:55 am
Zhvillimet e fundit politike në vend pas dorëheqjes së presidentit Sejdiu, dhe mundësisë së zgjedhjeve në Kosovë, kanë ngritur shqetësimin e Klubit për Politikë të Jashtme dhe Lëvizjes Fol, sipas të cilëve këto zhvillime mund të ndikojnë negativisht në procesin e luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Klubi për Politikë të Jashtme dhe Lëvizja Fol, në një deklaratë të përbashkët kanë mirëpritur bastisjet e nisura nga EULEX-i ndaj bartësve të institucioneve të Kosovës të dyshuar për përfshirje në krim dhe korrupsion, ndërsa kanë shprehur shqetësimin për mungesën e rezultateve të prekshme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionin nga EULEX-i.

Ramadan Ilazi, nga Lëvizja Fol, ka thënë të martën se vlerësimi i Fol dhe KPJ-së, sa i përket luftës së korrupsionit dhe krimit të organizuar ka pësuar ngecje, dhe për këtë ata kanë kërkuar nga EULEX-i që sa më shpejt të i publikojë rezultatet e premtuara për luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Ilazi: Ka ngecje evidente në luftën kundër korrupsionit dhe krimit
(Video)
“Dy organizatat tona vlerësojnë se ka ngecje evidente në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar sidomos në luftimin e këtyre dukurive në nivelet më të larta të institucioneve publike në vend, prandaj ne i bëjmë apel EULEX-it dhe Prokurorisë Speciale të Kosovës që rezultatet e premtuara ti serojnë tek qytetarët e Kosovës dhe sidomos kriminaliteti në veri të vendit të luftohet”, ka thënë Ilazi.

Ylli Hoxha, drejtor ekzekutiv i KPJ, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese i cili rezultoi me dorëheqjen e presidentit Sejdiu, paraqet një mesazh në të cilin bëhet e qartë që në këtë vend dominon kushtetuta dhe ligjshmëria.

Sipas Hoxhës ky moment duhet të shfrytëzohet nga organet e drejtësisë që të vazhdojnë me këmbëngulje punën e tyre në trajtimin e mbi 100 dosjeve për korrupsion dhe krim të organizuar që i atribuohen Qeverisë së Kosovës dhe për këtë ai ka kërkuar nga përgjegjësit institucional që urgjentisht të largojnë nga detyre zyrtarët që keqpërdorin detyrat e tyre.

Hoxha: Kryeministri ka kapacitet të shkarkojë ministrat e vet
(Video)
“Institucionet, përgjegjësit institucional si kryeministri ka kapacitet që të shkarkoj ministrat e vet, është tani më e ditur dhe është bërë publike nga vet prokurori i EULEX-it që katër ministra të kësaj qeverie janë nën hetime, Kosova vazhdon të qeveriset me katër ministra të cilët janë nën hetime për korrupsion dhe kjo është situatë e papranueshme. Do të thotë paraqitet tek qytetari ideja se do të gjendemi të pafajshëm nuk kanë edhe aq fakte kundër meje”, ka thënë Hoxha.

Për më tepër Hoxha ka theksuar se me krijimin e situatës së re politike të pas dorëheqjes së presidentit kanë vërejtur një tendencë të devijimit nga lufta anti krim dhe korrupsion.

Hoxha: Vërehet tendencë e shfrytëzimit të krizës politike të krijuar me dorëheqjen e presidentit
(Video)
“KPJ dhe FOL vërejnë një tendencë të shfrytëzimit të krizës politike të krijuar me dorëheqjen e presidentit për devijimin dhe përqendrimin nga lufta anti krim dhe anti korrupsion në kriza politike do të thotë të qytetarëve të Kosovës. KPJ dhe FOL këtë e konsideron të papranueshme dhe e konsideron të papranueshme edhe faktin që drejtësia t’i nënshtrohet çfarëdo procesi qoftë ajo politike, zgjedhje apo çfarë do tjetër”, ka thënë Hoxha.

Ndryshe, Fol dhe KPJ kanë kërkuar nga EULEX-i që në përputhje me prioritetet e tyre të fillojnë të japin rezultatet e prekshme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe me këtë të shërbejë si inspirim për institucionet e Kosovës për vendosjen e një shteti ligjor në Kosovë.
/A.Bekteshi /_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Hoxha: Kosova vazhdon të qeveriset me katër ministra të dyshuar për korrupsion

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum