www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qeveria kthen në lexim të tretë Ligjin për prokurim publik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Qeveria kthen në lexim të tretë Ligjin për prokurim publik   Wed Oct 06, 2010 12:59 am

Përderisa javën e kaluar në Kuvendin e Kosovës është miratuar në lexim të dytë Ligji për prokurim publik, Qeveria e Kosovës vazhdon ta mbajë në fuqi udhëzimin administrativ, i cili parasheh që ministrat t’i nënshkruajnë kontratat më të mëdha se 10 mijë euro.

Në seancën e fundit deputetët janë përplasur sa i përket amendamentit 23 të ligjit, ndërkohë që në fund ka ‘triumfuar’ propozimi i kryetarit të Komisionit për buxhet dhe financa, Gani Koci që kontratat të mos nënshkruhet nga stafi politik, në këtë rast nga ministrat.

Kryeministri Hashim Thaçi në mbledhjen e së martës u ka kërkuar ministrave dhe zëvendësministrave që ta respektojnë udhëzimin administrativ, i cili ka hyrë në fuqi më 30 maj të këtij viti.

Thaçi: Udhëzimi administrativ të respektohet në tërësi
(Video)
“Të nderuar zëvendëskryeministra, ministra, kabinet qeveritar, kërkoj nga ju që udhëzimi administrativ të respektohet plotësisht dhe në tërësi dhe ky udhëzim administrativ është në fuqi”, ka thënë Thaçi.

Qëllimi i këtij udhëzimi është që të rregullojë procedurën e nënshkrimit shtesë të kontratave publike me vlerë të mesme dhe të madhe me qëllim të sigurimit që fondet publike dhe burimet publike të përdoren në mënyrë më ekonomike dhe efikase nga të gjitha autoritetet publike në Kosovë.

Ndonëse ka kaluar ligji në Kuvend, kryeministri Thaçi ka paralajmëruar që ai projektligj do të shqyrtohet për herë të tretë.

Thaçi: Do të ketë edhe një lexim të tretë
(Video)
“Ka kaluar në parlament, do të thotë është votuar çështja e prokurimit publik javën e kaluar, por me gjasë do të ketë edhe një lexim të tretë dhe do të plotësohet me rekomandimet i e nevojshme të dërguara nga Qeveria e Republikës së Kosovës. Pra, udhëzimi administrativ është në fuqi”, është shprehur Thaçi.

Qëndrimi i kryeministrit karshi këtij udhëzimi administrativ vjen pak ditë pas miratimit të plotë të Ligjit për prokurim publik dhe sipas zëdhënësit të Qeverisë së Kosovës, Memli Krasniqi, kjo është bërë me qëllim që të respektohen procedurat, derisa të fuqizohet ligji i miratuar në Kuvend.

Ai nuk e konsideron këtë si insistim të Qeverisë, por thekson se ky është rekomandim edhe i Bashkimit Evropian në Kosovë.

Krasniqi:
(Video)
“Nuk është çështje insistimi, sepse në fund të fundit është Kuvendi i Kosovës ai i cili ne duhet t’i bindemi. Janë përfaqësuesit e Komisionit Evropian, Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian ajo që e ka propozuar këtë çështje. Nuk është në këtë moment përgjegjësi e imja ta komentojë a është e s’është në përputhje me legjislacionin evropian, është çështje e ekspertëve, është çështje e atyre që i njohin këto çështje më mirë. Por atë që mund ta konfirmojë është se është rekomandim pikërisht i përfaqësuesve të Bashkimit Evropian në Republikën e Kosovës”, ka thënë Krasniqi në konferencën për media.

Në seancën e Kuvendit të Kosovës kur u miratua Ligji për prokurimin publik, kishte dy propozime nga dy komisione të ndryshme për amendamentin 23 që rregullon këtë çështje.

Komisioni për integrime evropiane ishte pro kërkesës së Qeverisë që kontratat t’i nënshkruajnë edhe ministrat, ndërsa Komisioni për buxhet dhe financa ishte kundër kësaj, propozim i cili edhe ka marrë mbështetjen e shumicës./B.Lani/


_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Qeveria kthen në lexim të tretë Ligjin për prokurim publik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum